• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

C++ dziwny błąd w kodzie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
139 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2021 w C i C++ przez erius Nowicjusz (210 p.)

Witam
Napisałem kod i choć z pozoru działa poprawnie, występuje w nim dziwny błąd.

#include <iostream>

using namespace std;

string login, haslo;

int main()
{
 cout<< "Podaj login: ";
 cin>> login;
 cout<< "Podaj haslo: ";
 cin>> haslo;

 if(login=="admin")
 {
     if(haslo=="szarlotka")
        cout<< "Zalogowano do konta";
     else cout<< "Niepoprawne haslo, lub login";
 }
 else
 {
     cout<< "Niepoprawne haslo, lub login";
 }

 return 0;
}

Kiedy podczas sprawdzania kodu podając specjalnie błędny login wpisałem ad min (właśnie ze spacją w tym miejscu) program zareagował inaczej, niż gdy wpisywałem błędny login bez spacji między znakami.

Normalnie program informował o poprawnym, lub błędnym loginie, bądź haśle, lecz w tym konkretnym przypadku program daje taki oto wynik:

Podaj login: ad min
Podaj haslo: Niepoprawne haslo, lub login
Process returned 0 (0x0)   execution time : 2.078 s
Press any key to continue.
Program nawet nie czeka, aż użytkownik wpisze na klawiaturze coś pod zmienną haslo, tylko od razu w tej samej linii wyświetla napis "Niepoprawne haslo, lub login".

Dlaczego tak się dzieje? Proszę o pomoc.

Kiedy podczas sprawdzania kodu podając specjalnie błędny login wpisałem ad min (właśnie ze spacją w tym miejscu) program zareagował inaczej, niż gdy wpisywałem błędny login bez spacji między znakami.

Normalnie program informował o poprawnym, lub błędnym loginie, bądź haśle, lecz w tym konkretnym przypadku program daje taki oto wynik:

Podaj login: ad min
Podaj haslo: Niepoprawne haslo, lub login
Process returned 0 (0x0)   execution time : 2.078 s
Press any key to continue.
Program nawet nie czeka, aż użytkownik wpisze na klawiaturze coś pod zmienną haslo, tylko od razu w tej samej linii wyświetla napis "Niepoprawne haslo, lub login".

Dlaczego tak się dzieje? Proszę o pomoc.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 7 listopada 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
wybrane 22 grudnia 2021 przez erius
 
Najlepsza

Operator wczytania (<<) z argumentem typu string wczytuje "wyraz" - tj. ciąg widocznych znaków do napotkania białego znaku. Stąd oddzielenie spacją oznacza że wykonane zostaną dwa wczytania. Login będzie ad a hasło min

Jeśli chcesz wczytać całą linię użyj funkcji getline().

 

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 993 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2018 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,639 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...