• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komputer stacjonarny - uciążliwy dźwięk

Object Storage Arubacloud
+1 głos
532 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2021 w Sprzęt komputerowy przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)

Cześć, jakiś czas temu kupiłem komputer stacjonarny składak (dokładnie ten model + gtx 1650). Martwi mnie w nim jedna rzecz - ciągle słyszalne jest dość wysoki dźwięk, przypominający nieco zapisywanie danych na dysku starego typu. Trochę przypomina też zwarcie, ale raczej zwarciem nie jest. Dochodzi z górnej części obudowy tam gdzie jest wtyczka do prądu (może zasilacz)? Próbowałem nagrać ale dyktafon go nie rejestruje.

Poza tym ciągłym piszczeniem z komputerem nie ma problemów. Macie jakieś propozycje jak rozwiązać ten problem?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2021 przez VBService Ekspert (252,740 p.)

Prawdopodobnie cewka "piszczy".

Co zrobić, gdy zasilacz piszczy? 

 

A co to jest cewka? Ni mniej, ni więciej jak drut nawitnięty na rdzeń ferromagnetyczny. To właśnie trzęsienie się tego rdzenia wytwarza nieprzyjemne dla naszych cicholubnych uszu dzwięki. 

 

generalnie w wyszukiwarce (np. duckduckgo.com, google) wpisz np.: komputerowy zasilacz piszczy

komentarz 13 listopada 2021 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Wygląda na to, że czeka mnie wymiana zasilacza :(
1
komentarz 13 listopada 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Teoretycznie mocniejszy zasilacz powinnien niejako rozwiązać problem. Samo piszczenie powstaje przy stosunkowo wysokim prądzie. Obecnie nie byłbym pewny, że wymiana pomoże, bynajmnije nie na długo. Dzisiejszy sprzęt jest często robiony na styk przez co ma dolegliwości wieku dziecięcego.
komentarz 13 listopada 2021 przez VBService Ekspert (252,740 p.)

Zestaw i zamontowany w nim zasilacz nie przewidywał mocniejszej karty graficznej, którą dołożyłeś.

 

Twój zestaw 

  

 

   

   
Dla Twojej konfiguracji + gtx 1650  => zasilacz 450 watt, to zdecydowanie za mało, przy np. wymagającej grze karta graficzna "pobiera dużo mocy" co skutkowało, że zasilacz pracował na "maksymalnych obrotach" - 99.999%, co powoduje szybkie jego zużywanie.

komentarz 13 listopada 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)

Nieprawda. Ważne jest napięcia na linii 12V z których ciągnie CPU i GPU i sprawność zasilacza. Ten zasilacz spokojnie powinien sobie poradzić z tym GTX'em one mają bardzo małe zapotrzebowanie na prąd(są nawet wersje bez dodatkowego zasilania). Wentylator z tyłu obudowy nie przeszkadza w chłodzeniu zasilacza? Przepływ powietrza jest optymalny?

https://youtu.be/m4nhMftwD3E

Czy to takie coś?

komentarz 13 listopada 2021 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)

Dźwięk jest trochę inny, jakby zapisywanie na dysku. Wczoraj sprawdzałem przy rozkręconej obudowie, dochodzi bezpośrednio z zasilacza. Karta graficzna raczej nie jest mocno obciążana, komputer jest tylko do programowania i kupiłem ją żeby obsłużyć 2 monitory.

VBService  - jaki zasilacz byś polecił?

Przepływ powietrza z tyłu jest w miarę ok, maszyna ma z 30 cm prześwitu od ściany, stoi luzem na podłodze.

komentarz 13 listopada 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
sprawdź czy nie jest źle umocowany zasilacz, wentylator może obcierać albo jakieś wibracje.
komentarz 13 listopada 2021 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)

PreZmyK to nie są wibracje, nic też nie obciera, raczej świerszcz wszedł do środka :). Dźwięk pochodzi typowo od podzespołów w środku.

0 głosów
odpowiedź 13 listopada 2021 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Ok, skoro zasilacz prawie na pewno do wymiany, to jaki byście polecili pod ten zestaw? Mały update, bo komputer ma nie 16 a 32 gb ram. Raczej nic więcej nie będę dodawał do tego zestawu.

Mogę dokupić jakiś droższy model zasilacza, byle by z nim nie było problemów.
komentarz 13 listopada 2021 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
edycja 16 listopada 2021 przez Kamil Naja
Skończyło się na tym że zamówiłem SeaSonic S12III 650W 80+ BRONZE ATX, dam znać po wymianie jak się sprawuje.

 

### aktualizacja

Po wymianie problem ustał.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 172 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Paweł Paweł Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 170 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 166 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez mapi1592 Nowicjusz (200 p.)

92,554 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,535 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...