• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Problem ze zdobyciem pracy jako Analityk

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
493 wizyt
pytanie zadane 11 maja 2022 w Offtop przez Student22 Nowicjusz (140 p.)
zamknięte 12 maja 2022 przez Student22
Witam, w dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się swoim problem ze studiami i brakiem pracy. Zacznę od tego, że studiuję jedną z informatyk na "topowej" uczelni w PL, po której podobno o pracę nie trudno. Niestety od roku bezskutecznie jej poszukuję. Kończę właśnie 3 rok studiów na tym morderczym kierunku i zastanawiam się co dalej zrobić. Żeby lepiej nakreślić sytuację napiszę, że ta informatyka nie jest 100 % informatyką tylko zlepkiem różnych przedmiotów , które w dużej mierze dotyczą Analizy Danych. Z racji tego bezskutecznie kandyduję na stanowiska powiązane tą dziedziną. Posiadam bogate portfolio github, płynny angielski, znam podstawy Python i R, działam aktywnie w kilku kołach naukowych, gdzie biorę udział w zawodach oraz projektach.
Jestem zszokowany sposobem dobierania pracowników przez firmy. Większość ludzi z roku mimo nie wykazywania tak dużej liczby kompetencji dostała pracę od zaraz. Co więcej w czasie rekrutacji nie raz byłem świadkiem nieprofesjonalnego zachowania rekruterów, którzy nagabywali mnie do udziału w rekrutacjach na staże, gdzie byłem wprowadzany w błąd co do wymagań lub moja kandydatura była ignorowana.
Prosiłbym doświadczone osoby, o rady co robić w tak nieciekawej sytuacji...
komentarz zamknięcia: pytanie bez sensu
1
komentarz 12 maja 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

Pytanie absolutnie nie jest bez sensu - tym bardziej dla ludzi, ktorzy chca ciezko pracowac i sie rozwijac - nie rozumieeja oni kretynkiego HR, zatrudniania znajomych, selekcji po kolorze oczu/rozmiaru biustu - a tego jest w polsce DUZO. Jest duzo zazdrosci, strachu ze ktos lepszy wygryzie z cieplej posadki, wzajemnych kolek adoracji.

Ludzie starajacy sie o SCHEMAT ZATRUDNIENIA nie potrafia zrozumiec, dlaczego "informatyk" ma prace, a informatyk nie ma.

Ale spokojnie, przede wszystkim nalezy pracowac nad wlasnym portfolio - czyli DZIALAJACYCH/SENSOWNYCH aplikacjach - WLASNYCH. Te daja pewnosc, argumenty i srodki finansowe [UMIEJETNOSCI]. Dale trzeba odpowiedziec sobe czego szukamy - czy pracy w korpo (tzw. "stabilnej") czy moze chcemy prowadzic wlasna firme [MENTAL]. Oczywiscie caly czas warto nad soba pracowac [INTERPERSONALIZACJA].

Czyli mamy umiejetnosci, stan umyslu i zachowanie stadne. I teraz w zaleznosci jak oceniamy u SIEBIE te elementy oraz jak INNI je oceniaja, adekwatnie podchodzimy do szukania pracy.

Uwazasz, ze masz skill - spokojnie praca przyjdzie predzej czy pozniej - najwyzej odsiejesz "firmy", ktore zyja z monopolu i marketingu. Bo realna robote trzeba wykonac, nie wystarczy ladnie paplac - jak firma sra kasa to ten test przychodzi po prostu pozniej.

Mental czyli jezeli masz mental wolnosci, zakladasz sam biznes - licza sie i umiejetnosci i podejscie do drugiego czlowieka (klienci) - co jest trudniejsze. Jezeli szukasz pracy u kogos musisz byc chodz troche "modny". Wlasna firma to wszystkie 3 i jeszcze wiecej.

Stado wymaga pewnego schematu CV, dobrego dresiku i fryzury, drogiego samochodu, pieknego usmiechu i standardowej gadki "ale tu jest fajnie, ludzie sa super, to bedzie dla mnei praca marzen, za miske ryzu bede zapierdalal". Muisz sprawiac czlowieka sukcesu i pewnego siebie (czyli czegos na co IT POWINNO miec wlasnie wywalone...).

 

Tak to w wielkim skrocie wyglada. W zaleznosci co chcesz, musisz sie odpowiedno przedstawic. Pamietaj, ze sprzedajesz tu siebie, musisz to robic z glowa. Dla mnie wazne jest kto kupuje/z kim wspolpracuje oraz gdzie (polsza/zagranica) ale jak szukasz korpo to liczy sie czy masz dobra gadke, czy chodzisz na golfa z kim trzeba i czy twoj nos jest wystarczajaco brazowy.

MOJA prywatna opinia ma sie tak:

korpo: moda > skill

firemki: skill = moda (wyposrodkowane)

wlasny biznes: skill + moda + mental

 

Jako ktos kto prowadzi wlasna firme i ma korpo jako klientow, rekrutacja wyglada tak, ze testy mi zwisaja czy ktos zrobi 15 minut szybciej czy wolniej, czy zapomni, ma lepszy gorszy dzien - wazne aby mniej wiecej kojarzyl co jest z czym a jak walnie schemat podparty doswiadczeniem, ze to najlepiej zrobic tak i tak, bo inaczej wyskakuja takie i takie problemy to najwiekszy plus - skupiam sie na charakterze i linkach. Reakcja na zespol wychodzi na miesiecznym okresie probnym - nie przyjme kolesia, ktory rozpierdoli zespol, ale jak koles robi swoje to nie musi tanczyc z laserami w rytmie disko w takt zespolu.

NATOMIAST jezeli ktos jest pracownikiem korpo to przede wszystkim zabezpiecza dupe stad "nielogiczna" rozmowa. HR przyjmuje "pewniakow" bo jak sie cos zwali to jest zawsze "no mial taie CV jak reszta, co ja moge ze nei wyszlo". Mozesz miec mega apke na gicie ale kopo to nie interesuje, masz wyrabiac "norme", oraz byc informatykiem w oczach zarzadu/klienta. TYLE i az tyle. Musisz pokazac ze jestes PRACOWNIKIEM i nie wygryziesz kieronika, tylko bedziesz sie go sluchal sprawiajac, ze on bedzie sie piol w gore.

 

---

 

To w wieklkim skrocie.to wyglada. Oczywiscie sa firmy i "fimy', ludzie i "ludziska" zalezy gdzie sie trafi. Acha i jak masz wlasna firme, to wcale nie oznacza, ze nie bedziesz kodzil glupich rzeczy, ktore nalezaloby zrobic kompletnie inaczej bo klient nie rozumie co chce. Jak jest moda na jakis "marny serial" to niestety tez beda zlecenia w ten desen z nawalonymi "features". Po prostu jak masz wlasna firme i umiesz ja prowadzaic, to mozesz odsiac NAJWIEKSZYH kretynow i najwieksze gowno, a w korpo najwiekszy kretyn na ziemi moze byc Twoim kierownikiem i bedziesz musial to lykac dzien w dzien "bo tak".

 

Powodzenia!

komentarz 12 maja 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Primo jak jesteś na dziennych NAJPIEW SKOŃCZ STUDIA

Secundo nie każdy jest w czepku urodzony i wielkość musi zaiwaniać na innych
komentarz 12 maja 2022 przez Student22 Nowicjusz (140 p.)

@spamator12, Dziękuję za informację, która potwierdza moje prywatne przemyślenia. Co do firmy to na razie ze względu na brak doświadczenia zwlekam z jej założeniem, ponieważ czasami potrzebna jest zbudowana renoma, chociażby na podstawie liczby przepracowanych lat. Mimo wszystko zapamiętam wskazówki i spróbuję podejść do problemu w rozważniejszy sposób.

komentarz 12 maja 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@pvalue, studia nie daja dzisija absolutnie nic. Wpis w CV to wlasnie typowo pod korpo. Bo dla kazdej firmy, ktora realnie sie rozwija liczy sie tylko link do gita a wiek, kolor skory, plec i jakis inne korpo zabobony, nie maja zadego znaczenia.

 

Studia i podyplomowki to njabardzije zmarnowany czas w moim zyciu. Ucza slepego posluszenstwa i ze "panstwo cos z tym zrobi". Nie spotkalem profesora co mial firme i musial byc konkurencjny - kazdy z nich dostawal kase czy paplal bzdury czy zdarzylo u sie powiedziec cos madrego. W korpo musieli by byc modni, na uczelni eni musza :P

komentarz 15 maja 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)

@Student22 nie jest potrzebna zadna "renoma", tylko dzialajace aplikacje.

 

O wiele lepiej robic wlasne narzedzia niz narzedzia dla klienta - pamietaj o tym, bo tak robisz na siebie nie dla kogos.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 627 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 837 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 510 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2020 w Offtop przez Mya Bywalec (2,790 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...