• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Adresowanie ip, Komputerów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
327 wizyt
pytanie zadane 16 października 2021 w Sieci komputerowe, internet przez cocacola13 Nowicjusz (170 p.)
Witam mam taki problem ponieważ mam 2 serwery (na którym są zainstalowane linux'y) i na każdym z nich ma się znaleźć co innego na jednym strona 1 na drugim strona 2, ale te komputery mają ten sam publiczny ip, i chodzi o to iż że chcę podzielić główną sieć główne ip czyli np główne ip Było podpisane tylko do jednego komputera mojego (567.367.21.56) i podzielić główne ip zrobić np > (567.367.28.18) i tak z kolejnym aby każdy serwer miał swoje ip publiczne które tak czy inaczej łączyło by się z serwerem i routerem.

lokalne ip serwerów:

Serwer01: 192.168.0.7

Serwer02: 192.168.0.11
komentarz 17 października 2021 przez Velta Maniak (52,010 p.)

tak czy inaczej łączyło by się z serwerem i routerem

Jeżeli mają mieć wspólny węzeł w postaci routera, to dlaczego by nie wykorzystać osobnych portów dla serwerów WWW? I tak przekierowanie ruchu z portów będzie w użytku.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 października 2021 przez niezalogowany
Za takie rzeczy odpowiada router. A konkretnie NAT, który przydziela publiczne adresy do poszczególnych adresów prywatnych. Jak to zrobić? Wszystko zależy od routera jakiego posiadasz. Nie na wszystkich da się to zrobić.
komentarz 17 października 2021 przez cocacola13 Nowicjusz (170 p.)
Posiadam router arris tg2492, jeżeli potrzeba to mogę ustawić router w tryb switch i dokupić inny router, aby działało wszystko tylko potrzebuje pomocy, ponieważ zmiana adresu ip w systemie linux, ubuntu nie przynosi skutków i nie może się zalogować do routera.
komentarz 17 października 2021 przez niezalogowany
Na tym routerze tego nie zrobisz. Takie funkcje przeważnie są w urządzeniach biznesowych. Musiałbyś ustawić ten router w tryb bridge, aby działał tylko jako modem, a do niego podłączyć swój router. W nim konfigurujesz adresy IP jakie zostały przydzielone Ci przez operatora.
komentarz 17 października 2021 przez cocacola13 Nowicjusz (170 p.)
no dobrze tylko iż że ja mam od operatora przydzielony adres ip Jeden, i z tego jednego ip chciał bym uzyskać kilka innych,

a jaki router byś polecił?
1
komentarz 17 października 2021 przez niezalogowany
Publiczne adresy IP przydziela operator. Sam sobie nie możesz w żaden sposób dzielić. Jeśli chcesz mieć więcej adresów to musisz kontaktować się z operatorem co za pewne jest dodatkowo płatne.
komentarz 17 października 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@cocacola13, jedyne co możesz zrobić, to łączyć się do serwerów na różnych portach, które w routerze odpowiednio przekierowujesz do konkretnych maszyn.

komentarz 17 października 2021 przez cocacola13 Nowicjusz (170 p.)
Tak kolego tylko iż że ja posiadam już jeden adres ip Stały, Publiczny.
komentarz 17 października 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
No i?
komentarz 17 października 2021 przez niezalogowany
Jeżeli posiadasz jeden publiczny adres to możesz przekierować do jednej konkretnej maszyny na tym samym porcie. Chcesz stawiać stronę więc będzie to 80. Jeśli chciałbyś hostować dwie strony na dwóch różnych maszynach to musiałbyś zmienić port. Czyli jedna strona otwierała by się po jakieś nazwie, a do drugiej musiałbyś dopisywać port np. domena.com:85.

Jeżeli masz kilka serwerów bezpośrednio wystawionych na zewnątrz i chcesz hostować strony na tym samym porcie to musisz mieć wykupione od operatora dodatkowe adresy IP, a następnie przypisać je na routerze poszczególnym serwerom. Taka usługa jest płatna i często wiąże się ze zmianą umowy na Internet, bo są to już oferty kierowane dla biznesu.

Do udostępniania stron na jednym IP i porcie korzysta się jeszcze z coś takiego jak Reserve Proxy. Żądania są kierowane do jednego serwera, ale fizycznie strona może znajdować się na innym. Pierwszy serwer przekazuje żądania do drugiego i drugi serwer zwraca klientowi stronę. Ale zawsze będziesz miał tutaj zależność. Pierwszy serwer musi działać, aby drugi mógł świadczyć usługi. Jeśli on padnie to wszystkie strony przestaną działać. Jeżeli tylko drugi padnie to na stronę znajdująca się na pierwszym nadal klienci będą mogli wchodzić.
komentarz 17 października 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
W przypadku HTTP można dokonywać przekierowań, ergo - jeśli serwer A na porcie 80 nie ma zasobu, wtedy zwraca odpowiedź 30x z adresem do serwera B na porcie np. 8080.
komentarz 18 października 2021 przez niezalogowany
No to jest właśnie Reserve Proxy. O tym pisałem wcześniej. I nie koniecznie musi to być inny port. Może być konkretny serwer w sieci, który również nadaje na porcie 80.
komentarz 18 października 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Specjalistą od sieci nie jestem, ale z tego co czytam, reverse proxy to serwer pośredniczący pomiędzy klientem a właściwym serwerem. IMO to nie to samo co zwykłe przekierowanie, które jest częścią protokołu HTTP.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 419 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2019 w Sieci komputerowe, internet przez Piotr Brodziak Początkujący (390 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 869 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 642 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,556 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...