• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Funkcja MIN w SQL

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
313 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2021 w SQL, bazy danych przez Maciek273 Początkujący (450 p.)

Mam pytanie odnośnie funkcji MIN. Muszę podać identyfikatory tyko najtańszego samochodu dla każdej marki. Wiem jak wyświetlić wszystkie identyfikatory, ale mam problem, ponieważ nie wiem gdzie umieścić MIN(cena). Tak wygląda skonstruowane przeze mnie zapytanie

select idsamochodu
from samochody
where idmodelu in
(select idmodelu from modele where idmarki in
(select idmarki from marki));

Wyświetla ono wszystkie identyfikatory. Probowałem dać funkcję min(cena) zaraz po idsamochodu, ale wyświetla błąd. Wnioskuje, że gdy dam min(cena) po idsamochodu to jeszcze gdzieś muszę to zawrzeć. Liczę na jakąś podpowiedź, nie chcę gotowca.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 21 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,590 p.)
wybrane 23 listopada 2021 przez Maciek273
 
Najlepsza

Rozumiem, że cena jest kolumną tabeli samochody? 
 

select idsamochodu, min(cena) as Cena
from samochody
where idmodelu in
(select idmodelu from modele where idmarki in
(select idmarki from marki)
GROUP BY idsamochodu;

spróbuj coś takiego pierwsze dostaniesz pogrupowane  kolumny cena i Id samochodu.
Możesz pobrać . Jeśli chcesz tylko 1 rekord- ten minimalny dodaj  funkcje np. TOP 

select TOP idsamochodu, min(cena) as Cena from samochody

 

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 227 wizyt
pytanie zadane 9 marca 2022 w SQL, bazy danych przez Czang Kai Shrek Obywatel (1,990 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 135 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2020 w SQL, bazy danych przez lumix97 Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 612 wizyt

92,537 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...