• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs/książka w temacie: Architektura aplikacji .NET - desktopowa, mobilna, internetowa

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
258 wizyt
pytanie zadane 20 października 2021 w C# przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
edycja 20 października 2021 przez everstudybee

Hej Dobrzy Ludzie :)

Czy znacie jakieś ciekawe kursy/książki/case study (także płatne) w temacie takim jak tytuł. Chciałbym prześledzić jak poprawnie skonfigurować solucję i podzielić ją na warstwy/projekty przy założeniu, że aplikacja będzie dostępna jako program desktopowy, mobilny i w przeglądarce.

Znalazłem coś takiego https://dev-hobby.pl/kursy/c-najlepsze-praktyki-podstawy-jezyka/ i po wejściu w Program > Definiowanie Właściwych Klas autor opisuje ciekawie taki podział i myślę, że właśnie tego szukałem. Jednak kurs niestety nie polega na zrobieniu  takiej aplikacji. Stąd moje pytanie. Co możecie polecić? Fajnie byłoby znaleźć takie materiały by taką architekturę zrobić od początku do końca włącznie z połączeniem z bazą danych. Mogła by to być prosta aplikacja, bo chodzi tylko o prześledzenie takiego podejścia od początku do końca.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 października 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
komentarz 22 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
Dziękuję za informację. Czy możesz mi jeszcze tylko powiedzieć jak DDD ma się do takiego podejścia z podziałem na warstwy (to co jest na moim rysunku). Jest to jakiś inny (nowocześniejszy) wzorzec, czy tylko jakaś odmiana podejścia warstwowego?
komentarz 22 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
DDD, a podział na warstwy to całkiem dwie inne kwestie tak przy okazji. Jeśli mowa o dzieleniu na warstwy równie dobrze może to być MVC, w DDD - bardziej dzielimy aplikacje na byty : DOMENOWE, LOGICZN-BEHAVIORALNE, oraz BIZNESOWE.
temat jest szeroki też nie należy mylić wzorców DDD i architektury z wzorcami projektowymi, bo wzorce projektowe to nie jest DDD
komentarz 23 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)

Czy przenosząc porównanie na budownictwo, można by przyjąć taką analogię, że wzorce projektowe to pewne standardowe rozwiązania stałych elementów budynku. Np. stropy robimy tak i tak, a budynek ocieplamy w taki to a taki sposób. Zatem czy warstwy aplikacji można porównać np. do kategorii pomieszczeń np. w każdym budynku mamy kuchnię, łazienkę, pokoje, jadalnię, garaż itd.? Tylko do czego porównać DDD, czy może jest to np. przeznaczenie budynku np. hotel, dom mieszkalny, fabryka?

komentarz 23 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
DDD jest wzorcem ale architektonicznym, mówi o tym jak będziesz budował aplikacje/dom.
Jak ogólnie będzie wyglądała architektura domu, ułożenie okien, dzwi, rozmieszczenie pokoi ich metraże etc.
To samo jak beda dzialac i wspołgrać ze soba instalacje gazowe, elektryczne itd- ale tylko na zasadzie architektonicznym

Wzorce projektowe, to rozwiazania czestych problemów ... czyli tutaj bedziemy mówić o tym jak w takim razie skoro mamy juz rozmieszczenie, jak założyć instalacje gazowa, elektryczna zeby spelniala swoje funkcje ... nie było problemów albo zminimalizować problemy z  awarią etc. to samo z gazem :D żeby był dostep do kuchni, nie było jakiś strat etc
komentarz 23 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)

@Wiciorny, to jeszcze jeśli byłbyś mi w stanie jakoś unaocznić różnicę między DDD i warstwami aplikacji na przykładzie budynku, jakoś łatwiej mi to sobie wyobrazić na namacalnym przykładzie laugh  

komentarz 23 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
hej napisz do mnie na prywatną skrzynkę wyjasnie co potrzeba.
+1 głos
odpowiedź 22 października 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Dmitri Nesteruk - kursy na Udemy, Pluralsight i książki Helionu - https://helion.pl/autorzy/dmitri-nesteruk
1
komentarz 22 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)
Dzięki wielkie. Po wejściu w link widzę dwie pozycje. Jedna o .NET druga o .NET Core 3. Ta druga dostępna dopiero od listopada. Wiem do tej pory to, że .NET Core do implementacja wieloplatformowa, więc jednak coś innego niż .NET. Czy zatem warto kupować obie książki, czy tylko poczekać na tę nowszą?
komentarz 23 października 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
edycja 24 października 2021 przez reaktywny

Zależy co chcesz robić. Pierwsza omawia "tylko" .NET, a druga, ta która się ukaże .NET Core. Obie omawiają wzorce, dobre praktyki - to nie są książki dla początkujących.

Ja bym poszedł tylko w NET Core, na którym bazują nowe rozwiązania Microsoftu.

komentarz 23 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)

No to mi namieszałeś  bo ja to do tej pory na podstawie tego artykułu https://www.c-sharpcorner.com/article/difference-between-net-framework-and-net-core/ rozumiałem to tak:

  1. .NET to inaczej .NET Framework i w tym buduje się aplikacje na Windowsa
  2. .NET Core to nowsza ale uboższa platforma wielosystemowa
  3. ASP.NET i ASP.NET Core to odpowiednie implementacje obu platform dla aplikacji internetowych.

To jak to z tym w końcu jest

komentarz 24 października 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Sorry za zamieszanie, poprawiłem post !

Oczywiście dziś IMO warto się uczyć tylko NET Core i oparte o nie rozwiązania. Do web jest dziś ASP.NET Core (ASP.NET MVC to staroć już). Niedługo wejdzie też MAUI, nowy Blazor i parę ciekawych nowości. Mnie osobiście zainteresowało MAUI (które pozwala pisać też appki mobilne). W połowie grudnia będzie cegła mistrza Freemana na temat ASP.net Core. Nesteruk przytoczyłem bo pytałeś chyba bardziej o architekture aplikacji.

komentarz 25 października 2021 przez everstudybee Użytkownik (610 p.)

Tak, pytałem o architekturę i fajnie, że podesłałeś info o książkach Nesteruka. Ja po prostu się dopytuję, bo jeszcze wszystko mi się układa w głowie i czasami jak ktoś kto jest w temacie użyje jakiegoś skrótu myślowego to mózg mi się zawiesza, bo nie wiem o co chodzi cheeky. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie yes.

Generalnie muszę sobie ułożyć w głowie informacje o np. .NET Framework bo na uczelni cały czas uczą nas w tym i projekt też w tym robię. .NET Core każą nie dotykać laugh Dlatego tak drążę i drążę. Gniecie mnie gdy czegoś nie rozumiem wink

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 369 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 166 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...