• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kompletny brak pomysłów - jestem bezradny

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
507 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Mam 24 lata, skończyłem matematykę na UW, aktualnie wykonuję nudną i nierozwijającą pracę w korporacji.

Chciałbym zwiększyć swoje kompetencje na programistycznym rynku pracy. Wiem, że robienie zadanek na Leetcode czy Hackerrank nie jest optymalną metodą, bo one ćwiczą nie zdobywanie "flow" w programowaniu, tylko logiczne myślenie, a ja po studiach matematycznych naprawdę umiem logicznie myśleć i chyba nie muszę tego nikomu udowadniać (to chyba jedyna zaleta tych studiów, przynajmniej w Polsce). Ja musze zdobyć flow w programowaniu, mam problem z tym co robić, a gdy będę wiedział co mam robić to już będę wiedział jak.

Wiele osób mi doradza, że najlepiej zrobić jakiś sztuczny własny projekt i wstawić na github. Albo wziąć udział w hackathonie też bym chciał. Problem w tym, że kompletnie nie mam pomysłu na taki projekt. Dobre projekty powstają wtedy, gdy ich twórcy odczuwają brak czegoś, więc robią program którego sami chcieliby używać. Ja nie odczuwam braku niczego, w 2022 roku jest już tyle darmowego dobrego oprogramowania że naprawdę nie brakuje mi nic... Dlatego nie potrafię niczego wymyśleć. Tak samo nie mogę znaleźć hackathonu z dostatecznie niskim progiem wejścia dla siebie. Ja jestem dobrym wykonawcą poleceń - mistrz Leetcode mi mówi zrób zadanie to zrobię zadanie, nie potrafię sam z siebie napisać czegoś "bo tak".

Programuję w Rust i Python, znam też podstawy C i C++ ale wolę Rusta. Znam też trochę R ale jakoś nie mogę się przemóc do data science i machine learning bo nie lubię probabilistyki i statystyki - są to jedyne dziedziny matematyki których nie lubię, niestety są najbardziej cenione.

Czuję się jak bohater piosenki Kombi: "droga na sam szczyt, a tam nie ma nic". Świat ma w d.pie to, że skończyłem matematykę. W dzisiejszych czasach fizycy, chemicy, astronomowie i biolodzy sami się douczają ad hoc matematyki tyle ile potrzebują bez dowodów twierdzeń tylko tyle żeby używac, matematyk "na full" jest już niepotrzebny do badań, takie mam wrażenie. To jest smutne. Na Linkedin czytam o 17-latkach którzy pomagają tworzyć leki na raka, albo 22-latkach którzy opracowują nowe metody odsalania wody morskiej czy inne super techniczne rzeczy. A co ja mogę po tej matematyce? Założyć tysięczny kanał na YouTube uczący do matury? Czuję się jakbym przegrał życie, a nawet nie wiem kiedy, jak i dlaczego. Wpiszę na Linkedin "kryptografia", "równania różniczkowe" "cokolwiek" - 0 ofert pracy, tylko data science i machine learning. I też będą wielkie wymagania - minimum 2 lata doświadczenia, AWSy, Google Cloudy i dziesiąt innych rzeczy których nie znam.

Dodatkowo, nie jestem dobrym samoukiem. Najlepiej się uczę w relacji uczeń-mistrz, lubię mocno rozwijać fundamenty wiedzy i mieć "głębokie" zrozumienie tematu, co nie sprzyja byciu elastycznym.

Drugie dodatkowo, nie lubię na długo zagłębiać się w czymś, lubię skakać z kwiatka na kwiatek i mieć ogólną wiedzę o wszystkim a'la teleturniej 1 z 10, nie potrafię przez wiele miesięcy rozwijać się w jednym kierunku, a w dzisiejszych czasach pożądane jest byciem ekspertem w czymś wąskim a nie kimś kto wie trochę o wszystkim.
komentarz 25 stycznia 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

To może ogólnie rozumiana kryptologia (powiązana z tym ochrona danych itp.)? Tu też można wiele osiągnąć, jak np.: Nasi matematycy z przed ponad 80 lat - Enigma

1
komentarz 25 stycznia 2022 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
A coś związanego z Blockchain ?
komentarz 25 stycznia 2022 przez VBService Ekspert (251,210 p.)

@cava96,  yes

A coś związanego z Blockchain ?

bardzo dobry pomysł, możesz np.: spróbować opracować "wydajniejszy" algorytm "kopania". laugh

komentarz 25 stycznia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@VBService, Napisałem, po wpisaniu "Kryptografia" na Linkedin - 0 ofert pracy w Warszawie. Niedawno też konaktowałem się z profesorem Dz. od kryptografii na UW - nie wie nic o żadnych stażach badawczych albo w firmach/startupach powiązanych z kryptografią. No to jak on o niczym nie wie to chyba musi to nie istnieć.

komentarz 26 stycznia 2022 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

@VBService, bardzo ciekawy materiał, gratki.

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 25 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@J0ker, a ja polecam psychologa i nie jestem tu uszczypliwy ty masz większe problemy niż Ci się wydaje też ludzi to nie obchodzi, jeśli chcesz to zapierdalaj na to. Chcesz zmienić branże no to zacznij na to pracować z czapy nagle nikt Ci nie da pracy ... i nie pisze tego złośliwie ja miałem np. po 5 latach pracy jako programista wypalenie i byłem bardzo uszczypliwy dla innych, terapia mi pomogła bardzo 

Nie wiem czego oczekujesz po tym co napisałeś... chcesz projet realizować, ale też nie wiesz jaki i liczysz że ktoś za Ciebie wymyśli, znasz to i to, ale też nie wiesz w którym chcesz coś robić ... jak ktoś Tobie obcy ma Ci doradzić? Skoro nie wiemy, co lubisz, co chcesz realizować i kim zostać.

Nie potrafisz się ukierunkować, to musisz się nauczyć, albo dalej będziesz w utopii którą opisujesz  

CO do ludzi "NIESAMOWITCH" zawszy tacy bedą i byli więc też patrzenie z punktu Ciebie jako szarego normalnego człowieka vs kogoś kto jest wybitny pogłębi problem, nie patrz na innych skup się na sobie tym co potrafisz, tym co jesteś wstanie poświęcić żeby ... coś zdobyć 

3
komentarz 25 stycznia 2022 przez qax Dyskutant (8,060 p.)
Wiciorny, dużo się zgodzę z tym co mówisz bo jak wskazują statystyki co 5 Polak nadaje się do psychologa, ale nie sądzisz że czasami problem może być jeszcze głębszy, wręcz duchowy? Ja w życiu nie mam nic a gdy znalazłem Boga dostałem wszystko. Ponad 12 lat byłem uzależniony od narkotyków, a gdybyście po próbie samobójczej i ataku psychotycznym zobaczyli jakie problemy mają ludzie w szpitalu psychiatrycznym więcej byście zobaczyli. Jak widać ładnie teraz przedstawiłem się przed wszystkimi milionami słuchaczy. Ale ja jestem tylko średnio zaawansowanym programistą...
2
komentarz 25 stycznia 2022 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)

@qax: Od tego jest psycholog/psychiatra by zdiagnozować problem. Jeśli diagnoza będzie "dotyczyła ducha", wtedy sam wybierze inne środki.

1
komentarz 25 stycznia 2022 przez qax Dyskutant (8,060 p.)
No w sumie zbyt szybko poruszyłem tak głęboki temat
komentarz 25 stycznia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

@Wiciorny,  każdy od czegoś zaczynał. Mój charakter, profil emocjonalny nie jest optymalny pod kątem dzisiejszych czasów. Prawda jest taka, że ja nie chcę być programistą. Nie chcę, ale muszę, bo w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem. Dlatego nie dziwne jest to, że nie mam zajawki do pisania jakichś własnych projektów. Bo wolałbym wykorzystywać matematykę do tego do czego jest stworzona - jako uniwersum do rozwiązywania problemów w fizyce, chemii, biologii, astronomii, geografii. Ale w Polsce nie ma ku.wa nic, niedawno napisałem maile do 9 doktorów i profesorów, żaden póki co nie wie nic o takich rzeczach.

Poczułeś się lepiej jak komuś napisałeś, że potrzebuje iść do psychologa? Jeśli tak to zamilcz i nie podbudowywuj więcej sobie swojego ego na mnie.

2
komentarz 25 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

każdy od czegoś zaczynał. Mój charakter, profil emocjonalny nie jest optymalny pod kątem dzisiejszych czasów

to czasy mają zmienić się pod Ciebie, czy to TY jednak powinieneś się nauczyć i pogodzić z tym jak jest i próbować? 
"Nie chcę ale muszę" nie musisz. Nie wiem czego oczekujesz pisząc takie rzeczy tutaj, że ktoś nagle coś magicznie wymyśli ?  
 

 Bo wolałbym wykorzystywać matematykę do tego do czego jest stworzona - jako uniwersum do rozwiązywania problemów w fizyce, chemii, biologii, astronomii, geografii.

to pracuj na Uczelni, w  szkole? No to tak jakby ktoś kto chce być rybakiem narzekał że mieszka w górach i nie ma tu pracy, a nie wyjechał... etc.
Masz 24 lata- nie 16-naście możesz wyjechać za granice, do innego miasta na inne uczelnie... 
W Polsce nie ma "nic" no to dziwne, bo nadal mamy pełno problemów z zatrudnianiem pracowników,  może użyj tej matematyki w kierunku nowych technologii 

komentarz 25 stycznia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Na doktorat się nie dostałem, a w szkole nie chcę pracować. Chcę używać matematyki do rozwiązywania problemów w naukach przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia, astronomia).

Do innego kraju nie wyjadę, bo moim celem jest dostać się na doktorat na UW w tym roku.

Nikt Ci nie każe odpisywać, skoro się oburzasz. Wbrew pozorom, na tym forum jest wielu mądrych ogarniętych ludzi i może ktoś poda mi jakiś pomysł na fajny projekt albo zasugeruje coś fajnego.
1
komentarz 25 stycznia 2022 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Aplikuj: https://www.cyber.mil.pl/ na dole strony masz "dołącz do nas".

Twoje kompetencje jak najbardziej się sprawdzą.
komentarz 25 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@J0ker, Chcę używać matematyki do rozwiązywania problemów w naukach przyrodniczych (fizyka, chemia, biologia, astronomia).

tylko, że do tego to już niestety inne czasy to nie matematyka rozwiązuje takie problemy a nowe technologie, własnie maszyny, programowanie, nawet teraz szczepionki tworzone są w oparciu o modyfikacje programistyczne genotypów, uczenie maszynowe, analize danych  

1
komentarz 26 stycznia 2022 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

@J0ker, Wiciorny się nie oburza, porównałbym to prędzej do próby wylania kubła zimnej wody, który według mnie mógłby Ci się przydać.

Ja nie odczuwam braku niczego, w 2022 roku jest już tyle darmowego dobrego oprogramowania że naprawdę nie brakuje mi nic...

Gdyby tak faktycznie było to świat technologicznie (i nie tylko) stanąłby w miejscu, a jak wiadomo nigdy się tak nie stanie. Nie koniecznie musisz tworzyć coś zupełnie nowego, a może wystarczy zwykłe ulepszenie czegoś? Gdy wymyślono takie narzędzie jak telefon ludzie też myśleli, że to jest wielkie boom już samo w sobie, a mimo wszystko ktoś wpadł na pomysł zastąpienia nokii 3310 wygodnym i duży telefonem dotykowym ~ ot tak luźna refleksja, która może lekko poszerzy horyzonty ;)

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 342 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 595 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 217 wizyt
pytanie zadane 13 września 2018 w HTML i CSS przez beginner1 Nowicjusz (130 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...