• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sposób prezentacji cyklu zapisu i odczytu dla pamięci DRAM

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
292 wizyt
pytanie zadane 27 października 2021 w Sprzęt komputerowy przez kagan Nowicjusz (120 p.)
edycja 27 października 2021 przez kagan

Dzień dobry,

zastanawiam się, czy przedstawiony poniżej rysunek we właściwy sposób prezentuje cykl odczytu z pamięci DRAM. Wydaje mi się, że stan na wejściu OE# powinien być wysoki.

 

Czy jest to błąd drukarski, czy ja coś mylę?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 października 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
A w jaki sposób pamięć miała by udostępnić odczytane dane gdyby jej nie zewolić na wysłanie ich na szynę aktywnym sygnałem OE (output enable)? # oznacza sygnał zanegowany - aktywny jest poziomem niski. Jeśli OE# jest niski to WE# musi być wysoki.

Dawne kości DRAM często miały 1-bitową szynę i oddzielne linie danych do zapisu i danych do odczytu. Zwykle wyjście było połączone z wejściem.
komentarz 27 października 2021 przez kagan Nowicjusz (120 p.)
edycja 27 października 2021 przez kagan
Dziękuję za odpowiedz. Jeśli dobrze rozumiem to zgadzamy się.

Natomiast jeśli jednak na rysunku jest dobrze to z kolei nie pokrywa mi się to z opisem na drugim zdjęciu, gdzie w mojej ocenie powinno być wtedy "niski stan na wejściu OE# sygnalizuje operację odczytu".

Być może to powinienem zawrzeć w pytaniu.
komentarz 27 października 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
edycja 27 października 2021 przez Oscar
Po prostu niektóre kostki nie mają w ogóle sygnału OE. Pamięci dram zwykle działają tak, że poza mniej więcej kwadratową matrycą pamięci mają jeszcze bufor na jeden rządek. Na sygnał RAS kopiują wybrany rządek matrycy do bufora, to robią zarówno w cyklu odczytu jak i zapisu. Dopiero potem jest rozróżnienie - dlatego sygnał R/W musi się ustawić przed CAS, kiedy następuje zapis lub odczyt jednej pozycji z bufora. Taktuje to sygnał CAS, który przy odczycie robi za OE. Po zakończeniu bufor jest z powrotem kopiowany do  matrycy, też niezależnie czy był odczyt, czy zapis. W ten sposób odczyt też dokonuje odświeżenia pamięci. Tyle,  że dzisiejsze pamięci to już zupełnie inna kategoria sprzętu. Takie pamięci były w 8-bitowcach (ZXSpectrum, Commodore64, Atari 800XL) aż do IBM PC-XT, gdzie jeszcze szyna była 16 bitowa i stosowano 8 bitowe moduły SIM, zbudowane z 1-bitowych kostek DRAM.

Oryginalny schemat płyty głównej PC-XT zawiera linię opóźniająca na kilkadziesiąt ns, do wygenerowania CAS.
komentarz 27 października 2021 przez kagan Nowicjusz (120 p.)
Usunąłem dwa zdjęcia, bo mam wrażeni, że one mogą wprowadzać chaos. Na rysunku jest schemat odczytu, który wskazuje sygnał OE o niskim stanie jako sygnalizujący odczyt. Natomiast na drugim zdjęciu jest tekst z tej samej książki, który brzmi "Stan niski na wejściu OE# sygnalizuje operację zapisu". Przepraszam, jeśli nie rozumiem co się do mnie mówi, ale niestety dopiero zaczynam.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 242 wizyt
pytanie zadane 17 października 2018 w Mikrokontrolery przez Cixo Gaduła (4,070 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 171 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...