• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Advent of Code 2021 - programistyczna rywalizacja

VPS Starter Arubacloud
+11 głosów
1,728 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2021 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznej edycji Advent of Code. Są to codzienne zadania programistyczne, które można wykonać w niemal dowolnym języku programowania. Poziom trudności jest zróżnicowany, a więc aby zacząć wystarczy trochę skupienia i dobrych chęci. Każdego dnia adwentu, zaczynając od dziś, publikowana jest kolejna zagadka.

Dla umilenia rywalizacji posiadamy wspólną tablicę wyników (tzw. leaderboard) dla forumowiczów. Aby do niej dołączyć wystarczy kliknąć tutaj, zalogować się i podać nasz kod dołączenia:

1155718-08565481

Dodatkowo przygotowaliśmy małą integrację z samym forum. W sidebarze (po prawej stronie witryny) wyświetla się 15 osób z najwyższym wynikiem punktowym. Dane te są aktualizowane raz na godzinę. Po kliknięciu w link można przejść na osobną podstronę z pełnym rankingiem i krótką informacją na temat tego wydarzenia. Podziękowania dla argeento i ScriptyChris, którzy pomogli przy realizacji tej funkcjonalności.

Szczegóły i pełny ranking

Również przy tej okazji na Discordzie powstał nowy kanał #wyzwania-ctfy, który ma być miejscem do dyskusji ogólnie o wyzwaniach, rywalizacjach, zabawach typu CTF, jak i również AoC. Prosimy jednak, aby nie pytać tam o typowe konkursy, olimpiady itp. oraz nie prosić o gotowe odpowiedzi tam, gdzie liczy się praca samodzielna. Pomagajmy i naprowadzajmy, a nie wrzucajmy gotowych rozwiązań, aby nie odbierać przyjemności innym.

Udanej zabawy!

komentarz 7 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Bardzo ciekawy film (konferencja w Szwecji) z założycielem / autorem AoC - Eric-iem Wastl:

Advent of Code: Behind the Scenes (Programming Puzzles)

https://www.youtube.com/watch?v=CFWuwNDOnIo

 

Wiele ciekawych informacji o konkursie, jak powstał, jak zebrał duże grono uczestników, jak jest hostowany w chmurze AWS.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 6 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

W mojej ocenie, jeszcze nie jest za późno żeby dołączyć do zabawy w AoC !

A kto już uczestniczy i ma chwilowe problemy - niech kontynuuje! - następne zadania wcale nie muszą być trudniejsze (może być odwrotnie), a do starych chwilowo "za trudnych" można jeszcze później wrócić!

Szkoda, że tak mało osób, zaledwie jedna na tysiąc z forum, bierze udział w zabawie :(

 

1
komentarz 6 grudnia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Szkoda, że tak mało osób, zaledwie jedna na tysiąc z forum, bierze udział w zabawie :(

Tylko weź pod uwagę, że (stale lub często) aktywnych użytkowników forum jest może kilkadziesiąt - co już poprawia statystykę względem uczestniczących w AoC. A też widzę, że aktualnie ponad 30 osób rozwiązało więcej niż jeden quiz - więc chyba nie jest aż tak źle. :)

komentarz 6 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Masz rację, że (bardziej) aktywnych użytkowników jest znacznie mniej ...Ale i tak trochę mało osób podjęło wyzwanie, a zawsze im więcej osób, tym lepsza zabawa :)

Samo AoC - jest bombowe! Super sprawa. Naprawdę wciąga.... Teraz żałuję, że tak późno się zdecydowałem uczestniczyć i ominęły mnie poprzednie edycje.

Zadania - mimo zerowego doświadczenia w tego typu konkursach - póki co są dość łatwe, żeby nie powiedzieć trywialne (przynajmniej dotychczas). Ale i tak..... zajmują mi sporo czasu. Niestety błądzę i za dużo czasu debuguje kod :) - w rezultacie dużo czasu tracę, ale po wszystkim mogę stwierdzić, to co już pisałem, dotychczasowe zadania nie były trudne. Dziś rozwiązanie napisałem w około 20-30 liniach kodu. Po poprawce, bo pierwszy kod szukałby godzinami rozwiązania. A drugi programik rozwiązał wszystko w 2-3 sekundy :)

Zdaję sobie też sprawę, że będzie coraz trudniej :)

Ja za cel na koniec,  25 grudnia stawiam sobie:

- wykonanie wszystkich zadań - czyli 50 gwiazdek

- TOP15 na forum Pasja Informatyki

:)

 

komentarz 6 grudnia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

im więcej osób, tym lepsza zabawa

I, o ile dobrze zauważyłem, większa rozpiętość punktowa.

 Teraz żałuję, że tak późno się zdecydowałem uczestniczyć i ominęły mnie poprzednie edycje.

Ja też późno zacząłem, bo od ubiegłorocznej edycji. :)

Według mnie, zadania ogólnie nie są trudne, ale w większości przypadków, dopiero gdy już rozwiążę daną część - utwierdzając też siebie w przekonaniu, że dany algorytm faktycznie był poprawny (bo czasem udaje się obliczyć prawidłowy wynik tylko dla przykładowych danych wejściowych, ale już dla swoich wynik jest błędny), to wtedy przychodzą wnioski co można poprawić, jak skrócić kod i myśli w stylu "jejku, czemu wcześniej na to nie wpadłem?" (choć to raczej częste przy programowaniu czegokolwiek). Niestety, nie jestem mocny w algorytmy, bo i nie miałem doświadczeń z tego typu zadaniami - ot, taki urok frontend developmentu, a przynajmniej tych subdziedzin, w których nie ma się zbytnio do czynienia z matematyką. :)

komentarz 6 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Doszedłem do takich samych wniosków jak Ty!  Najpierw, nie wiadomo jak się za to zabrać, a po wszystkim -> "łatwizna". Domyślam, się, że przez resztę grudnia rzadziej będę używał  przymiotnika "łatwo".

Odnośnie małego doświadczenia - Ja to nawet we frontendzie jestem kiepski :) Więc to słaba wymówka ! :)

Co do algorytmów, nie wszyscy się ze mną zgodzą, ale jestem tego samego zdania co Niklauss Wirth ->  "Algorytmy + struktury danych = programy"

To jedna z kilku najbardziej podstawowych rzeczy, które prawie każdy programista powinien dobrze znać. Oczywiście niektórzy robią latami np. tylko CRUDy i mówią "po co mi algorytmy"? Ale algorytmy i struktury danych to jest taki wspólny mianownik niemal wszystkich programistów. Dlatego też, większość konkursów dla specjalistów IT dotyczy właśnie tych zagadnień. I  największe firmy IT dają na interview głównie zadania algo.

 

 

 

+1 głos
odpowiedź 1 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Super sprawa! Od kilku lat :D się przymierzam żeby spróbować swoich sił w Advent of Code  :) :)

A ten ranking TOP 15 - to czadzik, super pomysł!

Szkoda, że tylko 15 osób, bo tak nie ma miejsca dla mnie :)

--------------------------------------------------

Jeszcze zapytam, jak liczone są rankingi skoro można używać różnych języków programowania, które jak wiadomo różnią się czasem wykonania?

 

2
komentarz 1 grudnia 2021 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Te rankingi publiczne są liczone tak, że pierwsza osoba która rozwiązała dane zadanie dostaje 200 pkt, druga 199pkt itd. Każda kolejna osoba po dwusetnej dostaje 0. W rankingach prywatnych w których jest łącznie n osób, pierwsza dostaje n pkt, druga n-1 itd. Wszystkie testy uruchamiamy samemu lokalnie, na własnym komputerze i potem wklejamy wynik w odpowiednie pole na stronie, więc te różnice w czasach wykonywania różnych języków nie są aż tak istotne.
komentarz 1 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Dzięki. No już wiem,jak to wygląda. Sądziłem, że to będzie coś w rodzaju SPOJ / LeetCode (że będziemy wklejać swój kod), a tu chłopaki z AoC podeszli sprytnie do problemu i jest tak jak piszesz. To lepsze rozwiązanie - dla nich prostsze do wykonania, a dla nas bardziej sprawiedliwe.

Bardzo fajna sprawa!  Mam nadzieję, że jak najwięcej osób z forum włączy się do tej zabawy!

Kolejna sprawa, mam nadzieję, że ja (i koledzy) nie odpadniemy z gry za parę dni, podobnie jak zwykle dzieje się z polską reprezentacją piłki nożnej na różnych zawodach :):)

 

 

1
komentarz 1 grudnia 2021 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Cieszę się, że pomysł się podoba ;) Pewnie nie są to zadania dla każdego, nie każdy ma czas, ale staramy się pokazać i jeśli ktoś ma ochotę to może sobie próbować. Z punktacją i wynikami jest jak powiedział @Whistleroosh.
komentarz 2 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
Czytałem, że pierwsze dni są proste zadania, ale później po kilku(nastu) dniach jest mocno pod górkę :)
1
komentarz 3 grudnia 2021 przez niezalogowany
Zgadza się, ja co roku sobie obiecuję, że zrobię więcej zadań niż w poprzednim :D
komentarz 4 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)

Rzuciłem okiem na "leaderboard" => https://adventofcode.com/2021/leaderboard/day/4

Pierwszy na liście jest:

Dec 04 00:04:37 imageecnerwala

Jak rozumieć ten czas: 4 minuty 37 sekund? W tym czasie ecnerwala rozwiązał oba zadania? :)

 

 

2
komentarz 4 grudnia 2021 przez Whistleroosh Maniak (56,900 p.)
Pewnie tak. ecnerwala to jeden z najlepszych competitive programmerów, więc bez problemu rozwiązałby takie zadanie w tak krótkim czasie, choć sam nie jestem w stanie pojąć jak on to robi
2
komentarz 5 grudnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,650 p.)
No tak, ja nawet jakbym miał na biurku gotowca, to nie przepisałbym go na klawiaturze w tak krótkim czasie :)

encerwala to encerwala, ale w TOP 100 jest baaaaaaaaaaardzzzoo wysoki poziom !

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 175 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2022 w JavaScript przez Us Użytkownik (880 p.)
+5 głosów
0 odpowiedzi 434 wizyt
+20 głosów
3 odpowiedzi 897 wizyt

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...