• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Software Architect, za co odpowiada i z kim współpracuje

Object Storage Arubacloud
0 głosów
171 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2022 w Programowanie przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
zmienione kategorie 8 maja 2022 przez ScriptyChris

Cześć,

Jestem zadowolony z tego kursu The Complete Guide to Becoming a Software Architect Kurs odpowiedział na wiele moich pytań i wiele ułożył mi w głowie. Pojawiły się jednak bardziej precyzyjne pytania, które coraz bardziej zbliżają mnie do zrozumienia procesu tworzenia oprogramowania.

Próbując zgłębić to samemu, znalazłem kilka diagramów, które opisują proces tworzenia aplikacji, ale nie opisują ludzi i ich obowiązków.


1. Software Development Life Cycle (SDLC)

Za jakie elementy tego procesu odpowiada Software Architect? A kto odpowiada za pozostałe zakresy prac?

2. C4 model

Model ten pokazuje inaczej model tworzenia aplikacji i koncentruje się na przejściu od ogólnego do szczegółowego.


Za jaki poziom szczegółowości w tym procesie odpowiada Software Architect? A kto odpowiada za pozostałe poziomy szczegółowości?

Dla mnie konstruktywnym byłoby poznanie środowiska pracy i ludzi, z którymi będzie współpracować Software Architect przy tworzeniu aplikacji. Ale nie chodzi o strukturę organizacji, ale o odpowiedzialność, podejmowanie decyzji i zakres prac.


Pozdrowienia
Krzysztof

komentarz 8 maja 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
edycja 8 maja 2022 przez Wiciorny
Software Architekt nie programuje, on jakby tworzy projekt tego co maja realizować programiści/ zespół programistyczny więc z nimi współpracuje

Tu jest ogrom zmiennych i jest to zależne od flow projektu, kontaktu z klientem i tego jak duży jest sam projekt i jak to jest dzielone na fazy.

szeroki temat, bardzo fajnie byłoby go wyjaśnić, mogę to zrobić- ale wolałbym zdecydowanie pogadać, mogę o tym opowiedzieć np discord.
komentarz 8 maja 2022 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
Mi Discord pasuje, chcesz żebym utworzył pytanie na Discordzie Pasji Informatyki? A może prowadzisz jakiś blog i napiszesz artykuł i się nim podzielisz?

W trakcie poszukiwań znalazłem ciekawy artykuł, sporo mi się wyjaśniło ale jeszcze nie wszystko https://www.altexsoft.com/blog/software-architect-role/ Jest w nim opisane trochę jak praca architekta łączy się z pracą innych.

Na tę chwilę ciekawi mnie bardzo, jak praca architekta łączy się z pracą analityka systemu. Tak jak wyczytałem to analityk odpowiada za opracowanie funkcjonalności i potrzeb klienta i to on robi Use case diagram. Ale kto robi np. Class diagram?
komentarz 8 maja 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 8 maja 2022 przez adrian17

Tylko zaznaczę że ta pierwsza fotka SDLC opisuje tylko jeden konkretny model tworzenia oprogramowania (a nie cały świat) i współcześnie popularne metodologie agile'owe raczej go zbytnio nie przypominają, a wręcz od czegoś takiego trzymają dystans. W wielu projektach IT nie znajdziesz też ani jednego diagramu UMLowego ;)

(co nie znaczy że to co wrzuciłeś jest kompletnie martwe - po prostu nie traktuj tego jako uniwersalną prawdę software developmentu)

chcesz żebym utworzył pytanie na Discordzie Pasji Informatyki

możesz po prostu tam zagadać :) Choć... nie widzę żeby Wiciorny tam był? Dziwne.

komentarz 9 maja 2022 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
A to nie jest tak, że metodologie agile'owe korzystają z takiego SDLC, bo przecież w taki czy inny sposób robota musi być zrobiona. A główną różnicą jest to, że powiedzmy fazy od 2 do 6 są po prostu iterowane i dzielone na mniejsze fragmenty? I tak samo, pewne wymagania są zgodnie z metodologią Customer development dostosowywane po otrzymaniu feedbacku? Ale ogólnie gdyby złożyć to wszystko do kupy to w sumie ten diagram SDLC opisuje zakresy prac które muszą być wykonane przy projekcie?

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 174 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 916 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez kikosiak Obywatel (1,010 p.)
+3 głosów
1 odpowiedź 251 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...