• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Informatyka: Politechnika Warszawska czy Uniwersytet?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
2,468 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez wiktor8k Nowicjusz (210 p.)
Witam, stoję przed decyzją wyboru studiów w Warszawie.
Chciałbym nauczyć się jak najwięcej z zakresu matematyki i informatyki, a w przyszłości szukać pracy związanej ze sztuczną inteligencją i / lub inżynierią oprogramowania.

Jeśli chodzi o samo programowanie, to nie mam z tym żadnych problemów i umiem dosyć dużo, kiedyś napisałem prosty framework (w 200 dni) w C++ używają OpenGLa, biblioteki FreeType, OpenALa i paru, które pozwoliły mi ładować i strumieniować dźwięki. Nie mówię, że to jest jakieś gigantyczne osiągnięcie, ale dla mnie personalnie jest dosyć duże. Czas na naukę programowania poświęciłbym na inne przedmioty / życie.

Z procesu kompilacji programów czy bilbiotek na różne systemy, cmake'a, systemów operacyjnych, poleceń w konsoli, sieci, protokołów czy hardware'a wiem bardzo mało i są to dziedziny które bym zaczynał prawie od zera.

Po studiach chciałbym znaleźć pracę, która była by dla mnie wymagająca, ale dająca satysfakcję, zaspokajającą chęć zdobywania nowej wiedzy oraz poczucie, że odkrywam coś nowego, że dodałem coś od siebie dla świata (przed kryzysem wieku średniego mam jeszcze prawo tak myśleć), dlatego też bardziej ciekawi mnie sztuczna inteligencja.

Więc stawiam do Państwa, do starych wyjadaczy informatyków i studentów prośbę o jakieś wskazówki.
:)
1
komentarz 31 marca 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

Po studiach chciałbym znaleźć pracę, 

zacznij szukać już teraz, jeśli planujesz programować, bo po studiach będziesz starszy O LATA  studiów, a jednocześnie jeśli w tym czasie sam nic nie będziesz robił to studia nie otwierają Ci drogi na rynku pracy IT i formalnie nie będą miały wpływu na twoje przyjęcie.  

 ale dająca satysfakcję, zaspokajającą chęć zdobywania nowej wiedzy oraz poczucie, że odkrywam coś nowego, że dodałem coś od siebie dla świata

jak ktoś zna taką pracę, niech da znać 'dreams comes true', za dużo się naoglądałeś filmów lub dokumentów ;D serio  
polecam Ci to, co ma dla Ciebie lepszy program nauczania, przeczytaj sylabusy, oferowane przedmioty i wybierz, niemniej jednak nie oczekuj, że po samych studiach będziesz gotowy na rynek pracy, conajmniej bedziezs na takim poziomie jak po liceum :) tylko bogatszy o to co się tam nauczyłeś, co niekoniecznie ma przełożenie na prace w IT 

komentarz 31 marca 2022 przez wiktor8k Nowicjusz (210 p.)

Hmm, dzięki za dobrą radę. A ciężko jest pogodzić studia z pracą?
 

za dużo się naoglądałeś filmów lub dokumentów ;D serio

No wiem, że nie będzie tak kolorowo, ale niech mnie motywuje jeszcze przez jakiś czas ;p

komentarz 1 kwietnia 2022 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
Jak chcesz coś robić dla świata, to idź prędzej na doktorat.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 kwietnia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
wybrane 3 kwietnia 2022 przez wiktor8k
 
Najlepsza
Studiowałem matematykę na MIMUW, ale w kierunku informatyka też się trochę orientuję. Na wstępie wspomnę, że w przypadku Politechniki nie wspomniałeś czy myślisz o informatyce na Wydziale EITI czy na MINI, a to duża różnica. Słyszałem mnóstwo opinii o EITI, ani jednej dobrej, ani jednej nawet średniej, i to nie tylko na temat informatyki ale na temat różnych kierunków na tym wydziale. Podobno jest to typowa komunistyczna "buda" gdzie studentów się tyra cały czas i gdzie są typowe stereotypowe panie z dziekanatu. Ile w tym prawdy - nie wiem, ale wątpię żeby tak wiele osób, które tak dobrze poznałem i które na drugich studiach na MIMie naprawdę się uczyły a nie tylko przyszły dla papierka, zmyślało. Więc jeśli informatyka na Politechnice to koniecznie wydział MINI. W 2021 roku zatwierdzono nowy program studiów licencjackich z informatyki na MIMUW. Usunięto z obowiązkowych nielubiane (i często niepotrzebne) przedmioty typu Metody numeryczne, dodano coś sensownego typu obowiązkowy przedmiot z Machine Learning, ogółem uczyniono studia jeszcze bardziej elastycznymi. Powiem tak: jeśli nie boisz się zapierdalać, to MIMUW będzie bardzo dobrym miejscem dla Ciebie :). MINI PW będzie lepsze jeśli ktoś chce iść w zaawansowaną grafikę komputerową, albo informatykę w przemyśle, ale mało prawdopodobne, że w wieku 19 lat ktoś już to wie. W razie czego możesz zrobić licencjat na MIMUW a magisterkę na MINIPW. Jeśli chodzi o różnicę uniwersytet ~ politechnika, to generalnie uniwersytety bardziej uczą sposobu myślenia o ogólnych problemach, a politechniki bardziej uczą rozwiązywania konkretnych problemów, nauczenia się konkretnych narzędzi do pracy. Moja opinia jest taka, że w przypadku dziedzin fundamentalnych, głównych, tj. matematyka, fizyka, informatyka, chemia, biologia, w pierwszej kolejności wybiera się uniwersytet, mimo że to dziedziny ścisłe. Na Politechnikę idzie się na kierunki o nazwach "inżynieria czegoś tam", automatyka i robotyka, mechanika, elektrotechnika, energetyka, i tak dalej, i takie przykłady. Dla dziedzin fundamentalnych, domyślnym wyborem jest uniwersytet. Tak więc moja opinia: MIMUW > MINIPW > EITIPW. Jak masz dalsze pytania to pisz śmiało.
1
komentarz 1 kwietnia 2022 przez wiktor8k Nowicjusz (210 p.)
Hej, dziękuje za odpowiedź :D Interesuję się informatyką i matematyką, chciałbym poznać je głębiej z czystej ciekawości, liczę że studia mi to umożliwią.

Tworzenie oprogramowania i sztuczna inteligencja to dwa tematy, które mnie najbardziej ciekawią. Uniwersytet Warszawski oferuje studia I stopnia z informatyki, oraz II stopnia z informatyki lub z Machine Learningu, dając mi tym samym szansę na zapoznanie się głębiej z tymi dziedzinami podczas studiów I stopnia oraz podjęcia decyzji troszkę później.

Przechodząc do pytania..
Jak duże ma znaczenie ten wybór? Czy jeśli nie skończę Machine Learningu, to douczenie się tej wiedzy oraz wejście na rynek pracy związany z AI będzie dużo cięższym zadaniem? Ewentualnie jeśli wybiorę, to czy ciężej będzie mi o pracę dla twórców oprogramowania? Czy stracę wtedy jakieś możliwości?
1
komentarz 1 kwietnia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Super, że Cię zainreresowałem.

Kierunek Machine Learning został uruchomiony po raz pierwszy w tym roku, wcześniej na MIMUW normą było, że ludzie robili AI/ML na kierunku informatyka lub matematyka. Dość powiedzieć, że w tym roku zamiast 60-65 osób na magisterską matematykę przyszło 40-45 osób, bo po prostu ludzie zainteresowani ML poszli na kierunek ML zamiast robić ML na kierunku matematyka, pewnie podobnie z informatyką.

Powstanie nowego kierunku utrudnia robienie AI/ML na kierunkach informatyka i matematyka, bo studenci kierunku ML mają priorytet przy rejestracji na przedmioty z tego obszaru, przez co dla studentów informatyki i matematyki zostanie mniej miejsc, a już przed powstaniem tego kierunku były z tym problemy, na przykład na przedmiot "Głębokie sieci neuronowe" co roku rekrutowało się 130-150 osób, a miejsc było coś około 60-65. Prace magisterską z okolic ML nadal można na ludzie napisać na kierunku informatyka/matematyka wystarczy znaleźć promotora, ale na pewno nie będzie się dało mieć aż takiej styczności jak na kierunku ML. Dlatego jeśli po studiach licencjackich będziesz w 100% pewny że chcesz robić AI/ML, to zdecydowanie kierunek Machine Learning, a nie informatyka/matematyka, przynajmniej na MIMUW No i na kierunku Machine Learning będziesz mieć więcej matematyki niż na informatyce II stopnia, a napisałeś, że też ją lubisz. Przy czym np. ja też uwielbiałem matematykę w szkole, a potem na studiach probabilistyka i statystyka mi zupełnie nie podeszły czego nie mogłem przewidzieć, więc nie poszedłem w AI/ML bo nie chciałem mieć z nimi styczności, teraz się trochę douczam na własną rękę gdy już "mogę" a nie "muszę".

Wiem też, że o ile Wydział MIMUW jest ultra prostudencki, to nie zachęcają do łączenia dwóch magisterek z informatyki/matematyki i ML - np. podwójne podpięcia przedmiotów nie będą uwzględniane. Jest to spowodowane dużym popytem, wolą żeby więcej osób miało szansę podjąć studia i żeby ludzie nie zajmowali miejsca na dwóch co by nie mówić podobnych kierunkach magisterskich.

Wydaje mi się, że zapotrzebowanie na ludzi od AI/ML jest tak wielkie , i jeszcze wzrośnie przez następne kilka lat, że nawet kończąc inny kierunek znajdziesz bez problemu pracę, jeśli douczysz się trochę sam. Zwłaszcza, że jakby co to nawet na licencjacie już spróbujesz tych dziedzin.

Na UW jest też coś takiego jak MISMAP - Międzywydziałowe Interdyscyplinarne Studia Matematyczno-Przyrodnicze, są to ambitne studia które można w skrócie nazwać "studia na 1,5-kierunku", gdzie wybierasz jeden kierunek główny (major) i drugi poboczny (minor). Możesz wziąć np. informatykę jako główny i matematykę jako poboczny, możesz generalnie dobierać sobie prawie dowolnie siatkę zajęć i brać także przedmioty z innych kierunków niż te dwa, poza tym studenci MISMAP nie płacą za niezdane przedmioty więc można zapisać się na masę przedmiotów a potem zdawać tylko to co się najbardziej polubi. Uwaga - nie można być jednocześnie studentem MISMapu i osobno JAKIEGOKOLWIEK kierunku który jest oferowany w ramach MISMAP na UW. Mój kolega był 2 lata na mismapie matematyka-fizyka i jak po 2 latach chciał zacząć poza mismapem informatykę, to był zmuszony do porzucenia mismapu i przeniesienia z mismapu na samą matematykę.
komentarz 3 kwietnia 2022 przez wiktor8k Nowicjusz (210 p.)
Dzięki raz jeszcze, dużo mi wyjaśniłeś :D
+1 głos
odpowiedź 31 marca 2022 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

... a w przyszłości szukać pracy związanej ze sztuczną inteligencją i / lub inżynierią oprogramowania.

No to bliżej uniwersytetu. Spotkałem się z opinią (i sam także taką mam), że jest widoczna różnica w podejściu do problemów i obowiązków pracowników po politechnikach i uniwersytetach. Dalko w tej opinii w tym "kto lepszy". Raczej z jakimi zadaniami łatwiej sobie poradzi.

komentarz 1 kwietnia 2022 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
UW jeżeli interesują cię systemy gridowe (HPC), przetwarzanie wieloskalarne. PW jeżeli chcesz być inżynierem rozwiązującym typowe problemy. Z tym ze obie uczelnie maja duży prestiż, są w czołówce w Polsce. Trudny wybór.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 3,240 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 10,272 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,033 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...