• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

VLAN w packet tracer

Object Storage Arubacloud
0 głosów
267 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2022 w Sieci komputerowe, internet przez 7NOORTH7 Nowicjusz (120 p.)
Witam, chciałbym aby dwa VLAN-y widziały jeden serwer jednocześnie nie widząc się nawzajem.

Na razie rozwiązałem to podłączając oba VLAN-y do osobnych kart na serwerze i faktycznie oba VLAN-y komunikują się z serwerem indywidualnie ale chcę aby wszystko szło przez jeden port do jednej karty.

Czy jest możliwe aby oba VLAN-y miały ten sam adres sieci np. 192.168.50.0 i część adresów np. od 50.1 do 50.5 była na jednym VLAN-ie a od 50.6 na innym?

Potrzebuję pomocy jak to zrobić.
komentarz 11 lutego 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
VLAN zasadniczo nie dotyczy warstwy IP.

Jeśli chodzi o dwie karty sieciowe, to (znam to pod Linuxem, pewnie jest też pod Windę) jest możliwość by do komputera skierować pakiety tagowane, a odpowiedni driver w systemie tworzy dwie dodatkowe wirtualne karty sieciowe i pakiety wysyłane każdą z nich są odpowiednio tagowane, by trafiły do odpowiedniego VLANa. Pakiety kierowane na kartę fizyczną (po jej IP) wychodzą nietagowane. Moduł jądra nazywa się jakoś podobnie do normy VLAN - IEEE 802.1Q, dokładnie nie pamiętam. Karta oczywiście musi obsługiwać trochę większe pakiety, ale dzisiaj to chyba nie problem.

Jest to też metoda na uzyskanie większej liczby niezależnych sieci - jeden port do komputera, na switchu ustawiony jako tagowany, reszta portów podpięta do poszczególnych VLAN-ów - w komputerze masz virtualne karty sieciowe odpowiadające poszczególnym portom switcha.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 lutego 2022 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Vlany z natury nie "widzą się", po to je wprowadzono. Ruch pomiędzy vlanami jest możliwy jedynie poprzez routing pomiędzy odpowiednimi podsieciami. Najprościej co możesz zrobić to skonfigurować dwa vlany, w jednym z nich umieścić serwer i porzez ACL zeznowić na ruch pomiędzy vlanami tylko z i do serwera. Druga opcja to 3 vlany, dwa, o których mówisz i wtedy ACL wycinasz cały ruch pomiędzy nimi. 3 vlan dla serwera i tam zezwalasz na ruch do obu poprzednich vlanów.

Co do Twojego pytania o adresację jest to technicznie do zrobienia, ale jest to bardzo zły pomysł, ponieważ ogromnie komplikuje budowę sieci, a wiesz mi, chcesz, aby Twoja sieć była możliwie jak najprostsza.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,213 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2018 w Sieci komputerowe, internet przez Jaktoja Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 113 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 589 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2022 w Sieci komputerowe, internet przez malvator Użytkownik (720 p.)

92,679 zapytań

141,583 odpowiedzi

320,068 komentarzy

62,041 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...