• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Intel I5 12600KF dobór pamięci RAM.

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
1,368 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez okti00 Obywatel (1,300 p.)
Witam wszystkich! Dziś nieco inne pytanie, a mianowicie:

Planuje wkrótce zakupić części do nowego PC, mi.n. pojawiło się u mnie kilka wątpliwości oraz pytań:

Procesor to Intel I5 12600KF (na płycie z690), który wedle strony intela obsługuje ram, DDR4 do 3200 MHz, tak więc jak to się dzieje, że niektóre osoby montują pamięć 3600 HMz lub i większą? (płyta obsługuje pamięć aż do DDR4-5333 MHz)

Czy zamontowanie takich kości "niestandardowych", wymaga dodatkowego ustawienia w bios?

Czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć? Z góry dziękuję za odpowiedź.
komentarz 10 kwietnia 2022 przez okti00 Obywatel (1,300 p.)
Dowiedziałem się, że trzeba uruchomić trybu OC (XMP) na płycie głównej, aby używać "niestandardowego" taktowania w kości.

Pojawia się zatem pytanie, czy uda mi się uruchomić taki komputer do biosu, aby włączyć tą opcje? Czy potrzebuje jakichś urządzeń trzecich do zmiany tego ustawienia?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 kwietnia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Dwie istotne kwestie, opcja w biosie powinna być dostępna jeśli nie korzystasz z DELL'A
Co do wykorzystania  obsługa przez płyte główną to jedno, a przez procesor to drugie... procesor to nie płyta główna, więc nawet jeśli twoja płyta główna obsłuży >3600  w wskazanym rodzaju pamięci DDR-X to i tak wykorzystanie przez procesor i sygnał pomiędzy PROCESOR-PŁYTA GŁÓWNA, będzie na maksymalnej możliwej zależności ( czyli od czynnika ograniczającego w tym wypadku, procesora).
Analogicznie maja sie sprawy z GPU i kartami, co z tego ze ktoś kupi karte graficzną TURBO DOBRĄ, jak jej wykorzystanie przy słabych podzespołach możę być rzedu 40% - co byłoby np gorsze niż, niżej budżetowa karta.

W tym wypadku na magistrali, złącze albo napięcie nie pozwoli procesorowi na wyższę MHZ
komentarz 11 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

czyli od czynnika ograniczającego w tym wypadku, procesora

No a jak w przypadku DMA, gdzie procesor nie bierze bezpośrednio udziału?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,751 wizyt
pytanie zadane 12 czerwca 2020 w Sprzęt komputerowy przez wojtekw0703 Użytkownik (960 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 850 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,810 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez Bezy Bywalec (2,280 p.)

92,452 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,074 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...