• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Szukanie wirusów

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
245 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2022 w Bezpieczeństwo, hacking przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Hejka
Mam takie pytanie, jak zajmujecie się, szukaniem wirusów na komputerach, chodzi mi dokładniej o Windowsa 10. Wiem, że antywirusy, nawet te płatne mogą nie wszystko wykryć.
Ja to robię na zasadzie skanowania komputera antywirusem, dokładanie do tego malwerbytes'a oraz adwcleanerem. Dodatkowo od czasu do czasu używam komendy netstat -ano

Teraz pytanie do was, jak wy sprawdzacie, wiadomo nie wchodzenie na podejżane strony, czy pobieranie piratów odpada, ale czasami nawet na legitnej stronie, może sie zdarzyć tak, że załaduje się jakiś wirus, z powodu włamu czy innych rzeczy (aż tak się na tym nie znam :/)

I jeszcze jedno pytanie, zastanawia mnie, czy jeżeli miałbym wirusa, który pobierał by jakieś moje dane z dysku i przesyłał do jakiegoś źródła to była by jakaś metoda na sprawdzenie tego?

Z góry dzięki za odpowiedź :)
1
komentarz 1 kwietnia 2022 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Zmień system, zapomnij o wirusach i ciesz się życiem ;)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)
wybrane 1 kwietnia 2022 przez sisOOO
 
Najlepsza

Do tego co już napisałeś, możesz np. też zaobserwować podejrzane zużycie procesora przez jakąś aplikację, czy użycie dysku, czy internetu (sieci) za pomocą menadżera zadań

 

polecam także "małe" (często kilka kilobajtów), często typu portable, programy "narzędziowe" z Sysinternals.

Mój ulubiony to: Process Explorer

Pełna lista "narzędzi" Sysinternals: [ 1 ]  [ 2 ]

komentarz 1 kwietnia 2022 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
A kojarzysz może taki program VeraCrypt? Nie jest on powiązany ze znajdywaniem wirusów, tylko z szyfrowaniem partycji. Na próbę zaszyfrowałem sobie dysk, wiesz możesz dlaczego gdy mam wszystko powyłączane (chodzi o foldery na tym dysku) i chcę odłączyć dysk jest napisane, "Czy chcę wymusić zamknięcie" Czy może to oznaczać, że zgrał się tam jakiś wirus czy coś?
komentarz 1 kwietnia 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)
edycja 1 kwietnia 2022 przez VBService

Komunikat się ten często wyświetla, gdy jakiś program ma "otwarty" plik na dysku, czy to usb, czy na wirtualnym w przypadku VeraCrypt, możesz to właśnie sprawdzić za pomocą Process Explorer-a.

1
komentarz 1 kwietnia 2022 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Okej dziękuję :)
komentarz 1 kwietnia 2022 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
A wiesz może czy na process explorerze da się sprawdzić procesy na konkretnym dysku?
komentarz 1 kwietnia 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

Użyj ikony "lornetki" do wyszukiwania.

1
komentarz 1 kwietnia 2022 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Ślicznie dziękuję za pomoc :)

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 272 wizyt
pytanie zadane 3 czerwca 2019 w Bezpieczeństwo, hacking przez luna22 Obywatel (1,420 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 406 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...