• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak kontynuować naukę?

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
333 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
Witam,

jestem zarejestrowany na tym forum już od jakiegoś czasu i czasami przychodzę, żeby sobie poczytać niektóre posty i popatrzeć jak jedni ludzie pomagają innym rozwiązywać problemy. Jednak dzisiaj, kiedy tak sobie czytałem, dotarło do mnie coś przez co, że tak to nazwę, "słońce w głowie przesłoniły czarne chmury". Mianowicie zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo iż bardzo bym chciał kiedyś zostać programistą i/lub tworzyć gry komputerowe, to mimo to niewiele robię w tym kierunku (o ile nie podchodzi to w ogóle pod nic nierobienie), no i też z tego, jak bardzo mało jeszcze umiem.

Nigdy wcześniej nie myślałem nad takimi rzeczami, więc od czasów technikum nie widziałem problemu i wmawiałem sobie, że "jakoś to będzie", ale teraz z dnia na dzień coraz mocniej uderza mnie myśl, że chyba jednak nie bardzo.

Do tej pory, jedyne co "robiłem" w temacie programowania i czynności temu podobnych to była nauka HTML'a, JavaScript'a, PHP i CSS'a na poziomie wystarczającym do zdania egzaminów zawodowych (tutaj był chyba jak na razie największy mój sukces, bo egzamin EE09 zdany na 100%),  2-3 miesięczna nauka podstaw C++'a do matury z informatyki (która poszła raczej kiepsko bo 30%, a to raczej nie jest dobry wynik jak na osobę, która chciałaby zostać programistą), no i to co robię aktualnie, czyli nauka podstaw Javy, którą nadal kontynuuję, w związku z podjętymi studiami.

W związku z tym co pisałem wyżej, chciałbym zapytać gdzie, poza uczelnią, mogę się uczyć programować i czego dokładnie powinienem się uczyć, aby osiągnąć swój cel?

W jaki sposób mam podszlifować swoje umiejętności, żeby móc z czystym sumieniem powiedzieć, że dobrze znam podstawy danego języka? Istnieją może jakieś strony internetowe, na których są dostępne jakieś materiały/zadania i które zawierają jakieś opcje sprawdzania poprawności napisanego kodu?

No i jeszcze, jaki powinien być mój następny krok i kiedy poznam, że jestem gotów go postawić?

Jak sam myślę nad tymi rzeczami, to dopadają mnie jakieś bardzo ciemne myśli, więc dlatego postanowiłem napisać tutaj i się po prostu zapytać o poradę. Wiem, że przecież życia nikt za mnie nie przeżyje, ani też nie weźmie odpowiedzialności za to co zrobię, ale jednak w oparciu o mój wymarzony cel i zawód w przyszłości, może będzie ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytania i przynajmniej nakierować mnie na odpowiednią drogę?

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.
1
komentarz 19 stycznia 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

2-3 miesięczna nauka podstaw C++'a do matury z informatyki (która poszła raczej kiepsko bo 30%, a to raczej nie jest dobry wynik jak na osobę, która chciałaby zostać programistą)

Wynik z matury nie ma nic do rzeczy. To nie jest matura z programowania, tylko z matematyki/algorytmiki i to też nie na dobrym poziomie

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2022 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Generalnie, skoro jesteś już na studiach, to rób wszystko, żeby jak najszybciej znaleźć pracę w dobrej firmie. Jeśli sam nie wiesz czego dokładnie się uczyć, jak dbać o kod i jakie cele sobie stawiać, to w dobrej pracy będą osoby które Ci w tym pomogą
komentarz 19 stycznia 2022 przez xTMx3 Obywatel (1,560 p.)
Jestem na studiach, ale dopiero na pierwszym semestrze i przez to, że mam duże problemy z matematyką (z której nigdy zbyt dobry nie byłem), nie wiem czy sobie w ogóle poradzę i czy uda mi się przejść z pierwszego semestru na drugi, że o znalezieniu pracy w obecnej chwili nie wspomnę (bo pracując nie będę miał czasu się uczyć, a poza programowaniem są też inne przedmioty).

Dlatego też zadając pytanie, liczyłem na jakąś podpowiedź w jaki sposób (oraz gdzie) mogę rozwijać się w tym temacie, czy to Java, czy C++, czy może nawet coś innego w przyszłości, na własną rękę, polegając nie tylko na wiedzy ze studiów (w takim układzie będę mógł poświęcić temu trochę czasu, bo będę mógł robić to w dowolnej, wolnej chwili).

Dodatkowo obawiam się, że nikt nie przyjmie do pracy osoby, która jest na bardzo niskim poziomie, bo po co jakiejkolwiek firmie osoba, która praktycznie nic nie umie (bo to co wyniosłem z technikum i obecnie się uczę to stanowczo za mało)?
0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2022 przez Jankarpat Nowicjusz (200 p.)

Zgodzę się, że na pewno nauka tych uniwersalnych paradygmatów jest konieczna, ale nie trzeba zaczynać od C++ czy Javy. W JS na przykład też jest if, for, while. Także dopóki nie zaczyna się od frameworka, to uważam, że każdy język programowania się nada, by zacząć 

https://ksiegarnia.pwn.pl/it-pwn

Tak poza tym obecnie w pwn jest wiele dobrych ksiazek dla świezaków. 

0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2022 przez Programista od zera Nowicjusz (220 p.)

Jeżeli chodzi o ogólne porady co do procesu zostania programistą od zera, zapraszam na mój blog Programista od zera (https://programistaodzera.pl)

W kontekście zostania Java Developerem powinieneś ogarnąć następujące tematy:

  • struktury danych,
  • pętle,
  • kolekcje,
  • obiektowość,
  • interfejsy,
  • wyrażenia lambda

Jako “dodatki” - podstawy SQL/baz danych + git. Warto zapoznać się również z REST API oraz dobrymi praktykami programistycznymi np. SOLID, DRY itd.

No i jeszcze, jaki powinien być mój następny krok i kiedy poznam, że jestem gotów go postawić?

Wymienione wyżej tematy są najbardziej istotne pod kątem procesów rekrutacyjnych, a także wystarczą do stworzenia ciekawych projektów pod kątem portfolio, co dużo Cię nauczy, a zarazem zwiększy szanse na pozytywne rozpatrzenie aplikacji.

Istnieją może jakieś strony internetowe, na których są dostępne jakieś materiały/zadania i które zawierają jakieś opcje sprawdzania poprawności napisanego kodu?

Tak, np. Codility, ale jest tego dużo więcej.

=========================

Co do branży gier - to nie takie proste. Pragmatycznie polecam najpierw dostać pracę jako np. Java Developer i się wyskillować, a mając już odpowiedni zestaw umiejętności - dużo łatwiej będzie Ci zostać programistą gier.

Daj znać jak masz jeszcze jakieś pytania :) 

1
komentarz 21 kwietnia 2022 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Zawsze mnie zastanawia skąd bierze się przekonanie, żeby najpierw iść w jakimś kierunku tylko po to, żeby za jakiś czas go zmienić i dopiero wtedy robić to, co chciało się robić od samego początku?

Nawiązuje do:

Pragmatycznie polecam najpierw dostać pracę jako np. Java Developer i się wyskillować, a mając już odpowiedni zestaw umiejętności - dużo łatwiej będzie Ci zostać programistą gier.

 

Tak samo jak często ludzie polecają C++ na start, po to żeby zostać frontend developerem później, bo łatwiej będzie się kolejnych języków uczyć.

A prawda jest taka, że na poznawanie nowych technologii/języków nigdy nie jest za późno, więc po co opóźniać sobie cele?

Jakbym miała najpierw C++ poznać, a potem to co mnie interesowało to pewnie pracę jako Frontend dostałabym kilka miesięcy później :D

komentarz 21 kwietnia 2022 przez Programista od zera Nowicjusz (220 p.)
edycja 21 kwietnia 2022 przez Programista od zera

Jakbym miała najpierw C++ poznać, a potem to co mnie interesowało to pewnie pracę jako Frontend dostałabym kilka miesięcy później 

Ofert pracy dla junior Front-endów (czy np w Javie) jest bardzo dużo, więc to zupełnie inna kwestia niż gamedev gdzie takich ofert jest mało i dostać się jest znacznie trudniej. Do tego kolega pisze, że "Mianowicie zdałem sobie sprawę z tego, że pomimo iż bardzo bym chciał kiedyś zostać programistą i/lub tworzyć gry komputerowe". Wnioskuję, że zostanie po prostu programistą to jest jego główny cel. No i skoro już ma podstawy Javy/C++ to warto po prostu to kontynuować, ale z ukierunkowaniem się na konkretny język, aby nauka była efektywna. Oprócz tego, są to technologie, które jak najbardziej mają zastosowanie w gamedev.

Często ludzie polecają C++ na start, po to żeby zostać frontend developerem później, bo łatwiej będzie się kolejnych języków uczyć.

Tutaj zgadzam się, że to niepotrzebne i nie polecam takiej ścieżki.

0 głosów
odpowiedź 21 kwietnia 2022 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Musisz miec staly dochod, ktory wystarczy na poszerzanie wiedzy i wciaz to robic. "Dobra" firma to nie zawsze takak gdzie sie duzo nauczysz. Czesto sie w takich odbebnia taski mimo, ze dobrze placa.

 

Ja najwiecej sie nauczylem sam - testy i kombinowanie. A z firm byla JEDNA taka gdzie byly fajne nowe projekty, genialne podejscie zespolu ale bardzo szybko sukces sprawil, ze kazdy poszedl w swoja strone - pozniej potrzebni byli zwykli klepacze i zginacze karku przed klientem i kierownikiem.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 2,145 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,718 wizyt
pytanie zadane 8 sierpnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez m4sk1n Pasjonat (16,750 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,534 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2019 w Offtop przez heizenberg98 Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...