• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows Serwer 2019 - Serwer terminali

Object Storage Arubacloud
0 głosów
453 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez jacewojtek Nowicjusz (170 p.)
Witam,

planuję wprowadzić do firmy Windows Serwer - aktualnie posiadamy tylko serwer NAS, tak więc i moje doświadczenie z systemem Windows Serwer jest dość słabe.

Będę miał sprzęt (serwer), na którym planuje zainstalować Windows Server 2019 w wersji Standard - na tym sprzęcie będzie uruchomionych kilka aplikacji w tym SQL Serwer z którym będą łączyć się programy klienckie.

Dodatkowo chcę mieć opcję serwera terminali - aktualnie jak ktoś potrzebuje zdalnie pracować z programem który łączy się z bazą SQL lokalną to musi łączyć się ze swoim komputerem poprzez pulpit zdalny (VPN dopada z powodu prędkości internetu). Tak więc chciałem wyeliminować potrzebę łączenia się z komputerami poprzez jeden sprzęt serwer z serwerem terminali.

I moje pytanie, czy w takim wypadku potrzebuję licencję
WIndows Server 2019 Standard - bez dokupowania dodatkowych CAL
+ Windows Server 2019 Remote Desktop Services na 50 CAL.

Czy jednak muszę dla tylu użytkowników ilu będzie łaczyć się poprzez pulpit zdalny dokupić licencje CAL dla Widnows Server ?

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 8 grudnia 2021 przez niezalogowany
Jeżeli chcesz, aby użytkownicy łączyli się przez pulpit zdalny z tym serwerem to oprócz systemu operacyjnego musisz dokupić CAL'e. Tyle ile użytkowników będzie się łączyło z tym serwerem. 50 użytkowników = 50 licencji CAL.
komentarz 8 grudnia 2021 przez jacewojtek Nowicjusz (170 p.)
Dzięki za odpowiedź. Czyli podsumowując muszę zarówno wykupić sobie licencje CAL dla użytkowników + licencje RDS CAL aby Ci użytkownicy mogli łączyć się prez RDP?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 285 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 272 wizyt
pytanie zadane 17 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Misiek Mądrala (5,300 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 440 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...