• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Legalna wersja macOS

Object Storage Arubacloud
+1 głos
538 wizyt
pytanie zadane 5 października 2021 w Sprzęt komputerowy przez Adalm Początkujący (290 p.)
Witam. Studiuję informatykę i w nowym semestrze mam przedmiot "Programowanie w języku SWIFT". Uczelnia wymaga użycia środowiska Xcode, które oczywiście jest dostępne na systemach macOS. Z macami nie miałem nigdy do czynienia, a dostęp do komputerów na uczelni jest utrudniony, szczególnie teraz - ze względu na pandemię.

Oczywiście mógłbym teoretycznie zakupić używany sprzęt, ale niestety nie jest to w danej chwili możliwe, gdyż kilka dni wcześniej wydałem swoje oszczędności na zakup "zwykłego" komputera. Również nie widzę sensu wydawania kilu tysięcy złotych na sprzęt, który będę używał tylko pół roku. Nie mam również żadnego znajomego, który byłby w stanie mi pożyczyć jakiegoś macbooka na ten okres czasu.

W związku z tym mam pytanie - czy istnieje jakaś wersja systemu macOS, którą można legalnie uruchomić na komputerze PC (np. na maszynie wirtualnej)? Słyszałem plotki, że istnieje okrojna wersja maca do takich celów, którą można legalnie pobrać z oficjalnej strony Apple. Są to plotki, albo ja nie potrafię wystarczająco korzystać z Wujka Google. Wiem również że istnieje projekt Hackintosh, ale chciałbym w miarę możliwości stosować legalne rozwiązania. Czy jest to w ogóle możliwe w mojej sytuacji? Czy zakup sprzętu jest jedynym rozwiązaniem?
1
komentarz 5 października 2021 przez JakSky Stary wyjadacz (14,770 p.)
Tak, jest możliwość wykupienia VPS z systemem MacOS.(dość drogo wychodzi), wtedy możesz przesyłać obraz na swój komputer.
komentarz 5 października 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A co za różnica jakiego środowiska użyjesz... Używaj takiego jakiego masz i tyle.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 października 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Pierwsza oferta która wyskoczyła na zapytanie o OSX w chmurze: https://checkout.macincloud.com/

A tu masz plan akademicki który kosztuje $0 : https://www.macincloud.com/pages/academic.html
komentarz 6 października 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Aż sam skorzystam z tego akademickiego planu :o
+2 głosów
odpowiedź 5 października 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)

"Programowanie w języku SWIFT". Uczelnia wymaga użycia środowiska Xcode, które oczywiście jest dostępne na systemach macOS.

trochę w to nie wierze, bo biorąc pod uwagę społeczeństwo - > 90% osób nawet nie stać na MacOS - więc uczelnia na pewno oferuje na to rozwiązanie i najlepszym sposobem na to jest zapytanie prowadzącego co masz z tym fantem zrobić.  

komentarz 5 października 2021 przez Adalm Początkujący (290 p.)
"Korzystajcie na zajęciach jak najwięcej, skoro w domu nie macie". I tyle było rozmowy na ten temat. Pytaliśmy, bo nikt z grupy maca nie używa na co dzień :)

Owszem jest rozwiązanie które oferuje uczelnia - skorzystanie z komputerów uczelnianych, których jest mało i (jak już pisałem) brak jest aktualnie do nich dostępu.
+2 głosów
odpowiedź 5 października 2021 przez cava96 Gaduła (3,940 p.)
Jesteś pewien, że musisz mieć Xcode ? W Swift można programować nawet na Windowsie, może wcale nie musisz mieć Xcode.

Ewentualnie w grę wchodzi rozwiązanie chmurowe jeśli szczególnie zależy Ci na legalności tego rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem w Twoim przypadku może być Hackintosh jako maszyna wirtualna,ale jeśli masz procesor od AMD, to jest troszkę więcej zabawy z tym.
+1 głos
odpowiedź 8 października 2021 przez profesorek96 Szeryf (91,420 p.)
Skoro mówisz że przedmiot nazywa się "Programowanie w języku Swift". To w cale nie jest powiedziane że będziecie robić aplikacje na urządzenia z IOS. W tym języku można spokojnie programować, kompilować swoje rozwiązania nie tylko na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. Język Swift jest językiem kompilowanym, kompiluje się do natywnego kodu binarnego. Możesz za pomocą niego pisać aplikacje dla Linuxa czy Windowsa. Polecam zerknąć sobie na ten materiał:

https://bulldogjob.pl/news/1310-swift-dostepny-do-budowania-aplikacji-dla-windowsa

Nie sądzę by ktoś kazał wam kupować sprzęt za grubą kasę. Nie każdego stać na zakup mac'a. Oczywiście że ktoś mógłby wpaść na pomysł zakupu starszego macbooka czy mac'a np z 2012 roku. Na allegro sprzęty tego typu chodzą od 1200zł. Niestety jest to pułapka, na takim sprzęcie nie zainstalujemy najnowszego systemu co za tym idzie najnowszego XCode. Nie mamy najnowszego Xcode nie mamy najnowszych emulatorów telefonów. Więc nie będziemy w stanie ani przetestować aplikacji na najnowszym sprzęcie ani wydać jej. Natomiast czy to by nie wystarczyło na potrzeby zajęć to nie wiem.

Spotkałem się z tym że prowadzący kazali instalować macOS na wirtualnej maszynie np. virtualbox. Jest to możliwe tylko skąd wziąć obraz. Otóż obrazy są dostępne dla każdego kto posiada mac'a. Posiadacz takiego sprzętu wchodzi do App Store, wyszukuje wersje systemu, klika pobierz no i po kilku chwilach ma na swoim komputerze obraz systemu. Niestety to by zdobyć taki obraz musisz być posiadaczem komputera rodem z Cupertino. Z tego co wiem legalność tego rozwiązania w Europie jest legalna zaś w USA już nie. Natomiast to musiał byś sprawdzić. Teoretycznie macOS jest darmowy, powinien być rozpowszechniany z komputerami Apple.

Inne rozwiązanie jakie spotkałem na jednej z Krakowskich uczelni to był zdalny dostęp do mac'ów stojących w sali na uczelni. Studenci dostawali możliwość zdalnego logowania się oraz użytkowania tych mac'ów.

Nie stresował bym się tym, to musi być jakoś ok rozwiązane. Od siebie polecam naukę Swifta, świetny język. Jeśli znasz już jakiś język programowani w internecie są dostępne poradniki pokazujące różnice Swift'a kontra inny język programowania.

https://docs.swift.org/swift-book/GuidedTour/GuidedTour.html#//apple_ref/doc/uid/TP40014097-CH2-ID1

https://docs.swift.org/swift-book/LanguageGuide/TheBasics.html

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 124 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2020 w Android, Swift, Symbian przez Dominik W Użytkownik (500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 244 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2020 w C i C++ przez f0rget24 Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
pytanie zadane 13 października 2018 w C i C++ przez Eiver Nowicjusz (120 p.)

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...