• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Prawdopodobieństwo przy rzucie kośćmi

Object Storage Arubacloud
0 głosów
463 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2022 w Matematyka, fizyka, logika przez Vetliniak Nowicjusz (150 p.)
zamknięte 18 marca 2022 przez Vetliniak
Cześć! Od niedawna pogrywamy ze znajomymi w kości (na swoich zasadach) i zabrałem się z czystej ciekawości za procentowe obliczenie wszystkich możliwych wariantów. Nie jestem pewien co do wyniku dla małego i dużego strita przy rzucie sześcioma kośćmi.

Przybliżając nasze zasady: rzucamy sześcioma kośćmi a mały i duży strit to kolejno: 1,2,3,4,5 i 2,3,4,5,6. Kombinacja 1,2,3,4,5,6 to już u nas full więc wydaje mi się, że przy małym stricie trzeba usunąć z prawdopodobieństwa możliwość wyrzucenia szóstki a przy dużym stricie możliwość wyrzucenia jedynki

Według moich obliczeń istnieje 600 (dla jednego strita) takich kombinacji ale intuicja podpowiada mi, że nie wszystko uwzględniłem. Wzór który zastosowałem = (5/6)*(5/6)*(4/6)*(3/6)*(2/6)*(1/6) * 6^6.

Czy ktoś mógłby potwierdzić albo zanegować mój wynik?

Z góry dzięki, pozdrawiam! ;)

ps. kombinacja kości może być wyrzucona w dowolnej kolejności, np 2,4,3,5,1,1
komentarz zamknięcia: Problem rozwiązany

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 18 marca 2022 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
wybrane 18 marca 2022 przez Vetliniak
 
Najlepsza
Ω = 6^6
A - Prawdopodobieństwo wyrzucenia strita
|A| = 6! * 6
P(A) = 5 / 54

Ustawmy kolejno oczekiwane przez nas wyrazy. (w1 oznacza pierwszy wyraz)
w1 = [ 1 ], w2 = [ 2 ], w3 = [ 3 ], w4 = [ 4 ], w5 = [ 5 ], w6 = [ 1 - 6 ]

Tzn. na pierwszej kostce mamy cyfrę 1, na drugiej 2 i tak dalej. Na ostatniej jest cyfra z zakresu 1 - 6.
Z założenia wiemy, że kolejność nie ma znaczenia, zatem wyrazy możemy ustawić w dowolnej kolejności na 6! sposobów. Ponadto, wyraz 6 (w6) możemy wybrać na 6 różnych sposobów. Zatem liczba wszystkich możliwości takiego scenariusza to 6! * 6.
Być może się mylę, dlatego fajnie jakby to ktoś sprawdził i wytknął błąd w rozumowaniu :)
1
komentarz 18 marca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)
jeżeli podstawisz np. w6 = 1 to zauważ, że ciąg 1 2 3 4 5 1 będzie policzony w Twoim wzorze więcej niż raz, bo jak zamienisz miejscami pierwszy z ostatnim elementem to też wyjdzie 1 2 3 4 5 1. Więc nie możemy mnożyć przez 6!
1
komentarz 18 marca 2022 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)
Zgadza się, moje rozwiązanie jest błędne. Oprócz samych powtórzeń zawiera ono sytuacje gdzie ktoś dostaje fulla, co nie można już traktować jako mały strit lub duży strit.
1
komentarz 18 marca 2022 przez Bosswell Nałogowiec (36,470 p.)

Whistleroosh podał poprawna odpowiedź. Fajnie jakbyś zmienił najlepszą odpowiedź na jego.

+1 głos
odpowiedź 18 marca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)
Jeżeli rzucami kośćmi 6 razy i wypadnie mały strit to wiemy, że nigdy nie wypadło 6 i któraś z liczb od 1 do 5 wypadła 2 razy. Ponumerujmy kości od 1 do 6. Wybierzmy 2 kości (powiedzmy nr x i nr y), na których ma wypaść ta sama cyfra. Możemy to zrobić na 6*5/2 sposobów. Teraz dobierzmy wartości, które wypadły na kosciach, możemy to zrobić na 5! sposobów, bo:

Na poczatku wybieramy cyfrę która wypadnie na kościach x i y , można to zrobić na 5 sposobów. Potem dobierzmy cyfre, która wypadnie na kości o numerze innym niż x i y, możemy to zrobić na 4 sposoby (bo jedną cyfrę wybraliśmy już dla x i y). I kontynuując rozumowanie dostajemy 5!.

Zatem jest 6*5/2*5! = 1800 możliwości że wypadnie mały strit
komentarz 18 marca 2022 przez Vetliniak Nowicjusz (150 p.)
Brzmi to bardzo. Dzięki bardzo! ;)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,667 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 350 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2020 w Matematyka, fizyka, logika przez Jacuchna0 Użytkownik (640 p.)
+3 głosów
3 odpowiedzi 647 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2018 w Matematyka, fizyka, logika przez schedz Nowicjusz (220 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...