• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca w dużej firmie IT a strach

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
513 wizyt
pytanie zadane 26 kwietnia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Renzov Obywatel (1,220 p.)
Hej wszystkim,

Piszę tutaj aby zapoznać się z doświadczeniami osób z branży IT.

Kilka dni temu dostałem pracę w dużej zagranicznej firmie IT. Od zawsze pracowałem w firmach startupowych które nie miały dużo związku z IT, ale miały swoje działy "IT". Oferowały usługi, poprzez internet. Łącznie mam już 4 - 5 letnie doświadczenie dotyczące programowania w JavaScript, a ostatnio pracowałem 6 misięcy w firmie w której ze współpracownikiem pisałem całą stronę + z kopitem klienta, zamówieniami etc w Reactie.

Praca była naprawdę spoko, nie było presji i nie była wymagająca, i w zasadzie byliśmy jedynimi front-endowcami. Tak jak pisałem, dostałem pracę w dużej firmie IT która klepie projekty za miliony, i szczerze mówiąc, to się trochę boję, ponieważ nigdy nie pracowałem w tak dużej firmie, nie pisałem tak dużych projektów i mam wrażenie, że mam za małe umiejętności. Nie wiem czy to strach czy nie. Z jednej stony miałem miałem dwa razy rozmowę techniczną po 2h z 2 x 2 osobami. Pomimo innych kandytatów, dostałem tą pracę, i dali mi info, że bardzo cenią moje doświadczenie ze startapami i bardzo dobrą znajomość także backendu (PHP, Laravel, API, Tworzenie relacyjnych baz danych etc). Czy ktoś mógłby opisać jak wyglądały jego pierwsze dni pracy w dużej firmie IT? Pomimo, że osoby który prowadziły rozmowę były sympatyczne, śmieszkowały etc, to mam wrażenie, że praca w dużych firmach IT to jest jeden wielki speedrun / presja.

Z jednej strony mój kumpel mówił mi, że to normalne, bo jestem w młodym wieku itd, choć z drugiej strony sam nigdy nie pracował w tak dużych firmach

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 26 kwietnia 2022 przez rafal.budzis Szeryf (85,260 p.)
Każda firma jest inna wiec trudno generalizować. Jednak jeśli ktoś ma więcej kasy to zależy mu również na jakości i utrzymaniu systemu w dłuższej perspektywie czasu nie tylko na stworzeniu nowych funkcji. Dzięki temu może będziesz miał nawet więcej czasu aby zrobić najlepsze rozwiązanie ;)

W dużej firmie raczej nie będziesz jedyną osobą na FE, a odpowiedzialność jest zespołowa. Jeśli ktoś coś zawali to rozliczany jest cały zespół, a nie konkretna osoba ;) Braki techniczne nie są problemem. Jedyne co musisz umieć to prosić o pomoc inne osoby aby niepotrzebnie nie tracić czasu samemu. Jeśli z trudem prosisz o pomoc powinieneś nad tym popracować.

Co do presji - sam o niej decydujesz. W większej firmie zapewne będziecie wyceniać zadania ile wam powinny zająć. Jak źle wycenisz lub wycenisz zbyt ambitnie będziesz miał dużo na głowie.

Jeśli chcesz się w czymś rozwinąć to radze postawić na miękkie skille ;) No i polecam z całego serca książkę "Mistrz czystego kodu" Wujka Boba.
–1 głos
odpowiedź 27 kwietnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,810 p.)

W nawiązaniu do fajnej wypowiedzi @rafal.budzis

śmiem twierdzić po 7 latach pracy w różnych projektach, firmach - generalnie im mniejsza firma tym większy stres zwykle. Odpowiedzialność pojedynczego pracownika rośnie, szczególnie w takich firmach jak tworzymy: nie tyle startup *gdzie koszty też potęgują stres, zależy od realizowanego produktu, czy jest dla kogoś, czy dla nas", ale bardzo odbija się na stresie praca w software HOUSE. 
Też często idzie się spotkać, żę jeśli nie dogadasz się w Software House, to i nieprzyjemna staje się praca, a ludzie  dokoła potencjalnie stają się twoimi wrogami w myśl zagrożenia na rynku pracy. Swoją drogą to spostrzeżenie mam od osób dookoła też bardziej, sam pracowałem albo w startupie albo w corpo i różnie było zgadzam się. 

Ale imo corpo jeśli nie jest zamknięte ludzie sa otwarcie, a corpo stawia na PRACOWNIKA, nie na mrówkę - to jest bardzo przyjemnie. I tak na końcu wszystko sprowadza się do samej firmy, ludzi w niej obecnych, KULTURY pracy i traktowania pracownika. A po latach wiem, że tak jak juz Rafał napisał wiele 'stresu, problemów, niepotrzebnych zmartwień' dostarczasz sobie Ty sam i nikt po za Tobą do około nawet na to nie zwraca uwagi, też ja miałem tendencje do bycia zbyt perfekcyjnym, robiąc nie raz over engineering, co spowodowało żę prawie się wypaliłem. 
Nie raz tutaj popełnię też błąd w odpowiedzi nie przemyślając czegoś na chłodno, a robiąc na szybko i poprawia mnie ktoś właśnie np czujny @VBService. 
Dlatego wiem, żę to trudne ale warto się nie przejmować tym, lub trzeba się tego nauczyć- aby nie przejmować się tym na co nie masz wpływu i co jeszcze się nie wydarzyło. 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 220 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 565 wizyt
pytanie zadane 13 grudnia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Volter11 Początkujący (270 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 399 wizyt
pytanie zadane 26 września 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Volter11 Początkujący (270 p.)

92,568 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,629 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...