• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Refaktoryzacja kodu JS - Hierarchia DOM, materiał 2-odcinkowy

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
415 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2022 w Nasze projekty przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)

To jest wątek, w którym można pobawić się w refaktoryzację kodu źródłowego z serii dwuodcinkowej:

Pliki do odcinka: Pobierz tutaj

Pozdrawiam

1
komentarz 1 marca 2022 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)
Czy idea konsultowania kodu z kimś z forum przed publikacją odcinka dalej żyje?
komentarz 2 marca 2022 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Tak, choć bywa to trudne od strony technicznej, bo ludzie z natury mają mało czasu. Wszystko zależy też od projektu - tutaj na przykład jest to showcase wielu atrybutów i metod DOM aniżeli jakaś konkretna aplikacja
komentarz 2 marca 2022 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Bez względu na to czego dotyczy showcase, warto po drodze nie pokazywać wielu antypatternów.

IMHO idea tego code review mija się z celem - komercyjnie cr ma miejsce przez testami i wdrożeniem. Tutaj code review jest po tym, jak odcinek trafi widzów.

Pytanie ile osób wejdzie tutaj po obejrzeniu filmu, przejrzy kod i zrozumie, co jest nie tak. Moim zdaniem niewielki procent. frown​​​​​​

Tymczasem masa antywzorców utrwala się w głowie. Po co to zmieniać skoro działa? laugh

komentarz 2 marca 2022 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Nauka to proces, osobiście nie jestem zwolennikiem kładzenia zbyt wielu obowiązków zbyt szybko na barki uczącego się - poznanie tak wielu metod DOM zaledwie w kilka godzin to już bardzo dużo
1
komentarz 3 marca 2022 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Znam pańskie argumenty w tym temacie, szanuję również pańskie poświęcenie przy tworzeniu materiałów.

Niemniej jednak po 7 latach od publikacji pierwszego odcinka z js'a wciąż mamy:

  • dramatyczną nomenklaturę
  • używanie global scope'a
  • mieszanie polskiego z angielskim
  • ==
  • błędy, które wyłapuje IDE!
  • brak stosowania się do jakichkolwiek dobrych praktyk czy paradygmatów

W świetle tego (oraz tego, czego nie wymieniłem) zastanawiam się, ile dobrego faktycznie wynosi widz kanału po obejrzeniu odcinka, poza tak wieloma metodami DOM.

komentarz 4 marca 2022 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Rozumiem, również znam Pana bardzo krytyczne podejście - doceniam natomiast podejście analityczne do zjawiska, mimo mocno zero/jedynkowego postrzegania świata.

Stan umiejętności kursanta (zrozumienie tego co robi, postępująca ewolucja w myśleniu i powstały dzięki temu głód wiedzy) po siedmiu odcinkach mojego kursu JS zaczynającego od absolutnych podstaw stanowi w mojej opinii solidną bazę i inwestycję w człowieka (w tym również do wyjścia w wymienione tematy i ES6+).

Osobiście odrzucam myślenie, że ktoś "zatrzyma się, nie zajrzy" - każdy człowiek naturalnie postępuje w tym co robi, a nawet uważam że mój kurs (wskutek wielu małych zabiegów i inwestowanie w taksonomię) wyjątkowo do tego zachęca. Prawdopodobnie odnosi Pan wrażenie, że ludzie ciągle pytają o te same rzeczy obserwując wątki na forum, ale to naturalne zjawisko, bo na takim etapie rozwoju aktualnie się znajdują i są ciekawi rozwiązań. Dlatego code reviews mają sens. Fakt, iż ludzie zadają pytania świadczy właśnie o ich naturalnie realizowanym, pobudzonym rozwoju i skuteczności nauki.

Oczywiście w przypadku pewnych osób mogą wystąpić trudności (lenistwo), ale to są objawy mające dużo poważniejsze przyczyny (system edukacji, nawyki, konstrukcja psychologiczna, zaburzenia efektywności) niezależne od twórcy internetowego kursu video.

Tak, odcinki powinny pojawiać się częściej. Ponieważ nie da się w procesie nauki pójść na skróty - przyswajalność informacji i jakość tworzonego kodu to w każdym kursie programowania czynniki odwrotnie proporcjonalne i potrzebne jest po prostu więcej odcinków. Jest to tzw. "próg wejścia".

Mój czas nie pozwala na częstsze publikacje. Oczywiście mógłbym stwierdzić, że skoro nie da się czegoś zrobić szybko i idealnie to lepiej nie zrobić nic. Natomiast oprócz kursu JS zrealizowałem także setki wyjaśnień zagadnień z przeróżnych obszarów informatycznej wiedzy, dlatego przedstawiona perspektywa "7 lat" jest w mojej opinii niepełnym, pejoratywnie zabarwionym obrazem sytuacji.

No, tak mogę wyjaśnić najpełniej moje podejście. Oczywiście rozumiem, że ludzie wiele ode mnie wymagają i często oczekują zero/jedynkowo wręcz dokonywania dydaktycznych cudów - dziękuję za to, bo to wbrew pozorom olbrzymi komplement. Co do niniejszej serii 2-odcinkowej o DOM, to uważam że to świetny materiał na tym etapie nauki, wyjątkowo dopracowany i gęsty. Oczywiście akceptuję fakt, iż ktoś powie że to strata czasu, szkodzenie innym, że jest do niczego i nie niesie "jakichkolwiek" dobrych praktyk.
komentarz 4 marca 2022 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Chciałbym przy okazji wtrącić swoje "trzy grosze".

@Mirosław Zelent, czy jest możliwość, żeby kody źródłowe z odcinków były wrzucane bezpośrednio do forumowego repozytorium zamiast na stronę Pasji Informatyki (tam można by ewentualnie dać link do repo właśnie)?

Do tej pory przygotowując code review do odcinków trzeba było dodać osobne repo, co powoduje trochę niedogodności, gdyż sam kod z odcinków jest dostępny w innym miejscu, a code review w innym. Gdyby natomiast utworzyć np. dedykowane repo zawierające wszystkie odcinki w podfolderach i do każdego z nich (w swoim czasie) dodawane by były code review, wtedy gdy ktoś przerabia dany odcinek kursu, to - nawet przy okazji pobierania kodu - zauważy, że jest do niego dodane jakieś code review (obecnie, jeśli się nie mylę, taka informacja dostępna jest tylko na forum), co zwiększy szanse na to, że kursant w momencie przerabiania odcinka od razu spojrzy na ewentualne poprawki do kodu, co pozytywnie wpłynie na proces nauki.

Oczywiście, samą strukturę przechowywania kodu z odcinków oraz code review do nich można by jeszcze przedyskutować, ale myślę, że (i z tego co kojarzę, ten temat był już kiedyś poruszany) uspójnienie miejsca publikacji kodu z odcinków pozytywnie wpłynęło by na interakcję z dołączonym do nich kodem.

1
komentarz 4 marca 2022 przez Mirosław Zelent Nałogowiec (34,750 p.)
Jasne, rozumiem, fajna i pomocna sugestia, oczywiście pomyślę nad tym  Pozdrawiam!

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 352 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 367 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2019 w JavaScript przez Paweł Szewczyk Obywatel (1,410 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 340 wizyt
pytanie zadane 12 lipca 2020 w JavaScript przez Arcywojak Początkujący (370 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...