• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wybór pomiędzy szkołą a pracą

Object Storage Arubacloud
+1 głos
263 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez chmieluziomal Początkujący (450 p.)

Cześć wszystkim!

Znajduję się w wielkiej rozterce, ponieważ muszę podjąć decyzję, która będzie decydowała o mojej dalszej przyszłości.

Jestem uczniem 3 klasy w jednym z lepszych techników w Szczecinie na profilu technik informatyk. Od prawie 2 lat pracuję jako Front-End Developer w małej firmie zajmującej się tworzeniem materiałów marketingowych dla deweloperów.

Roboty zaczyna być coraz więcej, klientów coraz więcej oraz pieniądze są coraz większe. Przez to musiałem zaniedbać szkołę, a efektem jest zagrożenie z matematyki (rozszerzenie) i wiszenie na włosku z j. polskiego. Najgorsze jest to, że przez ciągły wzrost obowiązków dochodzę do momentu, w którym nie będę już w stanie dalej pogodzić pracy i nauki w szkole. Mając lekcje od 7 do 15, brakuje mi najzwyczajniej w świecie czasu, aby obsłużyć taką ilość klientów i zleceń. 

Wpadłem na pomysł, aby przenieść się do liceum dla dorosłych. Dzięki temu będę mógł skupić się na swojej pracy, szkołę będę miał tylko 4 dni w miesiącu i zdobędę wykształcenie średnie oraz świadectwo maturalne. Niestety, ale w ten sposób stracę zawód. 

Pytanie brzmi - czy rzeczywiście ten papier jest mi tak potrzebny, gdybym w przyszłości chciał zmienić swoje miejsce pracy? Czy nie wystarczy mi doświadczenie i umiejętności, które już posiadam?

Prawdę mówiąc, ta szkoła jest dla mnie i tak tylko i wyłącznie formalnością. Idąc do niej, liczyłem, że nauczę się czegoś nowego i rozwinę się jeszcze bardziej. W praktyce niestety wyszło, że jeśli chodzi o programowanie, to żaden nauczyciel nie posiada takiej wiedzy jak ja. Na lekcjach zawodowych zajmuję się swoimi rzeczami, nauczyciele nie zwracają na mnie uwagi, a na koniec i tak ze wszystkiego mam 6-stki. 

Z drugiej strony jestem już w 3 klasie i pozostało mi 1,5 roku nauki. Na wakacje pierwszy egzamin zawodowy, a w następnym roku drugi egzamin i matura. 

Nie chcę stracić swojej pracy i chcę zarabiać pieniądze, ale nie chcę też zaprzepaścić swojej przyszłości. Dlatego zwracam się do was, bardziej doświadczonych ludzi życiowo i zawodowo. 

Co zrobilibyście na moim miejscu?

Będę bardzo wdzięczny za każdą opinię laugh

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2021 przez amtrax Dyskutant (9,630 p.)
Moim zdaniem, jeżeli jesteś pewny stabilności swojej aktualnej pracy i ciągłego rozwoju w niej, nie ma co się męczyć w technikum z wielu powodów.

Poświęcając się 100%  pracy w zawodzie jesteś w stanie nauczyć się dużo więcej niż w szkole, to jest po prostu inny poziom. Liceum zaoczne wydaje się ciekawą opcją, tym bardziej że matura, jeszcze dla Twojego rocznika, nie jest trudna.

Mając rzetelne umiejętności, które jesteś w stanie praktycznie wykazać, masz większe szanse na powodzenie na rynku pracy.

Powodzenia
+1 głos
odpowiedź 1 grudnia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

Twoja przyszłość jako ogólnie biorąc informatyka (sprzętowca/programisty/sieciowca/webmastera) nie zależy od papierka z CKE. Do matury możesz podejść nawet po liceum dla pracujących. Nie ma co chwytać dwóch srok za ogon (szkoły/pracy). Pisze ci to praktyk - nauczyciel w zawodzie technik informatyk/technik programista i pracownik firmy informatycznej (zajmuję się w niej webówką). Nie ma się co męczyć jeszcze rok (po gimnazjum) lub dwa lata (po SP).

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 69 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 72 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 221 wizyt
pytanie zadane 3 lutego 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Dzxx99 Nowicjusz (150 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...