• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komputer wiesza się w fazie preboot

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
198 wizyt
pytanie zadane 11 stycznia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
Hej, mam spory kłopot z moim zestawem. Parę tygodni temu komputer się zawiesił w trakcie gry w Warzone (to inna sprawa ale praktycznie za każdym razem gdy przyniosę się z warzone do pulpitu alt tabem pc się wiesza i nie da się nic zrobić poza restartem z guzika power). Po ponownym uruchomieniu komputer ładuje bios bo da się go wywolac za każdym razem, logo producenta płyty zaczyna się ładować, kręci się kółeczko i w pewnym momencie freezuje i komputer umiera, trzeba znów wyłączać na siłę przez power button. I tak w kółko. Za którymś razem z kolei zaskoczy i system się uruchomi normalnie. Czasem ta sama sytuacja pojawia się również po normalnym zamknięciu systemu i normalnym uruchomieniu komputera. Czego próbowałem:
- clear CMOS
- update bios
- przeinstalowanie systemu na inny dysk
- zmiana systemu (był win 11, na 10 to samo)
- zmiana płyty głównej
- defaulty w biosie
- zmiana baterii na płycie
- zamiana konfiguracji RAM, wszystkie możliwe

Zestaw to:
ASUS TUF z590 gaming plus (wcześniej MSI a-pro z590)
I5 11600k
32gb ram
3 dyski SSD na nvme i dwa na data
Zalisacz Gigabyte 750W gold
RX 6700xt ROG

Proszę o pomoc, może ktoś będzie wiedział o co chodzi. Mój kolejny trop to procesor ale będę wdzięczny za wasze wskazówki zanim go wymienię.
komentarz 11 stycznia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Skoro przy ładowaniu systemu freezuje, sprawdzałeś logi systemowe (Podgląd zdarzeń)?

Spróbuj z innym zasilaczem (jeśli masz jakiś luzem).

komentarz 11 stycznia 2022 przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
Wrócę do domu po 16 to wrzucę tu logi, ja nie za bardzo wiem jak to czytać.

 

Zasilacza niestety nie posiadam :(
komentarz 12 stycznia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 12 stycznia 2022 przez j23

Nie masz znajomego, od którego mógłbyś pożyczyć?

Skupiłbym się na zasilaczu, bo gdyby problemem był procesor, RAM lub karta graficzna, miałbyś BSOD-y lub niestabilną pracę systemu/aplikacji, a to - jak twierdzisz - nie dzieje się, jak już wszystko wystartuje.

U siebie mam trochę podobny problem. Też w fazie startu, po załadowaniu BIOS-u i w trakcie ładowania systemu, od czasu do czasu komputer wyłącza się, po czym ponownie startuje i wszystko gra i trąbi. Podejrzewam, że to zasilacz, bo:

  • restart zdarza się w momencie, gdy następuje detekcja urządzeń USB (czyli zwiększenie poboru prądu z portów).
  • po podłączeniu innego o mniejszej mocy nie ma problemu.
  • zdarzały się restarty w trakcie grania. Po podłączeniu karty graficznej przez przejściówkę z dwóch molexów spontaniczne restarty w stresie nie występują.

 

komentarz 12 stycznia 2022 przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
Dzięki ;) Okej czyli tak dla pewności: kwestia zasilacza to problem z niewystarczająca mocą czy po prostu uszkodzonym zasilaczem? Bo nie wiem czy szukać mocniejszego czy jakiegolwiek ktory powinien udźwignąć.
komentarz 12 stycznia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Moc ma wystarczającą, więc może być uszkodzony.

Tylko nie kupuj nowego zasilacza z powodu domysłów jakiegoś jegomościa z forum. Spróbuj skądś załatwić jakiś inny na testy.
komentarz 12 stycznia 2022 przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
Jasne ;) jak się nie uda pożyczyć to kupie w X-kom i zwrot zrobię jeśli to nie to ;)
komentarz 12 stycznia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Daj znać, jeśli sprawa się wyjaśni.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2022 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
A jak z temperaturą procesora? Możliwe, że chłodzenie nie wytrzymuje, to samo dzieje się podczas zwykłego korzystnia z komputera? Miałem ostatnio podobny problem z komputerem znajomego i niestety okazało się, że winna była płyta główna, możesz też sprawdzić ją pod kątem wybrzuszeń (teraz zapomniałem jak nazywa się ta część na płycie głównej), uszkodzeń mechanicznych. Jeżeli umiesz to sprawdź sobie też napięcia na wyjściu zasilacza
komentarz 11 stycznia 2022 przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
Procesor w biosie między 30 a 35 stopni, w systemie w spoczynku między 35 a 50. Podczas zwykłego korzystania nie, jest ok, tylko przy rozruchu. Tak jak pisałem jedynie czasem się tak dzieje jak w COD Warzone dam alt tab ale to zapewne wina gry bo z tego co patrzyłem wiele osób ma ten problem. Co do płyty to tu mamy raczej pewność że nie jest problemem bo wczoraj zainstalowałem nową i jest to samo.
komentarz 11 stycznia 2022 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Czyli problemem jest prawdopodobnie procesor, może spróbuj zrobić jakieś testy obciążeniowe dla procesora, jakieś benchmarki itd. i sprawdź co się stanie.

Jeszcze możesz sprawdzić pamięć RAM, wyjąć jedną kość, zostawić drugą itd.

Z tego co piszesz to podczas diagnozy przy rozruchu komputera następuje fail z jakiegoś powodu.
komentarz 11 stycznia 2022 przez Oskorcze Nowicjusz (120 p.)
jeśli chodzi o RAM to testowałem różne konfiguracje i niestety ten sam problem :( Procesor daje rade w benchmarkach.
komentarz 12 stycznia 2022 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
sprawdź dla pewności napięcia na wyjściu zasilacza
komentarz 12 stycznia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Tylko trzeba mieć na względzie, że poprawne napięcia nie muszą oznaczać sprawnego PSU, bo zwykły miernik nie zmierzy składowej zmiennej czy gwałtownych, chwilowych spadków napięcia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,295 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 354 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 5,299 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...