• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zaprojektować licznik szeregowy liczący w przód od 3 do 6?

+1 głos
70 wizyt
pytanie zadane 14 maja w Mikrokontrolery przez Huberti Gaduła (4,520 p.)
Jak zaprojektować licznik szeregowy liczący w przód od 3 do 6?
komentarz 14 maja przez Wiciorny Ekspert (221,970 p.)
Masz na myśli jakiś język, projekt architektoniczny, może w XYLINXi'e, nie wiem czy na papierze modelowo? Sprecyzuj pytanie- bo też  takie pytanie "jak" to sugeruje odpowiedź, normalnie?... Bierzesz uczysz się jak tworzy się liczniki i tworzysz schemat
komentarz 14 maja przez Oscar Nałogowiec (25,750 p.)
edycja 14 maja przez Oscar
Rozumien, że ma to być licznik kasdadowy z asynchronicznym zerowaniem, coś jak 7490.

Trzy przerzutniki w kaskadę (licznik 3 bit) + bramka NAND 3-wejściowa (ala 7410). Jeśli na wyjściu wszystkich przerzutników pojawi się HHH (7) bramka podaje reset na najstarszy przerzutnik - po stanie HHL (6) przechodzi do HHH (7) - asynchronicznie resetuje  najstarszy bit i wchodzi w LHH (3).
komentarz 14 maja przez Huberti Gaduła (4,520 p.)

Masz na myśli jakiś język, projekt architektoniczny, może w XYLINXi'e, nie wiem czy na papierze modelowo? Sprecyzuj pytanie- bo też  takie pytanie "jak" to sugeruje odpowiedź, normalnie?...

To ma być schemat jak na poniższym chyba niedokończonym obrazku:

Trzy przerzutniki w kaskadę (licznik 3 bit) + bramka NAND 3-wejściowa (ala 7410). Jeśli na wyjściu wszystkich przerzutników pojawi się HHH (7) bramka podaje reset na najstarszy przerzutnik - po stanie HHL (6) przechodzi do HHH (7) - asynchronicznie resetuje  najstarszy bit i wchodzi w LHH (3).

Czy można prosić o rysunek? 

komentarz 14 maja przez Wiciorny Ekspert (221,970 p.)
generalnie kolega napisał Ci jakie bramki się na to składają i etapy tworzenia, więc tutaj gotowca nie dostaniesz... twoim zadaniem jest zapoznanie się z materiałem: generalnie zapoznanie się z bramkami logicznymi i ich działaniem i stworzyć poglądowy układ.

Przerzutniki, bramki etc- mają swój konkretny wygląd jako "schemat" -
1
komentarz 15 maja przez Oscar Nałogowiec (25,750 p.)
Zasadniczo podany schemat jest OK - poza tym co napisełem, wyjście bramki jest podłączone do wejść Set dwóch pierwszych przerzutników - co nie jest niezbędne, bo one i tak są w stanie H, ale też nie przeszkadza. Trzeba tylko rozważyć, czy taki układ wejdzie w pętle 3-4-5-6 jeśli na starcie stan przerzutników będzie spoza tego zbioru stanów.

No i bramka jest bez negacji (AND), a wejścia R i S przerzutników są aktywne H. Logicznie to samo, tylko sygnał jest zanegowany.
1
komentarz 15 maja przez Huberti Gaduła (4,520 p.)

Zasadniczo podany schemat jest OK - poza tym co napisełem, wyjście bramki jest podłączone do wejść Set dwóch pierwszych przerzutników - co nie jest niezbędne, bo one i tak są w stanie H, ale też nie przeszkadza.

Ok. Co gdybym chciał teraz zrobić licznik szeregowy liczący w przód od 5 do 7? Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć lub podać linki do materiałów lub nazwy książek gdzie nauczę się jak robić licznik szeregowy liczący w przód albo tył od x do y?

komentarz 15 maja przez Oscar Nałogowiec (25,750 p.)
edycja 15 maja przez Oscar
Licznik liczący od 5 do 7 jest bez sensu - tylko 2 bity mu się zmieniają, ten trzeci na stale H, więc można to zamienić na dwubitowy licznik od 1 do 3 i dodać stałe H.

A tak ogólnie to nie projektuje się liczników tylko automaty synchroniczne i asynchroniczne - to takie szersze zagadnienie, które obejmuje też liczniki. Te liczniki to taka trochę boczna gałąź, bo się w miarę często spotyka, ale przecież i tak nie będziesz klepał układów na pojedynczych przerzutnikach.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 128 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2017 w Inne języki przez mlodyinformatyk Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,356 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2016 w Mikrokontrolery przez Mateusz Dziewior Początkujący (250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 82 wizyt
pytanie zadane 30 marca w Mikrokontrolery przez Mavimix Dyskutant (8,280 p.)

88,363 zapytań

136,963 odpowiedzi

305,690 komentarzy

58,632 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...