• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Aplikacja do zarządzania urlopami - .NET + Blazor

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
259 wizyt
pytanie zadane 26 października 2021 w C# przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)
Cześć, mam pytanie o małe rozpisanie kroków, które musiałbym podjąć by napisać aplikację podaną w tytule.

Bo wiem, że na początek muszę zacząć od endpoint'ów na rejestrowanie i logowanie użytkowników, plus do tego baza danych na podstawowe informację o użytkownikach. I za bardzo nie wiem co dalej, jakaś strona z kalendarzem i opcjami wyboru pomiędzy rodzajami urlopu?

Chodzi mi o takie ogólne zarysowanie co potem zrobić, co musi się dodatkowo znaleźć w bazie danych, jak zrobić walidacje, itp.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 27 października 2021 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)
wybrane 28 października 2021 przez ShockWave
 
Najlepsza
Zakładam, że jesteś początkujący więc wg mnie powinieneś zacząć od tego do czego program ma służyć - kalendarz urlpoów + dodawanie/edycja urlopów, nawet bez zapisywania do bazy danych - niech dopisuje to jakiejś listy. Zrobienie tych komponentów trochę Ci zajmie.

Na pytania co i gdzie powinno się znaleźć musisz sam sobie odpowiedzieć - czy zapis będzie bezpośrednio do bazy, czy zrobisz sobie api dedykowane dla tego rozwiązania... wszystko zależy od Ciebie. Tworząc główną funkcjonalność będzie Ci "w praniu" wychodzić.

Logowanie/rejestracja itp. zostaw sobie na później - to jest potrzebne dopiero na koniec, jak inne osoby będą miały zacząć z tego korzystać.

Ze swojej strony proponuję obejrzeć filmy od tego gościa:

https://www.youtube.com/playlist?list=PL6n9fhu94yhVowClAs8-6nYnfsOTma14P

Były dla mnie pomocne jak zaczynałem swoją przygodę z blazorem.
komentarz 27 października 2021 przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)
Chciałbym żeby w aplikacji były 3 role - pracownik, kierownik, admin. Pracownik wysyła wniosek o urlop zaznaczając sobie ilość dni w kalendarzu, kierownik może taki wniosek zaakceptować lub odrzucić, dodatkowo przychodzi kierownikowi powiadomienie na maila o nowym wniosku. Pełna walidacja, ustawienie dni ustawowo wolnych od pracy, żeby nie odejmowało ich od dostępnych dni. Możliwość łączenia ról, z czasem jakiś raport zbiórczy kto w jakich dniach ma wolne. Dodawanie nowych pracowników przez kierownika. Coś takiego chciałbym stowrzyć.
komentarz 27 października 2021 przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)
W takim razie od czego najlepiej zacząć? Zrobić sobie frontend z tym kalendarzem i do tego edycję, plus akceptowanie lub odrzucanie ?
1
komentarz 27 października 2021 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)
Szedłbym drogą tego wniosku urlopowego... tzn.:

- tworzenie wniosku

- zatwierdzanie wniosku

- kalendarz urlopów (w wersji dla kierownika i pracownika {coś w stylu moje urlopy - tak żeby widział ile dni wykorzystał i ile mu jeszcze przysługuje})

  Jak czujesz się na siłach od razu zapisywać do bazy danych. Potem zostaje kwestia logowania do aplikacji itd.

Żeby to Tobie jeszcze skomplikować - są  różne rodzaje urlopów (na żądanie, wypoczynkowy, bezpłatny itd.). Dodatkowo jeśli program miałby być bardziej rozbudowany to kierownik włada jednym działem, a działów może być kilka/kilkanaście/kilkaset. No i pytanie - do kogo wniosek o urlop składa kierownik?
komentarz 27 października 2021 przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)
Dzięki, wspominałeś też o dwóch opcjach o zapisywaniu wykorzystanych dni w bazie danych i stoworzeniu zewnętrzenego API. Która z tych opcji jest łatwiejsza, bo wydaje mi się że ta z bazą danych. A jak jest twoim zdaniem, oczywiście jakbyś miał się wcielić teraz w rolę początkującego programisty.
1
komentarz 28 października 2021 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)
Łatwiejsza jest opcja z zapisywaniem bezpośrednio do bazy. Ale wg mnie lepsza jest z API - możesz np. na serwerze wrzucać zadania do crona, które będą wykonywać jakieś operacje za pomocą api.
komentarz 28 października 2021 przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)
A możesz mi przybliżyć bardziej co się dokładnie będzie musiało wydarzyć po stronie backendu, czyli co w sumie będę musiał zaimplementować. Gdy użytkownik będzie wybierał rodzaj urlopu, potem na kalendarzu zaznaczał dni i wysyłał żądanie. Chodzi mi o taki opis, że np. sprawdzenie ilości dostępnych dni, zmiana w bazie danych ilości dostępnych dni wolnych, wysłanie powiadomienia na mail do kierownika itd.
komentarz 29 października 2021 przez areklipno Stary wyjadacz (11,930 p.)
Wg mnie po wysłaniu żądania dotyczącego wniosku o urlop powinno zadziać się:

- dodanie w bazie nowego wniosku

- wysłanie maila do kierownika (tutaj zastanowiłbym się czy mail idzie za każdym razem czy tylko wtedy jeśli jest to nowy, na skalę działu wniosek - może wystarczy jedno powiadomienie - po wejściu w aplikację bez znaczenia czy będzie miał do rozpatrzenia 1 czy 10 wniosków)

Kwestia poprawności czy może wnioskować o 10 dni jeśli zostało mu tylko 5 do wykorzystania - to powinno być przed wysłaniem wniosku - w zależności od polityki firmy (niektóre pozwalają wykorzystywać urlop "z góry"). Jeśli miałaby być taka blokada -to powinno być na etapie weryfikacji formularza (dodawania wniosku).

Kwestia ilości pozostałych dni - wg mnie powinno wyliczać się to "w locie", przy odczycie danych dla użytkownika. Taki wniosek dopiero po zatwierdzeniu powinien pomniejszać ilość dni (wniosek zawsze może zostać odrzucony). Jak pokazać to w panelu "moje urlopy" - do przemyślenia.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 87 wizyt
pytanie zadane 18 grudnia 2021 w C# przez dawid628 Początkujący (400 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 242 wizyt
pytanie zadane 10 grudnia 2021 w C# przez dawid628 Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 290 wizyt
pytanie zadane 22 września 2021 w C# przez ShockWave Bywalec (2,350 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...