• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wymiary kulki, a czujniki.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
290 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2022 w Nasze projekty przez adzikowski Nowicjusz (140 p.)
Cześć

Wykonuje projekt, dotyczący pomiaru lepkości (w moim przypadku gliceryny 100% stężenie)

Napotkałem jednak na problem przy doborze kulek (musi ich być aż 10). W pierwszej kolejności wziąłem pod uwagę kule wykonaną ze stali r=3cm. Wyliczyłem jej prędkość-> 8,6 m/s i teraz zastanawiam się czy taki czas nie będzie zbyt krótki? Czujniki będą rozmieszczone w odległości 2m, a ich czas reakcji to 0,001s. Wynika z tego, że błąd pomiaru to będzie wartość po 3 miejscu po przecinku czyli: 0,00055814 co daje dzieląc przez całość błąd na poziomie około 0,002% czyli stosunkowy niedużo. Czy takie rozwiązanie z kulka rzędu tej prędkości ma racje bytu? Może zaznaczę jeszcze, że obliczenia/ oraz programowanie mechanizmu, będzie wykonywana za pomocą sterownika S7 1200
1
komentarz 2 lutego 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
edycja 2 lutego 2022 przez Oscar
A pomyśl z jaką dokładnością znasz te 2m, wliczając w to dokładność określenia momentu przejścia kulki przez/obok czujnika.

Wymaganą dokładność pomiaru powinieneś mieć zadaną z góry, inaczej możesz zaproponować rozwiązanie polegające na zanurzeniu palca i podaniu wyniku "organoleptycznie".

IMHO 3 cyfry znaczące to całkiem niezła dokładność, no chyba że robisz badania naukowe na Nobla. Większość mierników elektrycznych na 3 i pół cyfry.
komentarz 2 lutego 2022 przez adzikowski Nowicjusz (140 p.)
Z dokładnością do milimetra zakładam
komentarz 2 lutego 2022 przez adzikowski Nowicjusz (140 p.)

@Oscar, A mógłbyś mnie mniej więcej naprowadzić nad jakim czynnikami powinnienem się skupić przy doborze kulki? Wybrałem stal ze względu na to jak powszechnym materiałem jest, lecz może kulka z innego materiału lepiej by się sprawdziła?

komentarz 2 lutego 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

@adzikowski, czyli 2m też znasz z dokładnością do 3 cyfr. Ogólnie by zwiększyć dokładność musiałbyś analogicznie zwiększyść dokładność wszystkich pośrednich wielkości, wymiarów itp.

Na samym pomiarze lepkości się nie znam, nie wiem co i jak można ulepszyć. Natomiast kilka razy musiałem określić dokładność wyniku różnych pomiaru. I tak, każdy czynnik, który wchodzi  w ostateczny wzór na wynik ma swoją dokładność i tak w przybliżeniu nie przeskoczysz dokładności tych czynników. Jak tam są 3 cyfry to i na wyjściu zwykle dostaniesz 3 cyfry. Możesz to trochę poprawić wykonując pomiar wielokrotnie i uśredniając wynik.

 

komentarz 2 lutego 2022 przez adzikowski Nowicjusz (140 p.)
Dzięki

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 259 wizyt
–1 głos
0 odpowiedzi 1,874 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2019 w Sprzęt komputerowy przez Kuba Jakubowski Gaduła (3,550 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 427 wizyt

92,573 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,648 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...