• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zablokować telemetrię i wykluczyć plik "hosts", aby systemowy antywirus nie traktował tego pliku jako zagrożenie ?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
668 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)
edycja 1 listopada 2021 przez Krzysiek_34

Witam.

Chciałbym zablokować telemetrię w Windows 10 przy pomocy pliku hosts. Ten plik znajduje sie standardowo w ścieżce C:\Windows\System32\drivers\etc. W ochronie przed wirusami i zagrożeniami miałem komunikat settingsmodifier:win32/possiblehostsfilehijack, że wystąpiło zagrożenie dla systemu.

W ochronie przed wirusami i zagrożeniami ---> uruchomiłem akcje, zrobiłem ---> szybkie skanowanie i potem to zagrożenie przeniosłem do kwarantanny. Po tej procedurze jest OK. Niestety, gdy następnym razem znowu umieściłem nowy plik hosts w ścieżce C:\Windows\System32\drivers\etc to ponownie jest wykrywany jako zagrożenie dla Windowsa 10. Wystarczy, że ten plik hosts znajduje sie na dysku (obojętnie gdzie), to także jest wykrywany jako zagrożenie dla Win 10.

Podejrzewam, że musiałbym gdzieś w Win 10 ustawić, aby plik hosts był omijany przez systemowego antywirusa.

Z tymże nie wiem jak to zrobić...

W pliku hosts dałem taki zapis w celu blokady telemetrii:

https://www.encrypt-the-planet.com/downloads/hosts

Ten zapisany plik umieściłem standardowo w ścieżce C:\Windows\System32\drivers\etc.

Posługiwałem się przy pomocy tej strony:

https://www.andreafortuna.org/2020/03/13/how-to-block-windows-10-telemetry-using-hosts-file/

Musiałbym chyba uruchomić Windows Defendera, aby wykluczyć ten plik.

Tak wygląda Windows Defender uruchomiony w Win 10:

Zauważcie, że gdy uruchomiona jest opcja Excluded files and locations, to jest możliwość wpisania ścieżki (z plikiem hosts), aby podaną lokalizację dodać do wykluczenia.

Niestety nie mogę znaleźć tego Windows Defendera u siebie w Win 10. Mam Windows 10 Pro.

 

W ten sposób mam ustawione 3 usługi systemowe w poleceniu services.msc:

1. Centrum zabezpieczeń [Typ uruchomienia - Automatycznie (opóźnione uruchomienie)]

2. Środowiska i telemetria połączonego użytkownika [Typ uruchomienia - Wyłączony]

3. Usługa Program antywirusowy Windows Defender [Typ uruchomienia - Automatyczny]

 

W edytorze rejestru jako regedit - mam ustawioną w ścieżce:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows Defender

nazwę wartości "DisableAntiSpyware" oraz dane wartości na 0.

 

Czy wiecie jak zablokować telemetrię i wykluczyć plik "hosts", aby systemowy antywirus (Windows Defender) nie traktował tego pliku jako zagrożenie ?

Będę Wam bardzo wdzięczny za fachową pomoc.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 2 listopada 2021 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 2 listopada 2021 przez VBService

Niestety nie mogę znaleźć tego Windows Defendera u siebie w Win 10


Wybierz kolejno opcje:

  • Start  (  )
  • Ustawienia  (  )
  • Aktualizacja i zabezpieczenia  (  )
  • Zabezpieczenia Windows  (  )
  • Ochrona przed wirusami i zagrożeniami  (  )
  • Zarządzaj ustawieniami  (  )
  • Wykluczenia - Dodaj lub usuń wykluczenia

 

 

P.S.  Ultimate Windows Tweaker 4.8.0.0 - zakładka:  Security & Privacy  wink

komentarz 2 listopada 2021 przez Krzysiek_34 Mądrala (6,050 p.)

W tych Twoich powyższych opcjach znalazłem te "Wykluczenia" u siebie w Win 10.

Czyli rozumiem, że w opcjach akcji muszę zaznaczyć Zezwól w urządzeniu oraz dodając wykluczenie muszę wybrać [plik], odszukać z dysku ten plik hosts ze ścieżki C:\Windows\System32\drivers\etc, i go tam dodać, co nie ?

Na tej stronie:

https://www.andreafortuna.org/2020/03/13/how-to-block-windows-10-telemetry-using-hosts-file/

podane jest info, że Windows 10 komunikuje się bezpośrednio z adresami IP, które omijają plik hosts. Będzie trzeba także zablokować adresy IP Microsoftu, z którymi komunikuje się Windows 10.

To jest ten fragment po angielsku ---> Windows 10 does communicate directly to IP addresses which bypass the hosts file. You would also have to block Microsoft’s IP addresses Windows 10 communicates with.

Zamierzam w tym nowym pliku hosts zapisać dane takie jak tu:

https://www.encrypt-the-planet.com/downloads/hosts

Czy te dane będą w zupełności wystarczające do blokady telemetrii ?

Na tamtej powyższej stronie podane jest info, że będzie trzeba także zablokować adresy IP Microsoftu. Podobno Microsoft zbiera dane osobowe użytkowników Win 10 w celach diagnostycznych (kojarzy mi się to z takim dyskretnym szpiegowaniem). Pewnie ta diagnostyka to tylko taki pretekst ze strony Microsoftu, aby "zadbać" o swoich użytkowników Win 10. Podejrzewam, że Microsoft chce ingerować w prywatność użytkowników Win 10.

Czy mam rację ?

Czy w tej sytuacji warto mieć plik hosts zapisując do niego dane z tego powyższego linka ?

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,271 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez xdmik23 Gaduła (3,000 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 301 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2022 w Python przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...