• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ankieta zw. z komentarzami na forum [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
252 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2022 w Sprawy forum przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)

Witam.

Problem polega na tym, że forumowicze, którzy nie napisali nic w danym temacie (jako odpowiedź lub komentarz), a są zainteresowani dalszym przebiegiem danej rozmowy, nie mają łatwości w dowiadywaniu się, że w danym temacie pojawiła się nowa aktywność. Szczególnie dotyczy to nowych komentarzy, które czasem mogą okazać się de facto odpowiedzią. Obecne rozwiązania na tym forum, takie jak informacja na stronie "Ostatnia aktywność" czy na stronie https://forum.pasja-informatyki.pl/updates (po dodaniu pytania do ulubionych), w mojej opinii niewystarczająco rozwiązują ten problem. Problem został też wcześniej opisany (w nieco innych słowach) w tym pytaniu.

W odpowiedzi na problem pojawiło się kilka propozycji rozwiązania. Pytanie do ankiety brzmi: które rozwiązanie widzisz jako najlepsze? Ja już aktualnie jestem przekonany do jednej opcji, ale chcę zapytać wszystkich ;)

Opcja1 to licznik obok każdego nagłówka pytania, który informowałby, ile jest komentarzy w tym pytaniu. Jest ona dokładniej opisana w tym samym pytaniu (podlinkowanym).

Opcja2 to druga linia w każdym bloku z nagłówkiem pytania, mówiąca o ostatnim komentarzu w danym pytaniu. Jest ona opisana w 2-gim komentarzu pod tym samym pytaniem.

Opcja3 to możliwość zamiany już istniejącego komentarza w odpowiedź. Jest ona opisana w 6-tym komentarzu pod tym samym pytaniem.

Opcja4 to powiadomienia o nowych odpowiedziach i komentarzach w ulubionym pytaniu, ale już jako te "cyferki" obok awatara w rogu strony. Jest ona wspomniana w 7-mym komentarzu pod tym samym pytaniem.

Możliwe odpowiedzi:
Licznik komentarzy (0 głosów)
Druga linia w bloku z nagłówkiem pytania (0 głosów)
Możliwość zamiany komentarza w odpowiedź (4 głosów, 44%)
Powiadomienia o nowej aktywności w ulubionych pytaniach (4 głosów, 44%)
Żadne z powyższych (1 głos, 11%)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Cześć, dzięki za zebranie sugestii w jedną całość :) Wg mnie jednak dotyczą one trochę różnych rzeczy. Rozpiszę każdą po kolei:

1. Liczba komentarzy mogłaby być pomocna chociażby w sytuacji, gdy dyskusja pod pytaniem toczy się w komentarzach i nie ma żadnej odpowiedzi - może wtedy skłoniłoby to kogoś do zajrzenia. Jak sam zauważyłeś w poprzednim pytaniu, nie do końca wiadomo jednak jaka miałaby to być liczba. Wszystkich komentarzy razem? Tylko komentarzy do pytania? To się wydaje trochę mało intuicyjne. Pytanie też taka liczba jest na tyle istotna, aby dodać ją na wszystkich listach - chodzi po prostu o to, aby lista pytań była w miarę przejrzysta, im więcej danych, linijek, dopisków, cyferek, tym będzie mniej. Nie wiem czy w tym przypadku byłoby nieczytelne, po prostu kwestia wyważenia co i gdzie.

2. Jeśli chodzi o dodatkowy dopisek o komentarzu - a co gdy w pytaniu nie będzie jeszcze żadnego komentarza? Wtedy część elementów na np. stronie głównej będzie miała jedną linię (tylko tytuł pytania), a część dodatkowy dopisek z informacją o ostatnim komentarzu? To nie będzie raczej ładnie wyglądało. Co na podstronie "Ostatnia aktywność", gdzie napisanie komentarza również wybija pytanie do góry? Tam też miałyby być po 2 linijki i w jednym miejscu byłby sam tytuł (gdy jeszcze nie ma komentarza), w drugim byłyby dwie, w jeszcze innym 2 linia byłaby zdublowana z pierwszą bo chodziłoby o ten sam ostatni komentarz? Można oczywiście zmianę wdrożyć np. z pominięciem ostatniej aktywności, ale wtedy z kolei tracimy spójność wyglądu list jaką mamy teraz.

3. Możliwość zamiany komentarza na odpowiedź niewątpliwie by się przydała. Czasem po prostu ktoś się pomyli albo rozwiązanie padnie w komentarzu. W drugą stronę to działa, to znaczy zamienić odpowiedź na komentarz się da, ale nie odwrotnie. Mamy na to issue na Githubie: https://github.com/CodersCommunity/forum.pasja-informatyki.local/issues/263

4. Zrobienie funkcjonalności, która umożliwi zaobserowanie danego tematu/posta lub jego odobserwowanie też jest na naszej liście. Chodzi tu nie tylko o sytuacje, gdy ktoś jest zainteresowany jakimś tematem i chciałby dostawać powiadomienia, ale też od razu o sytuację odwrotną - czyli, że ktoś się przykładowo raz wypowiedział w temacie, dalsza dyskusja długo się ciągnie, a on już nie chciałby być o tym informowany, bo nie ma nic więcej do dodania. Issue: https://github.com/CodersCommunity/forum.pasja-informatyki.local/issues/6

Jeśli jako problem stawiasz:

forumowicze, którzy nie napisali nic w danym temacie (jako odpowiedź lub komentarz), a są zainteresowani dalszym przebiegiem danej rozmowy, nie mają łatwości w dowiadywaniu się, że w danym temacie pojawiła się nowa aktywność

to wg mnie jedynym sensownym rozwiązaniem jest tutaj punkt 4. Nie mówię, że pozostałe pomysły są złe oczywiście, tylko że bezpośrednim rozwiązaniem tego wskazanego problemu byłaby opcja powiadomień. Punkt 3 byłby przydatny, ale tu chodzi o generalny porządek i to co jest odpowiedzią a co nie, nie ułatwia to obserwowania konkretnego tematu, co najwyżej odpowiedź wybije go wyżej na główną, ale nadal trzeba to samemu śledzić. Punkty 1 i 2 są bardziej informacyjnie, również trzeba pamiętać, aby samemu obserwować dany licznik czy informację, śledzić czy przy danym temacie jest jakaś zmiana. W przypadku punktów 3 i 4 jednoznacznie są to rozwiązania potrzebne do wprowadzenia, niestety ciężko określić kiedy mogłoby to nastąpić - praca przy naszym silniku forum nie jest łatwa i niewielu się tego podejmuje.

1
komentarz 17 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
Twoja odpowiedź uświadomiła mi m.in. to, że poszczególne punkty nie wykluczają się (wprowadzenie więcej niż jednego też miałoby sens), a ja miałem trochę taką intuicję pisząc pytanie. Mam jednak nadzieję, że ankieta w jakimś stopniu pomoże określić, które z nich są dla społeczności bardziej istotne, a które mniej.
komentarz 17 stycznia 2022 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Jasne, że się nie wykluczają. Jak napisałem - uważam, że 3 i 4 na pewno do zrobienia, jak na razie nawet tylko na to też wskazuje ankieta.
1
komentarz 19 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
Dzięki w ogóle za obszerną odpowiedź :) Fajnie, że tak profesjonalnie zbudowane forum może pomagać wielu ludziom i mam nadzieję, że nie zanosi się, żeby to się miało zmienić.

Podobne pytania

+3 głosów
0 odpowiedzi 245 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2022 w Sprawy forum przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
+5 głosów
11 odpowiedzi 947 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2015 w Sprawy forum przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
+2 głosów
6 odpowiedzi 507 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...