• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Określenie adresu podsieci

Object Storage Arubacloud
+1 głos
404 wizyt
pytanie zadane 7 października 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Księciunio Nowicjusz (130 p.)
Cześć,

Dostałem takie oto zadanie domowe, które przyprawia mnie o ból głowy. Dodam, że jestem uczniem na kursie KKZ INF02 i dopiero zacząłem naukę.

Bardzo bym prosił o wskazanie kierunku albo konkretnego procesu myślowego jak rozwiązać zadanie, a nie gotowe rozwiązanie. Z góry dzięki. A teraz samo zadanie:

Dany jest adres IP w postaci 100.245.121.3 Określ klasę adresu IP, a następnie dla zadanego adresu, zakładając, że z części hosta bierzemy 10 bitów na część podsieci określ:

Liczbę możliwych do zaadresowania podsieci

Liczbę użytecznych adresów IP

Maskę sieci, adres sieciowy i rozgłoszeniowy oraz zakres adresów IP dla 3 użytecznej podsieci

Adres sieciowy podsieci o numerze 15

Adres sieciowy podsieci o numerze 1000
komentarz 7 października 2021 przez VBService Ekspert (253,340 p.)
komentarz 7 października 2021 przez Księciunio Nowicjusz (130 p.)

Oglądałem ten film kilka razy i dalej nie czaję. Tzn rozumiem wszystko o czym jest mowa w filmie bo to są bardzo łatwe przykłady, ale dalej mam problem z obliczeniami dla tej 15 czy 1000 sieci  frown

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 8 października 2021 przez rafu007 Stary wyjadacz (12,560 p.)
Cały adres IP ma 32 bity. Maska sieciowa określa ile bitów wchodzi w zakres sieci, a ile pozostaje dla hostów.

Jeśli 10 bitów masz dla hostów to 32-10 = 22. Twoja główna sieć ma maskę 22.

Jeśli masz sieć /24 to maksymalnie możesz mieć 256 sieci z maską /32 gdzie masz tylko jeden adres IP.

Klasę adresu IP sprawdź w sobie w google.

Liczba użytecznych adresów to liczba hostów, czyli liczba dostępnych adresów - adres sieci i adres broadcastowy.
komentarz 9 października 2021 przez Księciunio Nowicjusz (130 p.)
Dzięki za odpowiedz. W tym zadaniu chodzi o to, że skoro mam podany adres IP (100.245.121.3), mam określić jego klasę (klasa A, domyślna maska /8), potem do tej klasy dodaję 10 bitów z części hosta czyli z maski /8 robi mi się maska /18. Na tym robię obliczenia czyli ilość możliwych podsieci (2 do dziesiątej), liczba użytecznych hostów (2 do czternastej minus 2). Schody się zaczynaja kiedy mam opisać informacje dla 3 użytecznej podsieci i reszta zadań

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 171 wizyt
pytanie zadane 27 października 2023 w Sieci komputerowe, internet przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 136 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 290 wizyt

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...