• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sugestia zw. z komentarzami na forum

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
245 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2022 w Sprawy forum przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
edycja 17 stycznia 2022 przez Jacek0325

Witam.

Ostatnio zdarzyło mi się coś takiego, że zadałem pytanie, i forumowicz na początku dopytał o coś zw. z pytaniem - oczywiście w komentarzu. W następnym komentarzu ja odpowiedziałem i forumowicz miał już jakąś odpowiedź na moje pytanie. Napisał ją jednak w następnym komentarzu i trudno mu się dziwić, bo była to niejako kontynuacja rozmowy. Konkretnie stało się to w tym temacie. Ja oczywiście dowiedziałem się o tym z powiadomień, natomiast inni forumowicze mają nieco większą trudność - dowiedzą się o nowym komentarzu dopiero, jak klikną "Ostatnia aktywność". Mam wrażenie, że podobna sytuacja pojawia się od czasu do czasu.

Przyszło mi do głowy, że pomogłoby wyświetlanie się na liście pytań, obok informacji "głosów" i "ile odpowiedzi", również "ile komentarzy". Forumowicze łatwiej orientowaliby się, że przyszedł nowy komentarz, który może też być de facto odpowiedzią.

Pojawia się kwestia, czy miałoby to być tylko "ile komentarzy do samego pytania", czy sumarycznie (również do ewentualnych odpowiedzi). Na moją intuicję wersja sumaryczna jest lepsza, łatwiejsza do zrozumienia.

Druga kwestia, czy nowy komentarz miałby "podbijać" pytanie na stronie głównej, tak jak to robią nowe odpowiedzi. Moim zdaniem nie, bo nowe odpowiedzi za szybko "zjeżdżałyby" w dół.

W ten sposób niektórzy zauważaliby, że przyszedł nowy komentarz, ale nie byłoby to zbyt nachalne. Być może temat był już poruszany, jeśli tak to sorry.

EDIT: utworzyłem nowe pytanie z ankietą zw. z problemem opisanym tutaj.

komentarz 15 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)

Po zastanowieniu pomyślałem, że w praktyce taki dodatkowy kwadracik z liczbą komentarzy zajmowałby trochę miejsca - może za dużo. Pierwsza myśl - podzielić prawy kwadrat na 2 poziome prostokąty - w górnym liczba odpowiedzi, a w dolnym komentarzy. A potem wyobraziłem sobie bardziej hardcorową wersję i zaprojektowałem przykładowy wygląd dla motywu jasnego - efekt widoczny poniżej :) Oczywiście mimo pewnego wysiłku nie obrażę się, jeśli pomysł się nie przyjmie ;)

komentarz 15 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)

Jeszcze nad tym myślałem i wymyśliłem, że problem opisany na początku można inaczej rozwiązać (wybaczcie małe zamieszanie).

Mianowicie, zamiast dodawać licznik komentarzy, można by na liście pytań, w każdym bloczku z pytaniem dodać drugą linię z informacją o ostatnim komentarzu (oczywiście pod warunkiem, że jakieś komentarze były). Byłoby np. tak:

pytanie zadane 1 dzień temu w Sprawy forum przez User1

komentarz 2 minuty temu przez User2

(z małym odstępem między liniami). Albo:

odpowiedź 5 godzin temu w Algorytmy przez User1

komentarz 15 sekund temu przez User2

Takie rozwiązanie podaje szczegóły zw. z najnowszym komentarzem, których by nie dał licznik. Rzecz jasna bloczki na liście pytań byłyby trochę wyższe niż obecnie.

1
komentarz 16 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

@Jacek0325, Forumowicze łatwiej orientowaliby się, że przyszedł nowy komentarz, który może też być de facto odpowiedzią.

no ale nie muszą się orientować ponieważ, jeśli uczestniczą w rozmowie i "w komentarzach" to dostaną powiadomienie, jeśli nie uczestniczą w dyskusji, nie potrzebują takiej informacji więc uważam, że liczba komentarzy tutaj nie jest potrzebna.  

komentarz 16 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
edycja 16 stycznia 2022 przez Jacek0325

@Wiciorny, rozumiem to, ale może się zdarzyć sytuacja, że ktoś nie uczestniczy w rozmowie (nic w niej nie napisał), ale jest ciekawy, jak będzie ona dalej przebiegać i chętnie przyjmie takie informacje.

Czy dodanie pytania do ulubionych działa jak "obserwowanie" i powoduje, że wszystkie odpowiedzi i komentarze do niego dostaje się w powiadomieniach? Jeśli tak, to w sumie problem rozwiązany i moje pomysły tracą na potrzebności ;)

EDIT: Mam wrażenie, że powyższe pytanie brzmi jak sarkazm, a tymczasem ja naprawdę tego nie wiem, a to również wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

komentarz 16 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

rozumiem to, ale może się zdarzyć sytuacja, że ktoś nie uczestniczy w rozmowie (nic w niej nie napisał), ale jest ciekawy, jak będzie ona dalej przebiegać i chętnie przyjmie takie informacje.

 To od czegoś  takie jest pamięć, więc jeśli się interesujesz tematem dodajesz go do ULUBIONYCH :) masz taką gwiazdkę po prawej stronie 

W przeciwnym razie, jeśli Ciebie dotyczą komentarze to istnieje coś takiego jak odwołanie się od osoby "@Osoba", oznaczać go. 
 

komentarz 16 stycznia 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@Jacek0325, miałem podobną sytuację, gdy po serii uścislających pytań i odpowiedzi w komentarzach w końcu padła odpowiedź, jednak w komentarzu. Sam autor pytania prosił by jakoś skopiować to do odpowiedzi by mógł oznaczyć to jako rozwiązanie. Wiem, że można zamienić odpowiedź na komentarz ale nie można tego zrobić w drugą stronę. Może tutaj jest rozwiązanie poruszonego problemu - by taką możliwość udostępnić. Być może jakoś limitowaną, np jedynie ostatni komentarz albo coś takiego?

komentarz 17 stycznia 2022 przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)

Już sprawdziłem, że dodanie pytania do ulubionych nie powoduje, że nowa aktywność w nim przychodzi w powiadomieniach, ale pojawia się na stronie "Powiadomienia" (https://forum.pasja-informatyki.pl/updates). To rozwiązywałoby problem, gdyby takie powiadomienia przychodziły (mowa jest o komentarzach, ale wydaje się rozsądne, żeby przychodziły również nowe odpowiedzi).

@Oscar, fajnie że zaproponowałeś rozwiązanie. Ja widzę w nim taką wadę, że może się zdarzyć, że w podobnym czasie ktoś zamieni swój ostatni komentarz w odpowiedź, a ktoś drugi doda następny komentarz. Jeśli doda go np. parę sekund wcześniej, to wskoczy on jako następstwo tego poprzedniego, ale tego poprzedniego za chwilę tam nie będzie, bo zamieni się on w odpowiedź.

Biorąc wszystko pod uwagę, ja widzę jako najlepsze rozwiązanie przychodzenie powiadomień o nowej aktywności w ulubionych pytaniach. To jednak tylko moje przekonanie, więc może dodam ankietę, która za jakiś czas pokaże, którą propozycję (jeśli w ogóle) najchętniej wprowadziliby forumowicze. W ankiecie planuję zamieścić również odpowiedź "możliwość zamiany komentarza w odpowiedź".

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 252 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2022 w Sprawy forum przez Jacek0325 Obywatel (1,010 p.)
+5 głosów
11 odpowiedzi 947 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2015 w Sprawy forum przez DL TD Nałogowiec (36,710 p.)
+2 głosów
6 odpowiedzi 507 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...