• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Złożoność Obliczeniowa i Poprawność programu - gdzie się uczyć?

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
205 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez panwkapeluszu Nowicjusz (200 p.)
Hej :)

Potrzebuje waszej porady - szukam materiałów najlepiej video które w prosty i jasny sposób wyjaśniły by mi z programowania (w oparciu o c++) tematy dotyczące:

- Złożoności Obliczeniowej: Tutaj ogarniam trochę teorię, że jest m.in duże O które może przyjmować różne wartości od stałych, liniowe kwadratowe, logarytmy itp. ale właśnie nie wiem jak już odczytać z kodu tą właśnie złożoność jak np. wychodzi tam log (bo pętle for to są O(n) ale też nie zawsze bo jak jest jedna pętla zależna od drugiej to już inaczej wychodzi...)

- Częściowej Poprawności programów oraz Całkowitej Poprawności programu : Tutaj może rozumiem założenia co ma na myśli ta część tematu ale nie rozumiem jak ją sprawdzić itp. bo na wykładzie były trudne zagadnienia dotyczące trójki hoera, trudne zapisy itp. za to na laboratorium pokazał nam wykładowca funkcję assert w c++ i to, że są asercje początkowe (czyli jakie warunki musi spełnić dane przed rozpoczęciem programu), niezmiennik (czyli jakaś operacja typu if, dodawanie itp która zawsze jest taka sama) i asercja końcowa gdzie sprawdzamy czy wynik który wyszedł jest poprawny) - tylko te assert c++ to dla mnie jest to samo co if tylko że sam generuje błąd jak nie spełnia warunku

Ponieważ nie ogarniam tych tematów na studiach, a prezentacje i materiały z mojej uczelni są nie jasne - jeszcze będę iść na konsultacje i zobaczę ale i tak wolałbym może obejrzeć jak ktoś to lepiej lub w inny sposób tłumaczy :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 9 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

https://mateuszrus.pl/zlozonosc-obliczeniowa/

Studiując  Informatyke potem Matematyke na AGH/UJ moim :D głównym  źródłem w tym zarkesie był wazniak 
https://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Generalnie w IT i na studiach informatycznych tam jest pokrycie wszystkich tematów i zagadnień

W nieco prosty sposób też posiłkować się warto stroną http://www.algorytm.org/
Oraz szukać elementów pod frazą Teoretyczne Podstawy Informatyki , googluj fraze 

Teoretyczne Podstawy Informatyki pdf

i na tej podstawie szukaj również materiałów na innych uczelniach w postaci wykładów, tam jest też bogata wiedza analogicznie to Algorytmy i Struktury danych - wykłady uczelenie ( polecam  AGH, WMII, WSW)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 222 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 210 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 143 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2023 w Algorytmy przez KariPL2 Nowicjusz (120 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...