• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacja na Web Api a Web App

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
225 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2021 w C# przez Idezam Początkujący (410 p.)

Hej. Mam pytanie odnośnie pisania aplikacji Webowych. Wiem czym jest API, jak się je tworzy, waliduje, paginuje, znam czasowniki Http, ale mam trochę mętlik w głowie pod pewnym aspektem. Przy wyborze projektu w Visual Studio możemy wybrać między innymi następujące typy projektów: 

Oraz: 

I problem w tym, że zawsze wyobrażałem sobie aplikację Webową jako Backend (właśnie api z endpointami) + Frontend. Na czym polega ta pierwsza opcja "Web App"? Jak to działa w tym przypadku? 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 grudnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

ASP.NET Core WebAPI jest specjalnie zaprojektowany do tworzenia usług zgodnych z REST.

Aplikacja ASP.NET Core służy do tworzenia aplikacji internetowych, które zwracają zarówno widoki, jak i dane (jest to odpowiednik Asp.NET MVC ze standardowego Frameworka).

Wybór zależy tak naprawdę od rodzaju WebApp, z którego będziesz korzystać. Jeśli planujesz korzystać z jakiegoś frameworka SPA, nie potrzebujesz mechanizmów do generowania widoków po stronie serwera - WebAPI to świetny wybór, w przeciwnym razie wybierz Aplikację. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów na temat różnic.

Ze względów bezpieczeństwa nie ma problemów z WebAPI. Zapewnia wiele mechanizmów zabezpieczających Twoje API i ograniczające dostęp do metod opartych na tożsamości użytkownika. Proszę spojrzeć na ten artykuł jako przykład.

komentarz 17 grudnia 2021 przez Idezam Początkujący (410 p.)
Okej, a weźmy przykład - otomoto.pl. Jeśli chciałbym napisać coś na wzór takiej aplikacji, to co powinienem wybrać? Wiem że API jest wszechstronne, mógłbym je zaimplementować jednocześnie np. w aplikacji mobilnej jak i aplikacji webowej.. czy takim kryterium też warto się kierować?
2
komentarz 17 grudnia 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

oba, bo w obu to możesz napisać tylko jedno jest bogadsze już o pewne rzeczy których np API nie ma, więc tutaj Aplikacja ASP.NET Core API będzie lepsza, ale też nie da Ci wszystkiego do takiego serwisu i trzeba będzie dodawać bibliotek etc, to samo w Core to są tylko "szkielety" , CORE API zawiera wszystko to co CORE 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 447 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2017 w C# przez kloda123 Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 193 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2016 w C# przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 109 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2021 w C# przez PatrykSladek Początkujący (310 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...