• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wykonywanie danej czynności raz na X czasu - asp.net core web api

Object Storage Arubacloud
0 głosów
299 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2022 w C# przez Idezam Początkujący (410 p.)

Pytanko - prosty przykład. W mojej bazie danych użytkownicy mogą recenzować dany produkt, wpisują swoją opinię oraz przyznają ilość gwiazdek. Gwiazdki to pole typu double w bazie danych, użytkownik może ocenić produkt na 1, 1.5, 2, 2.5 gwiazdki i tak dalej aż do 5. Chciałbym, aby powiedzmy raz na 24 godziny (o godzinie 13) średnia ocena widoczna przy produkcie była aktualizowana, czyli chciałbym osiągnąć następujący efekt:

Godzina 11 - Oceny produktu: 2, 3, 4, 5 Średnia ocena = 14/4 = 3.5

Na sklepie obok produktu wyświetla się ocena: 3,5 gwiazdki.

O godzinie 12 użytkownik dodał ocenę: 1

Godzina 13:05 (po aktualizacji ocen): - Oceny produktu: 1, 2, 3, 4, 5 Średnia ocena = 15/5 = 3

Na sklepie obok produktu wyświetla się ocena: 3 gwiazdki.

No i właśnie, żeby otrzymać taki efekt to w tabeli z produktem w bazie potrzebuję mieć średnią ocen, ale te oceny w jakiś sposób o tej godzinie 13 muszą być w jakiś sposób obliczane i umieszczane w bazie, jak powinno się podejść do takiego problemu? 

komentarz 21 kwietnia 2022 przez VBService Ekspert (252,660 p.)

Sprawdź to:  Execute Code at specific time

The code that runs periodically. 

  • Windows Task scheduler
  • Windows Service
  • Create a SSIS / DTS

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2022 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Myślę, że jednym ze sposobów jest odpalenie skryptu .sql obliczającym to o danej godzinie, w bazach SQL Server można stworzyć joby, które uruchamiają się o podanej godzinie i wykonują podany kod SQL.
komentarz 21 kwietnia 2022 przez Idezam Początkujący (410 p.)
Okej, to brzmi jak jedno z potencjalnych rozwiązań tego problemu. A przychodzi Ci może do głowy jakieś rozwiązanie z kodem? Tak żeby nie uzależniać się od tego czy używamy akurat SQL Server czy np Postgres? Bo jedyne co mi przychodzi obecnie do głowy, to zamiast aktualizowania ich o konkretnej porze, aktualizować je wtedy kiedy nowa ocena zostanie dodana. Ale wygląda mi to na średni pomysł.. obliczanie średniej za każdym razem kiedy ktoś doda nową opinię, przy dużej ilości użytkowników może raczej znacząco obciążyć maszynę.
komentarz 21 kwietnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Dlaczego tak uważasz, przy aktualizacji co jakiś czas musisz przeglądać wszystkie pozycje, także te nie zmodyfikowane (chociażby by stwierdzić czy zostały zmodyfikowane). Jeśli baza jest bardzo dynamiczna i większość pozycji jest w czasie tego okresu zmodyfikowana, to owszem, aktualizacja okresowa może być mniej angażująca.

Jednak spójrz na to inaczej - czy obliczenie średniej to dużo pracy w porównaniu z tym, co i tak musisz robić dodająć nową opinie. Wydaje mi się, że nie.

Większość rozwiązań w ogóle nie trzyma tego typu "obliczalnych" danych w bazie - zawsze jest ryzyko naruszenia spójności danych. Można obliczać je na bieżąco w trakcie pobierania danych z bazy.
komentarz 21 kwietnia 2022 przez Idezam Początkujący (410 p.)
Okej, to brzmi sensownie. W sensie żeby obliczać coś takiego w trakcie pobierania danych i nie trzymać tego wcale w bazie bo jakby nie patrzeć też nie będzie raczej do niczego innego potrzebne. Ale zaciekawiło mnie to co napisales o ryzyku naruszenia spójności danych. O co z tym chodzi? Czego mam unikać żeby tego uniknąć? Bo w przypadku który wymieniłem to bym najzwyczajniej w świecie sobie zbierał te dane z tabeli, liczył średnią i umieszczał w innej tabeli. Co tutaj by mogło pójść nie tak względem spójności danych?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 306 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2020 w C# przez PatrykSladek Początkujący (310 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 498 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2021 w C# przez tomasz12345 Użytkownik (750 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 416 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2020 w C# przez czujek22 Dyskutant (7,670 p.)

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,479 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...