• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zmiana pracy z okazji Nowego Wała

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
357 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2022 w Offtop przez baracuda12 Nowicjusz (150 p.)
Witajcie.
Mam dość nietypowe pytanie. Od 12 lat prowadziłem swoją firmę wykonującą strony www / sklepy / aplikacje internetowe (php i spółka). W swojej karierze zrobiłem dziesiątki stron, sklepów, portali. Były też gry przeglądarkowe. Od paru lat pracuję na Laravelu. Jeśli była potrzeba, to potrafiłem w miarę szybko ogarnąć Swifta i zmontować np. aplikację na iOS czy zrobić coś prostego w Vue. Od końca zeszłego roku widzę że pojawia się coraz mniej zapytań. Wczoraj miałem rozmowę z Klientką, która totalnie mnie rozwaliła. Stwierdziła że w Nowym Wale firmą idzie lepieju, dostaliśmy tyle kasy za nic w postojowych i innych tarczach, to jak mogę mieć czelność chcieć od niej 4000 zł netto za swoją usługę? Ona za napisanie Allegro tyle pieniędzy by nie dała ;) Generalnie widzę tendencję pogarszającego się rynku na takie usługi. Może to kwestia tego że mieszkam na lekkim "zadupiu". Ale inna sprawa że mało która firma jest zadowolona z NŁ.

Nie mam za bardzo znajomych pracujących w SH, czy korporacjach, dlatego postanowiłem podpytać tutaj. Jak too wygląda u Was? Nie jestem już młody (38 lat), mam rodzinę na utrzymaniu i roczne dziecko, więc chce zabezpieczyć jakoś naszą przyszłość. Obawiam się że  zleceń może być stosunkowo mniej niż wcześniej.

Rozważam 5 opcji:
1. Laravela uczyłem się samodzielnie, więc pewnie brakuje mi "szlifu" - zatrudnienie w jakiejś firmie robiącej w Laravelu / Php
2. Naukę Vue / React - widzę sporo ofert na React, ale ponoć też od groma chętnych jest na 1 miejsce. Myślicie że warto iść w tą technologię?
3. Nauka Swift / iOS - mobilki bardzo mi się podobają, jednak ogłoszeń juniorskich jest dość mało... To kwestia tego, że firmy nie publikują ogłoszeń na juniora, czy raczej brak zapotrzebowania na juniorów?
4. Kiedyś miałem styczność z Java (wiele lat temu). Miałem zlecenie na napisanie aplikacji do zbierania danych z modułów GPS i wyświetlania ich na www (aplikacje napisałem w Javie i Php). Java wydawała mi się dość fajna i logiczna, jednak z uwagi na dość wysokie wynagrodzenia, pewnie najtrudniej byłoby się dostać?
5. Symfony - ale nie wiem czy jest sens z zmiany z Laravela

W każdej z powyższych opcji zdaję sobie sprawę że czeka mnie sporo pracy i nie dostanę za wysyłkę CVki 20 tys. Chcę przeznaczyć na naukę 4-5 miesięcy. Mam teraz lekki projekt i mogę się sporo uczyć, dlatego uważam że to dobry moment na ewentualną naukę.

Naturalnym wyborem wydaje mi się PKT 1 - jednak tak jak już wspomniałem wcześniej, nie mam znajomych w IT, a z informacji w necie znalazłem sporo wpisów że w Laravelu słabo płacą i jest g#$%^Aniana robota i lepiej iść w Symfony.

Jako że pracuję tu gdzie mieszkam, chciałbym ogarnąć którąś z powyższych opcji na tyle dobrze, żeby móc pracować zdalnie.

Cel jaki chcę osiągnąć:
1. Bezpieczna technologia (żeby bez stresu zająć się rozwojem, a nie szukaniem alternatywnej pracy),
2. W przyszłości chciałbym "dobić" do tych 22-25 tys (wiem że to sporo, ale w swojej firmie nie raz miałem miesiące z wyższymi dochodami),
3. Stabilizacja - chciałbym odejść od DG na rzecz spokojniejszego życia, mieć więcej czasu dla rodziny, na urlop itp....

Prócz samego Php / Laravela ogarniam na swoje potrzeby js'a, html, css, bootstrapa itp. Generalnie potrafię się szybko douczyć w razie potrzeby.

Możecie coś doradzić? Z góry dziękuję za wszystkie sugestie :)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 lutego 2022 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Jak ktoś myśli, że napisanie allegro za 4k jest możliwe, to nie wie co mówi albo jest typowym Januszem Biznesu.

Masz 12 lat doświadczenia, ale nie wiadomo, jakiej jakości tworzyłeś produkty. Czy pisałeś na przykład testy albo dbałeś o bezpieczeństwo aplikacji, które tworzyłeś? W każdym razie tak z grubsza to:

  • Stabilizację znajdziesz najszybciej w korporacji na umowie o pracę. W zagranicznej korporacji z siedzibą w Polsce z takim stażem i w webowych, backendowych technologiach jesteś w stanie wynegocjować te 15k brutto (jeśli masz bogate, dobrze zbudowane portfolio, to jesteś w stanie wynegocjować 20k moim zdaniem). Do tego dochodzą Ci 20 lub 26 dni płatnego urlopu (chyba u Ciebie to będzie już 26 dni, ale pewien nie jestem). Problem z korporacją jest taki, że możesz mieć toksyczną atmosferę i narzut dziwnych obowiązków, albo będziesz klepał powtarzający się kod i tym samym nie będziesz się rozwijał. Po czasie może Cię to zmęczyć.
  • Z mojego doświadczenia wynika, że każda technologia jest bezpieczna, o ile znasz ją nie tylko powierzchownie. Język nie ma znaczenia. Jeśli nie wypaliłeś się przy PHP, to przy nim zostań, o ile nie utknąłeś na wersji < 7.0. Jeśli douczać się JS to więcej osób poleca Reacta niż Vue. Choć pewnie ja bym zaczął naukę od fundamentów JS w ogóle.

Z jednej strony im większe zarobki i doświadczenie, tym więcej osób zmienia UoP na B2B. Z drugiej strony nie mam pewności, czy Ty kiedykolwiek pracowałeś w zespole. Z opisu zrozumiałem, że po prostu realizowałeś zlecenia w pojedynkę. I to może być dość duży problem dla rekruterów.

komentarz 2 lutego 2022 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

Jak ktoś myśli, że napisanie allegro za 4k jest możliwe, to nie wie co mówi albo jest typowym Januszem Biznesu.

Ja spotkałem się z opinią, że napisanie strony z aktualnościami sportowymi jest wart maksymalnie 100 zł, bo za darmo można sobie na wordpressie napisać.

Więc może tą opinią:

Ona za napisanie Allegro tyle pieniędzy by nie dała ;)

najzwyczajniej w świecie, nie ma sensu się przejmować.

komentarz 2 lutego 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
to fajnie że 1 developer w allegro robi za  +7k >  :D miesięcznie w sumie, tak jest jak się nie ma pojęcia o aplikacji stronie a myśli się tylko o tym co się widzi wizualnie :D
komentarz 2 lutego 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

@Benek, 

Jak ktoś myśli, że napisanie allegro za 4k jest możliwe, to nie wie co mówi albo jest typowym Januszem Biznesu.

 

To się bierze stąd, że jest mnóstwo (setki, jeśli nie tysiące) wykonawców w PL, którzy robią strony na gotowcach, jak WP (+ oczywiście gotowe layouty, itd.) za 100-200 zł.

Więc jak można bez problemu dostać "stronę WWW" z pakietem opcji / funkcjonalności zapisanym na kilkunastu stronach A4, to nie dziwne, że później są "potencjalni klienci" na strony dużo większe i ZNACZNIE bardziej zaawansowane za kilka czy kilkanaście tysięcy zł - w końcu gotowi są zapłacić i tak sporo, bo kilkadziesiąt czy kilkaset razy więcej niż za stronę na WP.

+1 głos
odpowiedź 2 lutego 2022 przez łysymetyl Początkujący (320 p.)
Twój rówieśnik pisze :) Paręnaście lat w IT. Odszedłem pare lat temu z fajnej firmy technologicznej (polska firma) do bardzo dużego korpo. Miałem tam przesiedzieć 2 lata i iść dalej. Minęło 5.5 roku. NIGDY WIĘCEJ.

Panie, niemal wyleciałem z rynku! Używane technologie to jakaś prehistoria IT, wszystko na poziomie małpy człekokształtnej.  Właśnie się z tej korpo zwalniam i idę do normalnej firmy. Korpo, to syf. Nigdy w życiu już tam nie wrócę. Głębokow współczuję tym, którzy większą część swojej kariery w IT przesiedzieli w korpo. Nawet nie wiedzą, jak bardzo są w tyle.
komentarz 3 lutego 2022 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Dla kontrastu pozwolę sobie napisać, że nie w każdej korpo tak to wygląda – a przynajmniej nie w tych dużych, zagranicznych, mających oddziały u nas. Tam zwykle technologie są na bieżąco z rynkiem, a jak się trafi do odpowiedniego działu (R&D), to czasami można się pobawić nawet rzeczami, których na rynku jeszcze nie ma.
–1 głos
odpowiedź 2 lutego 2022 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Odnośnie "Nowego Ładu" PiS - faktycznie ten projekt PiSu to porażka :) Ale znów jak mają wrócić "Wałki Obywatelskie" - to najlepiej żeby PiS jeszcze porządził kilka kadencji, nie ma dla nich alternatywy poza Konfederacją właściwie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
+3 głosów
0 odpowiedzi 243 wizyt
pytanie zadane 13 września 2017 w Offtop przez Max Cyrek Nowicjusz (150 p.)
+34 głosów
7 odpowiedzi 859 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2017 w Offtop przez azybad Mądrala (5,500 p.)

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,559 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...