• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Serwer w internecie

Object Storage Arubacloud
+1 głos
357 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Młody programista Obywatel (1,200 p.)
Moim pytaniem jest jak zrobić, czy raczej udostępnić serwer globalnie?

Mam taki mały serwer w domu, działa on lokalnie. Ostatnio zrobiłem aplikację internetową, tzn. formularzyk logowania i po zalogowaniu taki panel użytkownika, gdzie jest dostę do plików, sekcja usług, itp. Otóż moim problemem jest, że nie wiem jak zrobić, by móc w każym miejscu na świecie wpisać w w przeglądarce mój adres ( tak wiem ip albo domena ) i mieć dostęp do strony. Wiem, że potrzebna jest domena, trzeba ją kupić ( polecacie gdzie najlepiej ), ale co dalej po kupnie tejże domeny.

Mam Windows Server 2019 i jak zrobić by mój adres IP stał się adresem tego serwera, i żebym miał dostęp do strony po wpisaniu adresu ( tej nazwy domeny ) gdziekolwiek jestem. Domyślam się, że potrzebne są ustawienia DNS, IIS czy AD, tylko nie wiem, jak to zrobić dobrze, by banglało, czy trzeba przekierowywać porty, bo po internetach tak piszą....

Ktoś coś podpowie lub wskaże, gdzie szukać ?

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 2 listopada 2021 przez qax Dyskutant (8,060 p.)
edycja 2 listopada 2021 przez qax

To pytanie pojawiało się na forum już wiele razy. Aby serwer był widzialny w całym internecie musi mieć stały, publiczny adres IP. Potem, po wykupieniu domeny (np. przyklad.com.pl), w panelu z ustawieniami DNS usłogodawcy, który sprzedał Ci domenę dodajesz rekord A wskazujący na adres IP Twojego serwera. Natomiast jeśli Twój serwer działa w sieci lokalnej, nikt nie będzie miał do niego dostępu z zewnątrz (czyli z dowolnego miejsca na świecie). Aby temu zaradzić musisz poprosić swojego dostawcę internetowego ISP, aby na serwerze proxy (to jest serwer pośredniczący udostępniający internet), aby przekierował któryś wolny port. Co to znaczy? To znaczy, że po wpisaniu adresu IP serwera proxy wraz z określnym numerem portu (np. 111.222.121.212:40000) przekieruje połączanie na Twój lokalny serwer www (np. 192.168.0.74:80), który jest już widzialny przez Ten serwer proxy (ale nie cały internet). Port 80 domyślnie definiuje usługę www (poprzez protokół HTTP), dlatego po wpisaniu w adresie przeglądarki 111.222.121.212:40000 otworzy się strona z Twojego serwera www. Sprawa nieco się komplikuje jeśli masz publiczny ale i zmienny adres IP (np. tak jak ja). Jedno z prostyszych rozwiązań jest po prostu wykupienie stałego publicznego adresu IP u Twojego ISP, ale to może się wiązać z dodatkowymi opłatami (u mnie np. chcą za to 80zł/mc). Być może są jeszcze inne rozwiązania (np. prymitywne, ale działające dynamiczne DNS polegające na zainstalowaniu specjalnego oprogramowania, ale niezawsze można to zastosować - poczytaj w internecie). Jak by nie było życzę powodzenia!

PS. Siedzę na forum niewiele ponad pół roku i wciąż widzę te same pytania. Mimo, że specjalizuję się w programowaniu aplikacji internetowych, to chyba zdecyduję się napisać poradnik na swoim bolgu jak zbudować własny serwer webowy w pigułce w oparciu o Raspberry Pi (bo to tanie i ciche rozwiązanie) i będę podawał link do tego artykułu.

1
komentarz 2 listopada 2021 przez Młody programista Obywatel (1,200 p.)
Taki poradnik od A do Z, by się przydał.
1
komentarz 2 listopada 2021 przez qax Dyskutant (8,060 p.)

Ku sprostowaniu dodam jeszcze, że system DNS nie rozróżnia numerów portów. Czyli po zakupie domeny przyklad.com.pl należy ją skojarzyć z serwerem www pracującym na porcie domyślnym - czyli 80. No chyba, że nie przeszkadza Ci adres URL twojej strony w formie przyklad.com.pl:40000. Aby uniknąć konieczności brzydkiego dopisywania numerów portów w adresie URL, należy przekierować port 80 serwera proxy na port Twojego serwera www (czyli pewnie też 80). Należy tylko mieć nadzieję, że nikt już tego portu u ISP nie zajął.

I to największy problem protokołu IPv4 - wszystkie stałe publiczne adresy IP skończyły się już dobrych kilka lat temu... laugh

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 323 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2018 w Sieci komputerowe, internet przez kuber023 Użytkownik (650 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 173 wizyt
pytanie zadane 25 maja 2019 w Sieci komputerowe, internet przez manager96 Bywalec (2,050 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 615 wizyt

92,565 zapytań

141,417 odpowiedzi

319,601 komentarzy

61,950 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...