• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wifi - radius!

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
263 wizyt
pytanie zadane 17 października 2021 w Hostingi, domeny, usługi przez XwojtaaX Nowicjusz (120 p.)
Mam pytanie co do funkcji radius mamy ją u nas w szkołę i chcę wiedzieć jakie dokładnie info wysyła mój telefon na serwer?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)

Nie wiem czym jest wspomniana funkcja "radius", bo nie wiem czy o to Ci chodzi. 
Znam jedynie protokół RADIUS https://www.ibm.com/docs/pl/i/7.1?topic=authentication-remote-dial-in-user-service-overview

RADIUS pobiera adres MAC telefonu i sprawdza czy znajduje się on na liście zawierającej adresy telefonów uprawnionych do logowania się do sieci.

 Serwer RADIUS na etapie autoryzacji sprawdza też, czy działania danego użytkownika w sieci nie powinny podlegać restrykcjom wynikłym z list dostępu. 

komentarz 17 października 2021 przez XwojtaaX Nowicjusz (120 p.)
Dokładnie o to chodzi ale z tego artykułu nie zrozumiałem co mój telefon wysyła

Czy jak mam pobraną jakąś aplikację i nie będę jej używał w trakcie połączenia z siecią to będzie ona widoczna dla administratora sieci czy nie?
komentarz 17 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
niezależnie od sieci w jakiej jesteś, jeśli używasz "czegoś co korzysta z tej sieci", to jest to widoczne przez kogoś kto ma dostęp do takich danych, np. administrator. Nawet siedząc w domu mając np WIFI ... w orange, wchodząc np. na youtube, etc. te aktywności są widoczne w rejestrze

Wysyła dane, które potwierdzają, że TY-> to jesteś TY ... jeśli w systemie umożliwią Ci dostęp, to generalnie po procesie autoryzacji, udostępnione w ramach sieci dla twojego telefonu bedą też dowolne możliwości. Np jeśli sieć zabrania wchodzić na facebooka- blokuje go, to nie połączysz się z facebookiem - podczas korzystania z tej sieci itd.
komentarz 17 października 2021 przez XwojtaaX Nowicjusz (120 p.)
Ale nwm wezmę to na przykładzie snapa. Mam zainstalowaną aplikację snapa i nie będę jej używał to czy będzie widoczna dla administratora czy też nie?
komentarz 17 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
nie będzie widoczna, nie bedzie nawet widoczne zdjęcie gołej baby w telefonie.
Widoczne będzie korzystanie z aplikacji, tzn jeśli podczas połączenia "używać będziesz snapa" np odbierać/czy tam wysyłać zdjęcia nie wiem co tam się robi- czyli jedynie aktywność, ale nie to co masz na telefonie.
Do tego nawet prawa nie ma, bo to co znajduje się strikte na twoim telefonie, jest twoją własnością
komentarz 17 października 2021 przez XwojtaaX Nowicjusz (120 p.)

@Wiciorny, dobra już rozumiem chodzi o to że jeśli aplikacja będzie pobierać dane to będzie to widoczne dla admina

komentarz 21 października 2021 przez niezalogowany
Musisz też brać na poprawkę to, że ta aplikacja może działać w tle i w ten sposób generować ruch wychodzący i przychodzący. Jak większość aplikacji do mediów społecznościowych. A jest to potrzebne do otrzymywania chociażby powiadomień.
komentarz 21 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
działanie w tle nie jest rejestrowane, generalnie zbiera tak mały zasób danych - tzn transfer danych wysyłania/pobieranie jest zbyt niski ( poniżej progu ) ustawionego dla wykrywania w większości panelach konfiguracji.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 211 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 66 wizyt
pytanie zadane 18 października 2021 w Hostingi, domeny, usługi przez I3obaSeK Użytkownik (720 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 46 wizyt
pytanie zadane 28 lutego w Sieci komputerowe, internet przez Ququ Nowicjusz (120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...