• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Gdzie dalej poradzilibyście iść?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
773 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Szymon44 Nowicjusz (160 p.)
Witam staje przed ważnym wyborem, jestem w klasie 8 i pora wybrać do jakiej szkoły pójść, czytałem w internecie, że w technikum informatycznym słabo uczą i zastanawiam się czy pójść do liceum czy technikum informatycznego.

Na ten moment potrafię zrobić prostą stronę internetową.

Boję się iść do technikum bo myślę, że zmarnuję tylko czas i niczego się nie nauczę a jakbym poszedł do liceum to mógłbym się więcej sam nauczyć, słyszałem, że w techników 90% materiału trzeba uczyć się samemu a teraz i tak potrafię zrobić stronę ucząc się tylko sam bez niczyjej pomocy. Na studia nie planuję iść i raczej nie pójdę.

Gdybym poszedł do liceum i skończył to wszystko rok szybciej niż technikum to miałbym więcej czasu aby samemu się nauczyć.

Czuję, że mógłbym dać radę nauczyć się samemu programowania.

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2022 przez Psz3mo Mądrala (5,030 p.)
"czytałem w internecie, że w technikum informatycznym słabo uczą" - wszystko zależy od szkoły i od nauczyciela. Jedni uczą dobrze inni gorzej. Nie zawsze można się kierować czyjąś opinią w internecie. Szkoła ma cię nauczyć podstaw i przygotować do zdania egzaminów zawodowych. Są to tylko podstawy, a jeśli pragniesz nauczyć się czegoś więcej możesz na kursach lub samemu. Nie wiem czy wiesz, ale są różne kierunki technikum informatycznego (technik informatyk, programista, teleinformatyk, grafik komputerowy itd.). Ja sam w tym roku kończe technikum informatyczne i bez uczenia się samemu nie zdałbym egzaminów. W liceum uczysz się 4 lata podstawowych przedmiotów i masz maturę (jeśli zdasz). W technikum oprócz matury masz zdane kwalifikacje zawodowe. Różnie to w życiu bywa i nie zawsze możesz żyć z robienia stron. A wtedy takie papierki mogą ci się przydać.

"Boję się iść do technikum bo myślę, że zmarnuję tylko czas i niczego się nie nauczę" - moim zdaniem technikum nie jest marnotrawstwem czasu (jest tylko o rok dłuższe od liceum). To czego się tam nauczysz zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Jeśli nie chcesz się czegoś nauczyć to nawet najlepszy nauczyciel cię tego nie nauczy. W liceum masz przedmioty takie jak w szkole podstawowej z rozszerzeniami. W technikum przedmioty takie jak: biologia, chemia, geografia, historia masz tylko przez rok lub 2 i poza tym przychodzą ci przedmioty zawodowe.

"jakbym poszedł do liceum to mógłbym się więcej sam nauczyć" - szkoła nie ma większego wpływu na to czegoś chcesz się uczyć, jak pisałem wcześniej zależy to tylko i wyłącznie od ciebie, jeśli chcesz się uczyć pisania stron i nie mieć narzucane z góry czego masz się uczyć - to wybierz liceum, a jeśli Ci to nie przeszkadza idź to technikum. Nawet jeśli znasz podstawy warto jest je ciągle sobie powtarzać.

"w techników 90% materiału trzeba uczyć się samemu a teraz i tak potrafię zrobić stronę ucząc się tylko sam bez niczyjej pomocy" - jest to poniekąd prawda - szkoła uczy cię tylko podstaw. Bardzo fajnie, że już potrafisz wykonać samodzielnie prostą stronę, lecz jeśli chcesz pisać strony będziesz musiał się nauczyć PHP, JavaScript, SQL, MySQL itp. Czasem łatwiej jest się nauczyć tych języków przy ciągłym ich powtarzaniu i dobrym ich wytłumaczeniu, czego nie będziesz miał w liceum.

Sam musisz dokonać tego wyboru, nikt nie może ci narzucać liceum lub technikum. To jest twój wybór. Ja bardziej opisałem technikum, bo poprostu je kończe, a do liceum nie chodziłem.
1
komentarz 2 stycznia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Niestety, kolega w technikum będzie miał chemię, biologię, fizykę i geografię przez 4 lata - weszła reforma dla absolwentów SP.
komentarz 2 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
i dobrze, bo generalnie warto mieć wiedzę ogólną i rozwijac mózg " w wielu dziedzinach" płaszczyznach a nie zamykać się na jedno, bo potem mamy ludzi co wieżą w płaską ziemie, nie uznają szczepionek i uważają że państwo im daje - a nie zabiera i nie wiedzą jak podstawowo zadbać o zdrowie :D ( oczywiście w tym kontekście bardzo wyolbrzymiam, ale zrozumiesz co mam na mysli )
+1 głos
odpowiedź 4 stycznia 2022 przez gagyn Stary wyjadacz (11,050 p.)
Według mnie wchodzi tu mocno czynnik losowy. Jak pytasz się ludzi, to dostaniesz tyle samo głosów za technikum, co za liceum. Bo tak naprawdę, to najmocniej zależy od tego na jakiego nauczyciela trafisz - rodzaj szkoły nie ma żadnego znaczenia. Nawet może być tak, że ktoś sobie chwali daną szkołę, a ty akurat trafisz na gorszego nauczyciela i będziesz narzekać.

Na egzaminy zawodowe w technikum w ogóle bym nie patrzył - są praktycznie nic nie warte, więc to żadna cecha.

Jedyna różnica, to że w technikum masz bardziej różnorodny materiał - więcej projektów. Informatyka w liceum skupia się na maturze - programowanie + SQL + Excel. Możesz trafić na nudną informatykę w liceum, tak samo jak na nudne przedmioty w technikum.

Również co do samej nauki którą wyniesiesz ze szkoły - jeśli i tak wiesz, że możesz polegać na sobie i nie liczysz na kogoś kto będzie ci się kazał czegoś uczyć, to nie ukrywajmy, za dużo z obu szkół nowego się nie nauczysz. Tzn. trochę ciekawych/nowych rzeczy może być, ale na pewno przez dodatkowy 1 rok nauki samemu w domu, nauczyłbyś się 10x więcej.

Osobiście wybrałem liceum, z racji, że jest krótsze o rok. Nie żałuję, bo dzięki temu, zamiast kolejny rok męczyć się w szkole (nie lubiłem nigdy systemu edukcji) mogę pracować i robić to co lubię. Jedyną wadę z mojej perspektywy jaką widziałem, to brak dużej liczby osób zainteresowanych tym samym w liceum.
0 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2022 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Cóż, prawdą jest że technika w Polsce generalnie prezentują mizerny poziom, ale to nie znaczy że wszystkie. Może w Twoim mieście jest inaczej, tego nie wiemy. Zorientuj się sam, popytaj starszych znajomych albo rodzinę. Natomiast jeśli zamierzasz się uczyć sam to rzeczywiście liceum jest sensowne, trwa rok krócej i jeśli zdecydujesz się pisać maturę (mimo braku chęci do pójścia na studia), to lepiej Cię do niej przygotuje i mniej własnego czasu poświęcisz na maturę a więcej na naukę programowania.

Podobne pytania

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...