• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux / Dysk SSD 128gb

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
394 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
Witam serdecznie wszystkich mam do was dwa szybkie pytania.

1. Dysk SSD 128GB dzielić na partycje C i D czy zostawić tak jak jest obecnie u mnie samo C i wszystko tam ląduje ?

Mam jeszcze dysk ze starszego laptopa 1TB ale HDD trochę głośniej się zrobi wtedy więc nie wiem w którą stronę pójść.

2. Jaki byście polecili linux dla początkującego użytkownika ?

Coś tam używałem trochę linuxa ale to miesiąc może dwa było to Manjaro, Lubuntu, Xubuntu, Linux Mint, MX linux,  Linux Lite, mój problem jeśli chodzi o wybór który polega też na tym ze nie chciałbym pójść na łatwiznę ze np: Zainstalować system i wszystko w nim jest po prostu działą. Chciałbym się powoli uczyć co i jak z czym się jee zrozumieć działanie tego wszystkiego myslałem też o czystym systemie ArchLinux dużo ludzi pisze o nim ze jak się go skonfiguruje działa wieki bez żadnych crashow i to ja jestem Adminem nic na siłe.

A na marginesie ogolnie na Windowsie tez powoli raczkuje w programowaniu C++ , JS, Python ale do przodu idę z dnia na dzień co raz lepiej.

Bardzo proszę o pomoc w wyborze nie chce sie zrazić do tych systemów bo są fajne.

Dziękuję

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 maja 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

128GB to niedużo i nie ma co dzielić tego dysku na dwie partycje.

Co do Linuksa:

  • do dłubania/eksperymentowania - Arch jak najbardziej tak.
  • jeśli ma to być twój daily driver -  jakaś normalna dystrybucja dla ludzi.
komentarz 10 maja 2022 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
To mówisz że nie ma sensu tego dzielić?

Bo tak myślę może zrobię C - 60GB i D - 65 coś takiego żeby był jakiś porządek bo tak to wszystko idzie na tą jedną partycje czy to strata czasu..

No ja właśnie system taki na co dzień żeby nie zmieniać a ten do tego ten do tamtego wiadomo wiem ze są tam jakieś specjalistyczne dystrybucję typu "Kali" ale narazie o tym nie myślę.

A taki Arch na co dzień zda egzamin czy w coś innego uderzać?
komentarz 10 maja 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Oczywiście, że jest sens dzielić przynajmniej na 2 partycje: - główną / oraż /home.

A dlatego chociażby że jak będzuesz chciał stawiać system od nowa albo coś napsujesz jak nie ogarniasz Linuksa to sformatujesz główną partycję a /home zostanie nietknięty i nie stracisz danych.
komentarz 11 maja 2022 przez Tadzio001 Obywatel (1,610 p.)
Czyli tego 128gb można podzielic na dysk C - 60GB i D - 65GB po zainstalowaniu systemu na C bedzie okolo 24GB wolnych.

A co do dystrybucji co myslicie tez o Slackware ?
komentarz 11 maja 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Znam dość dobrze wiekszość popularnych dystrybucji, ale akurat Slackware nie wpadł mi nigdy w ręce więc trudno mi coś doradzić.

W Linuksie nie dzielimy patrycji na literki jak w Winndowsie.

/ - patrycja systemowa daj jakieś 30 GB. System po instalacji zajmie jakieś 5-10 GB ale później jeszcze trochę się rozrośnie.

/home - katalog domowy resztę.

Jeśli chodzi o dystrybucję to Arch jest moją ulubioną, ale nie polecam na początek bo możesz sobie nie poradzić, wybierz coś z archopodobnych np Manjaro albo coś z zupełnie innej bajki - np. Debian. Ewentualnie coś łatwego ale moim zdaniem średnio dobrego np Mint, Ubuntu.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 452 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2023 w Systemy operacyjne, programy przez chillin Nowicjusz (200 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 781 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...