• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uporczywe sledze, nie pomagaja programy

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
334 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Witam. Mam problem? Gdyż znane mi osoby wyciągały z mojego komputera poufne informacje. Wiem, ze np były czytane moje prywatne wiadomosci z messengera. Nie wiem czy byl to keylogger, czy coś bardziej zuchwalego. Problem jest o tyle uporczywy, iż mialem zainstalowanego Bittefensera 2020. Pelna wersja. I ta osoba go obszedł, tzn wyłączyła zaporę. Na tamta chwile nie mialem blokad ciasteczek itp. Komputer wielokrotnie skanowałem powyższym programem, oraz antymalware np malwarebytes. I nie pomagało to. Zmenialem hasła itp. Wiem rowniez, ze na innym komputerze ta osoba miala robaka, który przejmował kontrole nad innym, akurat nie moim komputerem. Na chwile obecna posiadam Nortona 360 premium. Totalny skan, włącznie Power Eraser. Chyba z 6 programow anty szpiegujących i z 15 dodatkow dodanych do przeglądarki. Cały czas sie obawiam, czuje się fatalnie, gdyż jest to bardzo uciążliwe. Proszę o pomoc, tzn co to może być? Cały czas nie mam pewności, czy jeszcze jest, czy nie.
3
komentarz 12 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
ahh, ta pisownia.. i jeszcze powtórzone pytanie. https://forum.pasja-informatyki.pl/542438/podejrzenie-sledzenia-ciezki-przypadek

 

Może lepiej oddać sprzęt do specjalistów, żeby sprawdzili, czy coś tam jest. Jeśli się okaże, że faktycznie jakiś ultra-haker przejął twoje dane to może podejmij jakieś środki prawne, a jeśli nic tam nie ma to może psycholog?

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 12 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

Założyć weryfikacje na konto z potwierdzeniem telefonicznym :) za każdym razem, np dwuetapowe sprawdzanie. 
Jeśli ktoś ma dostęp ze swojej strony do twojego konta, to wcale nie musi "siedzieć" na twoim aktualnym sprzęcie. 
 

Serwisować komputer, formatować dane :) albo przestać pytać o to samo skoro problem jest od maja... to może pora specjalistów poszukać jak  @Milesq napisał 

0 głosów
odpowiedź 12 listopada 2021 przez Osse Mądrala (7,350 p.)
komentarz 12 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

a przeczytałeś treść? 
 

Na tamta chwile nie mialem blokad ciasteczek itp. Komputer wielokrotnie skanowałem powyższym programem, oraz antymalware np malwarebytes.

komentarz 12 listopada 2021 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)

@Osse, Przepraszam jesli nieskładnie napisałem, lub jakies błędy. Było zimno, musiałem szybko pisać. Odnosnie dodatkow do przeglądarki dopiero teraz zainstalowałem duzo dodatkow, chroniących prywatnosc. Może macie rację, że powinienem oddać laptopa do specjalisty. Na chwile obecna nie wiem, czy ten "robak", jeszcze siedzi. Pomyślałem, że może ktoś z was slyszal o czymś podobnym. Program malwarebytes, na tamta chwile byl zainstalowany. Dwuetapowe logowanie nie pomagało. Może to wydawać się dziwne, ale to nie jest kwestia mojej psychiki. Osoba która mi to zrobiła  pracuje jako IT Consumer. Ten człowiek nie zaprzeczył, gdy mu to powiedziałem. Wiec sprawa jest jasna. No niestety ciężko to udowodnić, a jak już to niesie to za sobą duzo problemow. Chociaz rozważę to rozwiązanie i zobacze co da się zrobic.

Na codzień zajmuje się fotografia, designem, projektowaniem, także temat komputerow nie jest mi obcy. Ale nie jestem specjalistą od cyberbezpieczenstwa. Moge dodać tyle, że na platformie Windowsie 10 program A-squred free na pewno w jakimś stopniu pomagal. Na chwile obecna nie mogę z niego korzystać. Proszę o wyrozumiałość.

komentarz 12 listopada 2021 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Dzieki. Nie testowałem tego programu. Sprawdze
0 głosów
odpowiedź 12 listopada 2021 przez Darki Obywatel (1,960 p.)
Cześć.

Potrzebujesz botowalnego oprogramowania które przeskanuje Ci dyski. Przykładowo: https://support.avira.com/hc/en-us/articles/360007776058-Creating-and-using-Avira-Rescue-System
komentarz 14 listopada 2021 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Dziękuję. Przetestowałem ta metode i komputer jest czysty. Zrobiłem gruntowne skanowania wieloma programami. Aktualnie jak wspomniałem, bezpieczeństwa komputera pilnują płatne wersje Norton 360 Premium oraz Emsisoft Anti-Malware. Oraz kilka darmowych. Osoba, która to zrobiła byla mi zaufana. Zastanawiam się, czy nie włączyła w jakiś sposób zdalnego dostępu do mojego pulpitu. Gdy korzystałem z Bitdefendera jego zapory przez jakiś czas były wyłączone, a sam tego nie zrobił przecież. Gościu jest przebiegły. Jeśli ktoś ma wiedzę jak jeszcze dodatkowo mogę skutecznie zabezpieczyć komputer, będę mega wdzięczny.
komentarz 14 listopada 2021 przez Darki Obywatel (1,960 p.)
Żaden program nie zabezpieczy Cię. Jedynie Ty jesteś w stanie to zrobić myśląc. Jeżeli chcesz takie mocne zabezpieczenie które mocno utrudnia korzystanie z komputera to albo otwieraj wszystko co nowe w chmurze i sprawdzaj jakie zmiany zaszły po uruchomieniu programu lub uruchamiaj każdy plik w wirtualnej maszynie i sprawdzaj co się zmieniło.

Jedno Ci dodam z doświadczenia, możesz mieć programów 1000 a jeżeli ktoś napisze oprogramowanie które jest niewykrywalne, jedynie co Cie chroni to Ty sam.
komentarz 15 listopada 2021 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Dziękuje za dobrą radę. Tylko zastanawia mnie jedno. W jaki sposób ta osoba miala dostęp do mojego messengera. Haslo zmieniałem z komputera, później z telefonu. Weryfikacja dwuetapowa, zero zaufanych urządzeń. Podczas zmiany hasła telefonem łączyłem się przez VPN oraz transfer danych oparty o sieć komurkową, antywirus w tel. Co to za cho...stwo!
komentarz 15 listopada 2021 przez Darki Obywatel (1,960 p.)
Nie jest to aż takie trudne chociaż wymaga pewnych umiejętności.

Jak się domyślam logowałeś się do konta automatycznie z komórki lub komputera, możliwe że dodałeś jeszcze aby dodał twój komputer, telefon do zaufanych. Wystarczył zwykły program do wyciągania haseł z przeglądarek, programów i VPN nie zadziała na coś takiego ponieważ on zabezpiecza, ale pod innym względem. Gdyby blokował możliwość wysyłania e-maili byłby narzędziem niewygodnym nie?

Natomiast antywirusem jesteś Ty sam, jak już pisałem. Pewnie tzw. harvester który został napisany nie jest wykrywany przez antywira i poof.
komentarz 18 grudnia 2021 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Tak dodałem do zaufanych. Ale po czasie przeskanowałem telefon i zmieniałem haslo z pozycji telefonu przy użyciu transferu danych, oraz usunąłem zaufane urządzenie. To nie pomogło. Tak, moje hasła byly zczytywane, mam na myśli komputer. Aktualnie przeskanowałem komputer Nortonem, oraz kilkoma czołowymi programami anty malware. Riwniez pod kontem rootkit, oraz bootowalnym antywirusem. Zrobilem format dysku C, dysk D ze względu na duzo danych nie formatowałem. Zrobilem czysta instalacje Win 11. Po czym od razu po instalacji zainstalowałem Nortona, skanery ustawiłem na "agresywne". Po czym Emsisoft antywalware. Na oba programy nałożyłem haslo. Oraz dodatki do przeglądarek. Czy jesteś mi wstanie pomoc, oraz przybliżyć co to mogło być, ew jak sie zabezpieczyć?

Dodam, że nie są to urojenia. Osoba, która to zrobiła jest informatykiem, na wysokiej pozycji. Polocja itp. Nic nie zrobi.
komentarz 18 grudnia 2021 przez Darki Obywatel (1,960 p.)
Cześć.

Po wykonaniu czynności które opisałeś możesz jeszcze założyć konto użytkownika i konto administratora zabezpieczając je bardzo dobrym hasłem i korzystać tylko i wyłącznie z konta użytkownika.

Jest jedno ale co do wymienionego, jeżeli klikniesz w zainfekowany program na koncie zwykłego użytkownika i wpiszesz hasło administratora to i tak zainstaluje się niechciany program.

Bardziej bezpieczny jest Linux ze względu na sam sposób uruchamiania, instalowania aplikacji, ale to jest bardzo szeroki temat do omówienia.

Poza wyżej wymienionymi jest uważanie na to co się instaluje, myślenie oraz jeżeli Cię to interesuje dalsza edukacja w kierunku "informatyki".
komentarz 3 stycznia 2022 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Cześć. Dzieki za informację. Postaram się nad tym popracować. Nie jestem wybitnym informatykiem, ale laikiem rowniez nie mozna mnie nazwac. Zastanawia mnie jakim cudem byly (może i są) czytane moje wiadomości messengera. Tel posiada zabezpieczenia antywirusowe. Aplikacja facebook i messenger byla czysta. Haslo zmieniałem poprzez telefon z funkcją VPN oraz łącząc się z siecią poprzez transfer danych. W komputerze w tym czasie się nie logowałem. A moje wiadomości byly czytane. Z całą pewnością tak było.

Co na dodatek wam dodam, że jak chyba wspomniałem wcześniej...zrobiłem reinstal systemu. Przed tym przeskanowałem wszystkie dyski, BIOS. bootowalny antywirus. Po czym format dysku C. Od razu po instalacji Win 11 - instalacja Nortona 360, Emsisoft Antymalware ( płatne wersje z wszystkimi funkcjami), tryb skanerów na agresywny. W międzyczasie sprawdzanie kompa innymi programami antyrootkit. Silne hasła. Programy antywirusowe również zabezpieczone hasłem.

W związku z tym, że min. zajmuje się fotografią grafiką -  ostatnimi czasy ściągałem ustawy o prawach autorskich itp. Byłem niestety zmuszony zobaczyć się z osobą, która mi to robi...i tu nagle mi wyskakuje z ta ustawa i innymi informacjami których szukałem w necie. Może to zbieg okoliczności, ale po tym wszystkim czlowiek ma juz ogromne wątpliwości.
komentarz 6 stycznia 2022 przez Darki Obywatel (1,960 p.)

Cześć.

Jeżeli chcesz poczuć się jeszcze bezpieczniej to proponuję skorzystać z klucza U2F. Więcej informacji uzyskasz w materiale na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Zr0PffkN09w . Natomiast od razu dodam nie istnieje zabezpieczenie idealne, którego w jakiś sposób nie idzie sforsować. Nawet jak jeszcze nie wymyślono na to sposobu to albo nie został jeszcze opublikowany, albo za jakiś czas się pojawi.

Jeżeli miałbyś jakieś jeszcze pytania to pisz na mojego maila: noishacking@gmail.com. Temat jest dość dawno napisany dlatego prawdopodobieństwo, że ktoś będzie to czytał jest małe, a ja niestety nie zawsze się loguje.

komentarz 20 stycznia 2022 przez gsekulski Użytkownik (800 p.)
Dzieki za info.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 587 wizyt
pytanie zadane 24 października 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez ChoryInformatyk Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 123 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2020 w Bezpieczeństwo, hacking przez Eldus Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 87 wizyt
pytanie zadane 14 września 2023 w Bezpieczeństwo, hacking przez naimad Nowicjusz (120 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,090 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...