• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwszy poważny projekt-Prośba o rady

Object Storage Arubacloud
+1 głos
226 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2021 w C# przez Ilmefy Obywatel (1,950 p.)
Od jakiegoś czasu ucze się programowania w C# i chcę się rozwijać możliwie szybko i w przyszłości, jeśli się uda wreszcie złożyć podanie na junior developera, jednakże nadal przede mną sporo pracy. Obecnie planuję napisać swój projekt, który zarówno byłyby przydatny pod względem doświadczenia jak i można byłoby go wpisać do CV.

Tutaj właśnie pada pytanie czy taki projekt jest możliwy do wykonania przez 1 osobę, która jedyne co ma to zapał do pracy i wolny czas. Otóż chcę stworzyć coś na zasadzie Asana. Taki menedżer pracy, lista TO-DO dla np całej firmy- Zarządzanie pracą. Czy projekt taki jest możliwy do ukończenia w 1 osobę i powiedzmy pół roku? Najbardziej przeraża mnie to, że zawsze jak zaczynam projekt, to powiedzmy po tygodniu pracy zaczynam się gubić w tym projekcie i w efekcie tak właściwie nigdy go nie kończę. Możę miał ktoś taki problem? Naprawdę chciałbym się nauczyć programowania, potrafię siedzieć po 8h po pracy i stukać w klawiaturę, ale mam olbrzymie problemy z planowaniem pracy. Czy jest tutaj ktoś doświadczony, kto mógłby podzielić się swoim doświadczeniem z planowania takiego projektu? Czy jedyne wyjście to stukać kod i starać się po prostu odnaleźć w tym projekcie.

Ewentualnie czy poleciłby ktoś jakieś inne pomysły na projekt, które pomogłyby mi się rozwijać.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 19 grudnia 2021 przez Sadako Obywatel (1,240 p.)

Cześć

To bardzo bardzo dobry aby napisać jakiś projekt samemu, wrzucić go np. na github'a i dodać url do CV. Rekruterzy często w to zaglądają - może nie jakoś wybitnie analizując, ale popatrzeć co ktoś pisał i jak to robi. Dodatkowo, tak jak mówisz, pisanie kodu to prawie najlepsza technika nauki. Najlepszą jest pisanie wspólnie projektu z kimś doświadczonym i żeby on Ci robił review, a Ty żebyś patrzył co on dostarcza i jak on to pisze. Ale tak czy siak, pisanie projektów własnych to bardzo dobry pomysł. Na pewno dobrze działa motywująco jak: sam chcesz to napisać lub projekt miałby być dla Ciebie użyteczny lub piszesz dla kogoś (dziewczyny, chłopaka, ojca, kolegi). Warto aby przynajmniej jeden z tych czynników był spełniony, wtedy ma się większą motywację :).

Dlatego, najlepiej jakbyś sam wymyślił projekt.

Ale co do samego pisania, że po chwili sie gubisz i tracisz motywację. Spróbuj może takiego podejścia. Na początku nie pisze doskonałej aplikacji. Nie ma mieć wszystkich bajerów. Ma być napisana prosto. Ma mieć tylko kluczowe funkcjonalności. Możesz wyobrazić sobie, że piszesz dla kogoś, kto chce zacząć używać tego jak najszybciej. Że nie musi być wypasione, musi się dać używać. Przy kodzeniu, jak widzisz coś co można zrobić fajniej, albo lepiej, to sobie to spisuj i tego od razu nie rób. Jak uda Ci się skończyć taką podstawę aplikacji to świetnie. Potem, możesz popatrzyć na listę co stworzyłeś do zrobienia i wybrać coś co jest najistotniejsze, co najbardziej polepszy Twoją aplikację, pamiętając, że w każdym momencie możesz dodać coś do listy rzeczy do zrobienia. Robisz to, aż stracisz już motywacje do projektu.

Jak będziesz pisał sam dla siebie to zawsze przyjdzie taki punkt, że będziesz miał dość. Że będziesz chciał coś innego. Napotkasz kolejnego buga... i powiesz sobie NIE, mam dość. :) 

Bardzo ciężko być zmotywowanym przez długi czas. Ten pomysł stylu pracy, co Ci podałem, pozwoli Ci spowodować to, że będziesz miał co pokazać - coś co działa. Dorabiać funkcjonalności można często w nieskończoność (gdzie większość jest zazwyczaj mało przydatna i nieistotna). Często też próbując zakodzić od razu ostateczną formę, traci się nadmiernie dużo czasu. Często zamiast napisać jakąś super strukturę, gdzie będzie super zoptymalizowana na nasz przypadek tutaj w kodzie, to dasz radę napisać to za pomocą troche mniej optymalnej struktury i jeszcze dopisać dwie funkcjonalności. Oczywiście, potem możesz poprawić ten fragment, jak stwierdzisz, że jest istotny (np. aplikacja tu zamula, albo nie masz już co robić, albo po prostu masz ochotę to dopisać :) ) Często też się okazuje, że dużo czasu człowiek poświęca na jakiś kawałek kodu, aby go odpicować, a potem, zanim skończy trzon aplikacji, to się okazuje, że jednak trzeba to przerobić i zrobić inaczej i wszystko co napisaliśmy idzie do śmieci. Straszna strata czasu. A pamiętaj, zdemotywujesz się tak czy siak, więc czas jest mega istotny dla Ciebie.

Także, mam nadzieje, że choć trochę pomogłem. Pamiętaj, że lepiej mieć coś bardzo dobrego niż ćwierć czegoś doskonałego :)

Programiści, często zapuszczają się pułapkę doskonałości i perfekcjonizmu :) Trzeba kod pisać profesjonalnie, bardzo porządny, ale nie popadać w pułapkę, że chce się napisać kod doskonały więc nigdy nie kończy.

komentarz 19 grudnia 2021 przez Ilmefy Obywatel (1,950 p.)
Właśnie chyba to jest po części mój problem-Perfekcjonizm. Każdą aplikację staram się napisać tak jak aplikacje stworzone przez grono profesjonalistów. Nad każdą głupią animacją potrafię siedzieć kilka godzin, żeby to wyglądało ładnie a później faktycznie z biegiem czasu gubie się w projekcie bo najzwyczajniej w świecie jest mnóstwo niepotrzebnych wodotrysków, które tak jak wspomniałeś nie są wymagane, a wręcz mogą zabić chęć do ukończenia projektu. Spróbuję zrobić tak jak mówisz, na start jakiś prosty interfejs, po prostu, żeby działało a jak już się uda ukończyć taki projekt to wtedy można powoli wprowadzać jakieś bardziej skomplikowane zmiany.

A odnośnie poszukiwania osoby do projektu to wiesz może czy są jakieś strony, gdzie ludzie szukają inne osoby do współpracy przy projektach? Właśnie chciałbym postarać się pracować z kimś, zawsze ta druga osoba może mieć inne podejście i wytłumaczyć niektóre aspekty, które nie do końca rozumiem lub po prostu działałoby to też motywująco wiedząc, że druga osoba ciężko pracuje to samemu chciałbym dodać jak najwięcej  od siebie do projektu.
0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2021 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Siema, fajny pomysl. Jezeli sie gubisz to rob liste. Ja korzystam z kartki papieru i ZAWSZE zapisuje co zrobilem (jak) i co zrobic w stosunku do tego jeszcze nalezy. Duze projekty to kompletnei co innego od malych - duzo czasu traci sie na laczenie "szpageti".

Odnosnie zagladania na gita itp. to jezeli szukaja jakiejs gwizdy to tak. A jezeli szukam jakiego lebka (okolo 75% "szukanych") to zagladam na live projekty (musza dzialac). Na zagladanie w kod zwyczajnie nie ma czasu a i tak wszystko wychodzi podczas rozmowy i pierwszego zadania firmowego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 478 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 240 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 85 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...