• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wentylator w karcie przestał sie kręcić

0 głosów
48 wizyt
pytanie zadane 3 dni temu w Sprzęt komputerowy przez Przemek Zrobek Nowicjusz (170 p.)
Cześć. Z dnia na dzień wentylator w karcie przestał się kręcić. Próbowałem odpalać "ręcznie" popychając wentylator lecz nic to nie dało.

Karta to rx 580 xfx 4gb, niestety po gwarancji. Da się coś jeszcze zrobić z tym wentylatorem czy do wyrzucenia?
komentarz 3 dni temu przez tkz Nałogowiec (41,420 p.)
Sprawdź czy dochodzi napięcie na piny. Jeżeli tak, to wymień wentylator na jakiś podobny, myślę, że lekkie druciarstwo nie zaszkodzi. Jak nie ma napięcia, to raczej sam tego nie ogarniesz.
komentarz 3 dni temu przez j23 Mędrzec (169,260 p.)

@Przemek Zrobek, w stresie też się nie kręcą? Jakie masz temperatury?

komentarz 3 dni temu przez Przemek Zrobek Nowicjusz (170 p.)

@tkz, postanowiłem rozebrać dziś kartę i ją zobaczyć. Wszystko dochodzi więc jedyna droga to kupno nowych czy takie dadzą radę? https://shopee.pl/oidscon-pl-dla-XFX-RX580-588-95mm-FDC10U12S9-C-4Pinowy-wentylator-VGA-wentylator-chłodzący-karty-graficznej-i.557675828.10064344841 Czy polecisz jakieś inne?

komentarz 3 dni temu przez Przemek Zrobek Nowicjusz (170 p.)
edycja 2 dni temu przez Przemek Zrobek
W stresie też się nie kręci. Średnia temperatura wynosi 77-81 stopni. Chyba czeka mnie wymiana pasty
komentarz 2 dni temu przez tkz Nałogowiec (41,420 p.)

@Przemek Zrobek, O ile jest prawidłowe napięcie, to właściwie nie ma znaczenia za bardzo co wybierzesz. Kwestia, czy chcesz mieć plug and play, czy chcesz rzeźbić.

komentarz 2 dni temu przez j23 Mędrzec (169,260 p.)
edycja 2 dni temu przez j23
IMO zastanawiające jest, że od razu dwa wentylatory się zepsuły. Skoro napięcia dochodzą, to takie podwójne uszkodzenie jest jak trafienie szóstki w totka :)

Samo napięcie nie wystarczy, bo jeszcze musi być sygnał sterujący PWM, by wiatraki się kręciły. Może być tak, że jest jakiś problem z tym sygnałem i wtedy kupno nowych wiatraków nic nie zmieni.
komentarz 2 dni temu przez tkz Nałogowiec (41,420 p.)
Wróżę z fusów, ale wątpię by miał wersje pół pasywną, czyli teoretycznie napięcie od startu powinno pozwalać na uruchomienie się obu wentylatorów z jakąś tam prędkością. Do OP'a. Może inaczej, podłącz zwykły, komputerowy wentylator. piny chyba są w tym samym ułożeniu.
Pół pasywna czy nie, jeśli sygnał PWM będzie miał stały niski poziom, wentylatory nie wystartują.

Może spróbować odłączyć linię PWM (wypiąć z wtyczki złącze) i wtedy wentyle powinny pójść na 100%.
komentarz 2 dni temu przez Przemek Zrobek Nowicjusz (170 p.)

@j23, źle się wyraziłem w jednym z komentarzy. Nie kręci się tylko 1 wentylator. Drugi działa w porządku

No. I tak to się rozwiązuje problemy na odległość :)

Jeśli tak, to wymień wentylatory.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 38 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2020 w Sprzęt komputerowy przez xBatchowy Początkujący (320 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 2,067 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 94 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez M.Eagle Użytkownik (850 p.)

86,403 zapytań

135,161 odpowiedzi

300,251 komentarzy

57,163 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...