• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Praca inżynierska dobór technologii

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
662 wizyt
pytanie zadane 13 października 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez SzymonSmith Użytkownik (870 p.)
Cześć, w tym semestrze pisze inżynierke, jest już pomysł na aplikację ale brakuje doświadczenia w doborze stacku. Praca w grupie rozdzielona na 3 osoby, serwer, mobilna i webowa. Jedyne co wiemy to to że nie chcemy robić crossplatformowej, więc flutter itd odpadają.

Cześć serwerowa ma być napisana w java spring, ma to być api dla aplikacji mobilnej i weba. Pytanie jest takie jak to w ogóle zgrać. Nie znam się na springu więc nie wiem jak to działa, jak rozwiązać kwestię użytkowników, autoryzacji i autentykacji. Chciałem web zrobić w Laravelu, ale nie wiem jak wygląda integracja apki w laravelu z takim api.

 

Wszystkie opinie sugestie mile widziane.

Dzięki za pomoc
komentarz 13 października 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

Jedna uwaga od strony (byłego) promotora wielu prac inżynierskich.

Praca w grupie rozdzielona na 3 osoby, serwer, mobilna i webowa.
(...) Cześć serwerowa ma być napisana w java spring, ma to być api dla aplikacji mobilnej i weba. Pytanie jest takie jak to w ogóle zgrać.

Czy te prace mają być ze sobą wzajemnie powiązane? Tzn. jeden z Was robi to API (serwer), drugi robi klienta mobilnego, a trzeci klienta przeglądarkowego/webowego?

Jeśli tak, to kto wymyślił, że Wasze prace mają być powiązane (wzajemnie zależne)? Wy sami? Promotor?

To kiepski pomysł - wystarczy, że osoba od API cokolwiek zawali, a Wasze projekty będą zagrożone.

Kiedy dawałem studentom tematy prac dyplomowych, bardzo dbałem o to, aby takie sytuacje w ogóle nie mogły się zdarzyć. Średni (z wieeelu lat) wynik był taki, że przynajmniej jedna osoba (na 4-6 dyplomantów) decydowała się na obronę w drugim (albo nawet trzecim) terminie (z różnych powodów). Doświadczenia moich kolegów i koleżanek, również prowadzących prace dyplomowe, były podobne.

Wyobraź sobie teraz, że Wasz kolega od API postanowi się obronić w drugim terminie, a Wy będziecie chcieli w pierwszym... (Owszem, technicznie da się to zrobić, ale po co tak ryzykować i dodawać sobie pracy?)

Rozwiązaniem tego potencjalnego problemu byłoby rozdzielenie projektów. Ale to rodzi kolejne problemy (techniczne) dla Was - bo każdy miałby swój własny kawałek API + klienta. Więc albo doszlibyście do porozumienia odnośnie WSZYSTKICH technologii, albo wzięlibyście "rozwód". (Zresztą później integracja tego wszystkiego w jedną całość też mogłaby nie być taka prosta.)
 

komentarz 13 października 2021 przez SzymonSmith Użytkownik (870 p.)
Słuszna uwaga, promotor sam zasugerował rozbicie i te projekty mają byc zależne od siebie i powiązane. Faktycznie istnieje takie ryzyko i tego się nigdy nie przewidzi, ale współpracuje w grupie, w której już nie raz pracowaliśmy i nie było problemów z terminowością itd.

Co do technologii, jeżeli chodzi o laravel + external api nie ma w cale tak dużo materiałów, więc chyba prostszym i częściej wybieranym rozwiązaniem do takiego problemu jest np node + vue

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 października 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
A myślałeś o .NET 5/6 ? Pozwala na budowę backendu, mobile, desktop. Możesz współdzielić kod za pomocą bibliotek .NET Standard. Koncepcja DDD też jest mega przydatna i bardzo popularna w .NET Core.

W .NET Core masz świetne Identity ułatwiające autentykacje z autoryzacją, do tego ORM w postaci EF Core. Wszystko piszesz w jednym języku C# (nawet jak się uprzesz to apkę po stronie klienta możesz w pełni napisać w C#, tj. Blazor)
komentarz 13 października 2021 przez SzymonSmith Użytkownik (870 p.)
O .necie nie myśleliśmy, ale ja mam już jakieś doświadczenie w laravelu, a osoba od mobilnych w kotlinie i chyba chcielibyśmy zostać przy tym i rozwijać to co umiemy. Ale dzięki za rade
komentarz 13 października 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
API nieważne w czym napiszecie, bo to jest przenośny standard. Jeżeli chodzi o autoryzacje czy autentykacje, to po co Ci Laravel jeżeli piszesz serwer w Springu ? To backend ma odpowiedzialność za te procesy, a rozbicie tego na usługi w dwóch różnych technologiach może Was wprowadzić w kłopot.

Trzymajcie się Javy, Kotlina. Do weba użyjcie w takim razie coś ze stacku React/Angular/vueJS (clien-side)
komentarz 13 października 2021 przez SzymonSmith Użytkownik (870 p.)
Właśnie to mi się najbardziej gryzło, skoro api ma wszystkie funkcjonalnośvi backendowe to jak to jeszcze z laravelem podzielić. Faktycznie react/vue do wyboru

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,916 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Volumen Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 398 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2021 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez rysiek5555 Początkujący (300 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...