• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Wybór dystrybucji GNU/Linux

0 głosów
64 wizyt
pytanie zadane 3 października w Systemy operacyjne, programy przez doskanoness Użytkownik (540 p.)
zamknięte 6 października przez doskanoness
Cześć, męczy mnie dylemat czy mam wybrać Gentoo czy Slackware.

Gentoo ma flagi USE, które bardzo mi się podobają, wsparcie dla SELinuxa, musl, obsługuje wiele architektur, ma dużo paczek ale jest za to cholernie skomplikowany pod kątem bycia devem. Może i te narzędzia typu gentoolkit, eix, eselect są fajne jak się go używa na desktopie natomiast pod względem bycia package maintainerem, devem jest bardzo skomplikowany.

Slackware dla porównania, mówię o wersji current oczywiście ma bardzo prosty format paczek, bajecznie proste skrypty init w stylu BSD które przypasowały mi najbardziej spośród przetestowanych przeze mnie initów, SlackBuildy i narzędzia w ogóle narzędzia slacka też są proste do ogarnięcia, nie to co jest w ebuildach, eclass itd. ale z drugiej strony ma bardzo mało paczek, konkretnie 8227.
komentarz zamknięcia: wybrałem gentoo
komentarz 3 października przez SzkolnyAdmin Maniak (62,080 p.)
Jakie masz doświadczenie z Linuksem? Bo to raczej distra dla dobrze obeznanych ze środowiskiem. I do czego masz zamiar go stosować.
komentarz 3 października przez doskanoness Użytkownik (540 p.)
No ja zaliczam się do grona dobrze obeznanych z linuksem. Mam zamiar stosować distro na serwerach, maszynach wirtualnych i na komputerach domowych. Instalacja Gentoo, chrootowanie się nie straszne mi :P
komentarz 4 października przez Benek Szeryf (87,220 p.)
Na serwery wybrałbym Debiana. Na komputery domowe coś z TOP20 pewnie w zależności od gustu.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 195 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 107 wizyt

85,774 zapytań

134,555 odpowiedzi

298,695 komentarzy

56,666 pasjonatów

Advent of Code 2021

Top 15 użytkowników

1. 64p. - nidomika
  2. 62p. - ScriptyChris
  3. 60p. - Whistleroosh
  4. 57p. - adrian17
  5. 55p. - B4mbus
  6. 55p. - CC PL
  7. 53p. - Klaudia
  8. 50p. - WhiskeyTaster
  9. 47p. - rucin93
  10. 45p. - tokox
  11. 44p. - Adrian Rębisz
  12. 43p. - Michał Tartanus
  13. 41p. - Jarosław Roszyk
  14. 38p. - Argeento
  15. 18p. - Marcin Harasimowicz
Szczegóły i pełne wyniki

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...