• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Terminal UNIX

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
139 wizyt
pytanie zadane 13 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez poszukiwaczpomocy Nowicjusz (170 p.)

Cześć ! Niedawno zacząłem przygodę z terminalem unix i z pewnymi zadaniami mam problem.

1) Jakim poleceniem sprawdzić pełną ścieżkę do katalogu, w którym jesteś?

Używając komendy pwd pokazuje mi począwszy od /home natomiast jak wyświetlić ścieżkę dostępu do katalogu domowego?

2Za pomocą polecenia wc sprawdź ile jest katalogów domowych użytkowników na serwerze.

Wykorzystywałem już komendę wc do zliczania liczby znaków, słów, wierszy natomiast jak przy pomocy tej komendy sprawdzić ilość katalogów?

3)  Napisz polecenie, które umieści wpis w dzienniku. Wpis w dzienniku składa się z godziny oraz tekstu i powinien być umieszczony w katalogu ~/kat, w pliku o nazwie RRRRMMDD, gdzie RRRR to aktualny rok, MM to miesiąc, DD dzień. Polecenie musi działać niezależnie od dnia, w którym będzie wykonywane i zawsze tworzyć plik z aktualną datą.
Więcej wpisów w ten sam dzień powoduje dodanie kolejnych linii do w/w pliku.

4) Używając polecenia find, znajdź wszystkie katalogi w katalogu /home i rekursywnie wyświetl znajdujące się w nich katalogi, ale tak żeby nie pokazywać komunikatów o błędach.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc, nie liczę na konkretne odpowiedzi (tzn. kod) ale jakby mógł ktoś zasugerować chociaż z jakich komend skorzystać byłoby miło :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 października 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)
  1. Sam sobie odpowiedziałeś, za pomocą pwd. Chcesz ścieżkę do katalogu domowego, to właśnie ona zawiera /home, więc mylisz pojęcia. Najprawdopodobniej chcesz uzyskać coś innego. Napisz tylko co.
  2. Zrób listę katalogów za pomocą ls z odpowiednią flagą i przekaż to pipelinem za pomocą | do polecenia wc.
  3. Poczytaj o poleceniu date.
  4. find z opcją -type d. Aby uniknąć błędów na ekranie przekieruj je do 2> /dev/null.
komentarz 13 października 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Ścieżka do katalogu domowego zawarta jest w zmiennej HOME

echo $HOME

W ścieżkach możne też użyć tyldy:

ls ~

Katalog domowy innych użytkowników to ~user

ls ~root

(będzie błąd, ale wyświetli ścieżkę)

komentarz 16 października 2021 przez poszukiwaczpomocy Nowicjusz (170 p.)
edycja 16 października 2021 przez poszukiwaczpomocy

@Benek,  Jeżeli chodzi mi o pierwsze pytanie to mój problem został już rozwiązany, pomyliłem pojęcia.

Natomiast jeżeli chodzi o drugie zadanie to mam taki problem, że katalogi domowe znajdują się w katalogu /students natomiast w tym katalogu znajdują się katalogi z nazwami a b c d i dopiero w nich znajdują się poszczególne katalogi domowe tzn. w katalogu znajdują się uczniowie z nazwami rozpoczynającymi się na literę itd. Wylistowałem sobie wszystkie katalogi i przekierowałem je do polecenia wc -w który zlicza słowa (katalogi domowe składają się z jednego słowa). Moja komenda wygląda następująco ls [a-y] | wc -w natomiast problem jest taki że komenda wc -w zlicza mi również nagłówki które pokazują jakie katalogi domowe są w danym katalogu o konkretnej literze. Zatem moje pytanie brzmi jak wylistować te katalogi tak aby nie pokazywało nagłówków tylko same katalogi domowe?

Dodatkowo mam pytanie dot. takiego zadania: gdzie na dysku znajduje się plik programu date?

Używam oczywiście komendy whereis date natomiast w wyniku dostaję dwie ścieżki: /bin/date oraz /usr/share/man/man1/date.1.gz , który z tych plików to plik tego programu?

 

komentarz 16 października 2021 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

W przypadku drugiego zadania dodaj do polecenia ls opcje -d1. Wtedy otrzymasz listę bez nagłówków.

Używam oczywiście komendy whereis date natomiast w wyniku dostaję dwie ścieżki: /bin/date oraz /usr/share/man/man1/date.1.gz , który z tych plików to plik tego programu?

Pierwszy. W /usr/share/man znajdziesz pliki związane z opisami komend (manual pages).

komentarz 16 października 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

@poszukiwaczpomocy,

wc -l

Liczy linie

A tam w ogóle to czy  nie lepiej byłoby przeskanować /etc/passwd? Na przykład używając awk.

komentarz 17 października 2021 przez poszukiwaczpomocy Nowicjusz (170 p.)
edycja 17 października 2021 przez poszukiwaczpomocy

@Benek,  Niestety ale polecenie ls -d [nazwa pliku] wyświetla mi tylko  a polecenie ls -d1 [katalogu] przepisuje mi katalogi które chce przeszukać.... 

Jeszcze takie małe pytanko, istnieje możliwość wylistowania samych katalogów? Przykładowo w bieżącym katalogu mam i pliki i katalogi, w jaki sposób mogę wylistować same pliki bądź katalogi? Przy poleceniu ls -d wyskakuje mi kropka, przeszukałem całego manuala i nie mogę nic takiego znaleźć :(

komentarz 20 października 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Zamiast ls można spróbować użyć find.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 515 wizyt
pytanie zadane 26 września 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Mała Mi Początkujący (270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 141 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Caibi Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 430 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez FatBat Początkujący (340 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...