• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z dyskiem??

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
430 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez Niepokonana7999 Bywalec (2,250 p.)
Proszę o pomoc coś się stało i nie wiem co.

Wyskoczył taki komunikat.

https://imgur.com/a/K4bOx8A

Kliknęłam, żeby naprawić i pojawiło się pobieranie jakiegoś programu.

https://imgur.com/a/Pi2MTHs

Co to znaczy?? Czy to znaczy tylko, że przepełnia mi się pamięć na dysku, czy że zostałam zhakowana???

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli masz komunikat od S.M.A.R.T, to znaczy, że już czas ewakuować dane z dysku, a sam dysk wymienić na nowy.
komentarz 13 czerwca 2022 przez Niepokonana7999 Bywalec (2,250 p.)
Tak, w piątek to nawet z 10 razy wyskoczył. Czyli co, jest za gorący? Mam go chłodzić bardziej?
komentarz 13 czerwca 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 13 czerwca 2022 przez Oscar
Dzisiejsze dyski są zbudowane w ten sposób, że fizyczna pojemność talerzy jest trochę większa niż to widać, zapisy na dysku uzupełniane są dużymi sumami kontrolnymi i korekcyjnymi. Jeśli z jakimś sektorem występują problemy - trzeba użyć sum korekcyjnych dla odzyskania danych, to jego dane przenosi się do sektora zapasowego a sektor "podstawowy" przestaje być używany, Programy diagnostyczne tego nie widzą, z punktu widzenia oprogramowania wszystko jest dalej w porządku, tylko SMART widzi, że ubyło sektorów zapasowych.

Ale to tylko taka informacja, na podanych obrazkach nie widać by ubywało sektorów zapasowych. Na czerwono wyświetla się pozycja temperatura.

Dziwne jest tylko to, że ta pozycja nazywa się "temperatura w Kelwinach" a 155 Kelwinów to baaardzo zimno. Jednak jest to pozycja RAW, często to trzeba jeszcze przeliczyć.

Dysk może zacząć się grzać gdy np. pokryje go kurz, albo ogólnie kurz pokryje elementy chłodzenia w komputerze, zatka filtry (jeśli obudowa je ma), wentylatory.

Może też oznaczać jakieś problemy z samym dyskiem -  łożyska wysiadają coś się obciera itp.

Skoro masz backupy to spoko, można założyć, że to problem z chłodzedniem. Proponuje zacząć od organoleptycznego sprawdzenia temperatury, starannego wyczyszczenia wszystkiego, podpięcia jeszcze raz kabli od dysku i wiatraków, i zobaczenia czy to pomoże.

Może sprawdż jakims programem diagnostycznym pracę wiatraków (to jest np. w BIOSie)

Czy to jest dysku serwerowy? - zwykle dyski oznaczone przez producenta jako serwerowe znacznie się grzeją (są szybsze i ciągną większą moc), komputery serwerowe mają całe ścianki wiatraków i w środku to takie małe tornada. Taki dysk w normalnym kompie może mieć za gorąco.
komentarz 13 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 14 czerwca 2022 przez j23

a 155 Kelwinów to baaardzo zimno.

0x155 ⇒ 341K ⇒ 67.85°C

Może też oznaczać jakieś problemy z samym dyskiem -  łożyska wysiadają coś się obciera itp.

Mowa o SSD.

Czyli co, jest za gorący?

IMO tak. 45-50°C przy niezbyt intensywnej pracy powinno być OK.

komentarz 13 czerwca 2022 przez Niepokonana7999 Bywalec (2,250 p.)
ok dziękuję obu Wam za pomoc <3 Skoro na razie nie ma powodu do zmartwień to zamykam temat.

"155h ⇒ 341K ⇒ 67.85°C" Dlaczego temperaturę liczy się w godzinach? Wierzę Ci, ale dlatego właśnie nie studiuję informatyki XD
komentarz 14 czerwca 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
W sumie nie wiem, dlaczego dałem to h (nie to, że jest źle, bo w asemblerze tak zapisuje się liczby szesnastkowe). Zmieniłem na zapis w stylu C, by nie było kontrowersji :P

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 23 października 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Arkadiusz Sieczak Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 188 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2023 w Sprzęt komputerowy przez kondzix_ez Obywatel (1,910 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 466 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Oliwer Nowicjusz (160 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,080 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...