• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka programowania od zera

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,460 wizyt
pytanie zadane 18 października 2021 w Inne języki przez Conax Nowicjusz (150 p.)
Witam!

Chciałbym zacząć naukę programowania praktycznie od zera. Pracuje aktualnie jako IT Support i chciałbym spróbować swoich sił w programowaniu. Przychodzę więc do was z pytaniem od czego powinienem zacząć. Jakie książki polecacie, jakie kursy internetowe, czy warto zainwestować w bootcamp ? (oczywiście po sprawdzeniu czy programowanie jest wgl dla mnie). Jaki język programowania wybrać na początek (kiedyś przeczytałem, że warto zacząć od pythona). Prosiłbym również o jakieś rady na początek.

Dzięki za pomoc - Pozdrawiam
1
komentarz 18 października 2021 przez DarthMazut Bywalec (2,990 p.)

Być może ta infografika okaże się pomocna smiley

https://i.imgur.com/bB5DK1f.jpeg

komentarz 18 października 2021 przez Conax Nowicjusz (150 p.)
Dzięki ! Trochę mi to rozjaśniło, zacznę od Pythona, możecie polecić jakieś kursy internetowe, książki ?
komentarz 18 października 2021 przez DarthMazut Bywalec (2,990 p.)
komentarz 18 kwietnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
https://i.imgur.com/bB5DK1f.jpeg

Nie polecam, nie dość że bazowanie na stereotypach, to jeszcze przestarzałych stereotypach (w 2015 pewnie miało to jeszcze jakiś sens)

I nie zdziwiłbym sie gdyby ta grafika była z tego okresu, bo pamiętam że widziałem ją jak sam zaczynałem (okolice 2015/2016... ale mogłem ją zobaczyć równie dobrze przykładowo w 2017)
komentarz 18 kwietnia 2022 przez niezalogowany

Jest dużo fajnych książek, np. ta.

Jest deż dużo darmowych kursów na YouTube, które możesz sprawdzić

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2022 przez Programista od zera Nowicjusz (220 p.)

Python to całkiem fajny wybór na start 

Jeżeli chodzi o ogólne porady co do procesu zostania programistą od zera, zapraszam na mój blog Programista od zera.

 

 

0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
Polecam zacząć cokolwiek, opanować podstawy i zmienić

I polecam to podejście do nauki wszystkiego, opieranie wielu lat swojego życia o przypadkowy wybór, albo rekomendacje przypadkowej osoby na forum, to po prostu głupota

Posiedź przez tydzień nad czymś żeby sprawdzić jak się tego używa, później spędź tydzień nad czymś innym, po kilku takich tygodniach będziesz mieć wyrobione zdanie co ci sie podoba a co nie

Polecam przez pierwsze mniej więcej pół roku się pobawić i pokombinować, a dalej iść w konkretną specjalizacje

Dodatkowo traktowałbym język jako tylko narzędzie, tak jak w rysowaniu, jedna osoba będzie wolała ołówki a druga kredki, używa się ich troche inaczej, ale przeniesienie umiejętności jest dość proste

Dużo ważniejsze jest to jaki rodzaj oprogramowania chcesz robić - przykładowo gry, sterowniki, aplikacje itd
-> z tym proponuje eksperymentować jeszcze bardziej niż z językami samymi w sobie, bo jest dużo osób które niby mają swój ulubiony język, mają porównanie z innymi... ale cały czas robili tylko jeden rodzaj projektów, a może sie okazać że ich wewnętrznym powołaniem będzie tworzenie robotów w języku który zawsze omijali bo wydawał sie brzydki

Nie wiem jak u innych, ale mi największą satysfakcje daje to czym jest projekt który robie, a nie to czy w języku coś zapisuje się znakiem [ zamiast ( albo : zamiast =
0 głosów
odpowiedź 18 kwietnia 2022 przez niezalogowany
To zależy do czego chcesz nauczyć się programowania: aby ułatwić sobie pewne zadania czy może dogłębniej zrozumieć istotę "kodowania".

Python się zdaje dobrym wyborem na początek bo jest prosty, ma wiele możliwości i można go używać do różnych rzeczy m. in. automatyzacji zadań. Lecz ma on wiele uproszczeń.

Z drugiej strony jest c++: język o wiele cięższy, szybszy i na pierwszy rzut oka cięższy na początek, bo na naukę poświęcisz o wiele więcej czasu z "mniejszymi" efektami, ale dowiesz się więcej o samym programowaniu i aspektach z nim związanych.

Więc wiele zależy co chcesz w związku z tym robić. Jest też np. JavaScript do stron internetowych, Java i C# do aplikacji okienkowych(w dużym uproszczeniu) i wiele innych.

Ja sam programuję w Pythonie i lubię go. Moim zdaniem to całkiem fajny język na początek i warto go znać. Lecz i tak wszystko zależy od ciebie.

Życzę Ci powodzenia!

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 766 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 305 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 592 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...