• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potrzeba więcej prądu do arduino mega

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
339 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Pasjans Początkujący (280 p.)
Jestem nowy w świecie elektroniki i mam problem, który mnie zagiął. Wygląda na to, że mój projekt wymaga zbyt wiele prądu i 5V na płytce nie wystarcza. Kiedy program się uruchamia, poszczególne komponenty się wyłączają. Czy jest jakiś sposób, aby "dołożyć" prąd do arduino? W sieci znalazłem, że można użyć konwertera AC/DC, jednak wtedy mój projekt (robot) byłby na stałe przymocowany do gniazdka. Póki co używałem 6 baterii AA 1,5V do zasilania. Jeżeli to ma jakieś znaczenie to używam Arduino MEGA, 2 silników krokowych, 2 silników servo, modułu bluetooth i buzzera.
komentarz 11 kwietnia 2022 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Chwila chwila. Czy wszystkie komponenty, w tym silniki krokowe i serva, są zasilane z tych samych baterii? W szczególności, w jaki sposób zasilasz silniki? Bezpośrednio z atmegi? Co to za modele silników/serw?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 11 kwietnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Zasilasz silniki ze stabilizowanego napięcia 5V?

W pierwszej kolejności to pomierz wszystko co możesz. Przynajmniej pobierany prąd i napięcie zasilające pod obciążeniem.

Potem sprawdź, czy to siadają baterie, może masz za słabe połączenia. Masz jakiś koszyczek na te baterie?

Jak to nie pomoże to zastąp te baterie dwoma akumulatorkami 18650 (łatwo dostępne), tylko kup też ładowarkę.

Jak i to nie pomoże to modelarski pakiet 2S.

 

Fajnie by było, gdybyś zapodał przynajmniej fragmenty schematu tego "robota", te dotyczące zasilania i podłączenia silników.
komentarz 11 kwietnia 2022 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
edycja 11 kwietnia 2022 przez adrian17
(Moja pierwsza intuicja/strzał jest, że autor podłączył silniki bezpośrednio pod piny I/O i próbuje stamtąd ciągnąć całą moc, zamiast poprzez jakiś osobny sterownik silnika - no i inne pytanie, czy te silniki i serwo w ogóle mają takie same parametry zasilania co mikrokontroler, czy aby jakiś regulator tam nie powinien być... choć i tak powinien być)
komentarz 11 kwietnia 2022 przez Pasjans Początkujący (280 p.)
Odpowiadając na pytanie twoje i kolegi wyżej, zrobiłem amatorski schemat, tu: https://cdn.discordapp.com/attachments/625693202925748234/963143707664740432/ko.png

Silniki krokowe: https://allegro.pl/oferta/silnik-krokowy-28byj-48-5v-sterownik-uln2003-9189661402?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_ss&ev_adgr=rtvagd&ev_campaign_id=15011587598&gclid=CjwKCAjwo8-SBhAlEiwAopc9W34Mx0H6WfQiS8DliR5SQdWAgHQnp-ok99IURFgSSzW3elFAv5riQhoC9nYQAvD_BwE

Serva: https://botland.com.pl/serwa-typu-micro/13128-serwo-sg-90-micro-180-5904422350338.html?cd=1564049911&gclid=CjwKCAjwo8-SBhAlEiwAopc9W3F16xGAJHHN31ZCtxd_JU935U4W6IllmVUi4x4So3bikTj2-r7V2RoCdSEQAvD_BwE&sskey=2d7af82e413647d284f8bbc8c0f51395

Tak, baterie są w koszyczku i są podłączane przez barrel connector (nie wiem jak to po polsku mówi), i tak wszystkie komponenty są z tych samych baterii. Silniki zasilam przez jeszcze przez sterownik. A'propos tych pomiarów, to nie do końca wiem jak mam to zmierzyć. Trzeba kupić jakiś woltomierz, czy można w jakiś inny sposób? Z góry dzięki :)
komentarz 11 kwietnia 2022 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
(na przyszłość zainstaluj jakiś kiCad, albo przynajmniej narysuj prostokąty i kreski w https://app.diagrams.net/ zamiast w paincie ;) )

W każdym razie... na oko nie jest kompletnie błędnie? Najbardziej ewidentna rzecz jest że mikrokontroler i wszystkie linie zasilania silników są razem, co może wpływać na stabilność zasilania - fajnie by przed kontrolerem (i niczym innym) postawić regulator żeby arduino dostawało stabilne 5V a reszta silników może hulać na wyższym (choć tak jak patrzę, to serwo oficjalnie też ma max 6V, a Ty mu dajesz 9). Natomiast to nie daje gwarancji, że z tym będzie już stabilnie.
komentarz 12 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Trzeba kupić jakiś woltomierz, czy można w jakiś inny sposób?

Jak się zaczynasz bawić w elektronikę, to bez multimetru nie da rady - to podstawowe narzędzie, jakie musi być na wyposażeniu.

komentarz 12 kwietnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@Pasjans, Zgaduje, że ma płyte arduiono masz stabilizator napięcia 5V, baterie pewnie daję znacznie wyższe napięcie. 6 baterii to pewnie z 9V. Cały prąd bierzesz z tego stabilizatora na płytce arduino i on się nie wyrabia. Jednak pobór prądu przez silnik a pobór prądu przez mikrokontroler to 2 zupełnie  różne sprawy. Potrzebujesz niezależny stabilizator 5V najlepiej w formie małej przetwornicy DC/DC. Jest tego sporo na allegro:

Przetwornica 5V

Do takich zabaw z technką cyfrową nie potrzebujesz jakoś specjalnie precyzyjnego miernika, tani multimetr z marketu wystarczy.

Użycie przetwornicy powinno zmniejszyć pobór prądu z baterii - będzie dłużej działać,

komentarz 12 kwietnia 2022 przez Pasjans Początkujący (280 p.)
Czy tą przetwornicę mogę zasilić z pinów Vin i GND z arduino? Jeśli nie to mam mieć oddzielną baterię do tego?
komentarz 12 kwietnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 12 kwietnia 2022 przez Oscar

No właśnie nie pamiętałem by to sprawdzić, jak pisałem poprzedni komentarz. Sprawdziłem teraz i tak, można wszystko zasilać z jednej baterii. Podana przetwornica - patrząc na jej płytkę - ma zwarte wejście GND i wyjście GND. Nie wszystkie tak pracują - ta akurat ma wspólną masę i jest OK.

Można by oczywiście podłączyć przetwornicę do baterii a Arduino ustawić na zasilanie z zewnętrznego napięcia 5V i podłączyć do wyjścia przetwornicy, ale lepiej niech Arduino ma swój analogowy stabilizator, sam procek nie ciągnie dużo, a analogowy stabilizator daje mniej zakłóceń.

Czyli tak - z baterii podłączasz równoległa płytkę Arduino - wejścia GND i Vin i tak samo nazywające się wejścia przetwornicy. Potem podłączasz jedynie linie sygnałowe - zasilanie układów sterujących silnikami i serw bierzesz z wyjścia przetwornicy. Niestety akurat ta przetwornica ma wyjście na gniazdko USB, musisz się tam podlutować do skrajnych pinów tego gniazda. Znalazłem przetwornicę w wyjściem do lutowania, bez gniazdka, ale jest regulowana i potrzebowałbyś miernika by ją ustawić na 5V.

Mniejsza przetwornica

No i ma trochę mniejszą moc. Być może i takie małe przetwornice będą za słabe na silniki, szczególnie gdy uruchomisz wszystkie naraz. Pamiętaj, że silnik krokowy nawet jeśli się zatrzyma zwykle jest dalej zasilany i ciągnie prąd. Jeśli się ten prąd wyłączy to spada tzw moment trzymający i silnik może zostać obrócony przez zewnętrzną siłę.

Serwa też mogą czynnie (tj pobierająć prad) utrzymywać zadaną pozycję.

W sumie to jak się zaczniesz bawić, spodziewaj się że baterie na długo nie wystarczą.

komentarz 14 kwietnia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Znalazłem przetwornicę trochę większej mocy - gdyby te poprzednie były za słabe:

Przetwornica 5A

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 126 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2023 w Urządzenia mobilne przez polandonion Mądrala (6,970 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 226 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2018 w Mikrokontrolery przez kubekszklany Gaduła (3,170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 6 maja 2017 w Mikrokontrolery przez Mikołaj Kawczynski Dyskutant (9,160 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...