• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy istnieje taki program/aplikacja

Object Storage Arubacloud
0 głosów
260 wizyt
pytanie zadane 1 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez hoody1983 Nowicjusz (120 p.)
Witam Forumowiczów,

Jest zagadka: czy istnieje jakaś funkcja, notatka, konfiguracja "czegoś" (Dropbox, googe Drive, dysk sam w sobie, itp.), program lub aplikacja która poradzi sobie z następującym zadaniem:

1.  Tworzę prosty plik tekstowy (np. w notatniku)
2.  Chcę go udostępnić w formie linku
3. Ten link wysyłam Whatsappem/smsem klientowi
4. Klient klika w link i bez żadnej opcji logowania, ma dostęp do tego pliku
5. Klient może ten plik edytować oraz nadpisać
6. Wszystkie nadpisane zmiany będę widział u siebie - nie wiem jeszcze na czym, FTP? Dysk twardy komputera? Dropbox? Gdziekolwiek...

Cala idea polega na tym, aby nie zmuszać klienta do logowania się na FTP, Dropbox, iCloud, itp.
Zdaję sobie sprawę, że dziś praktycznie każdy ma konto Gmail, Office 365, Dropbox lub inny rodzaj chmury ale każda z tych opcji wymaga jakieś formy uwierzytelnienia lub logowania (zwłaszcza na telefonie).

Zależy mi na tym, aby całe "środowisko" było otwarte tak, aby klient nie musiał się logować a jedynie kliknąć w link, dopisać swoje uwagi do pliku i nadpisać istniejący.
Jeden plik - jeden link (który będę chciał finalnie wysyłać jako kod QR). W jednym miejscu (folderze?) plików może być kilkaset, ale klient ma dostać tylko jeden link i ma nie widzieć plików innych klientów.
Ma mieć możność edycji TYLKO tego pliku do którego dostał link.
Tworzenie miniaturowych FTPów raczej nie wchodzi w grę, bo baza będzie się dość szybko rozrastać.

Czy jesteście w stanie, Szanowni Forumowicze, doradzić jakąś konfigurację serwera lub dysku na komputerze, zewnętrzną otwartą chmurę, lub cokolwiek, co chociaż przybliżyłoby mnie do tego, co opisałem?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za rady!

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 października 2021 przez Velta Maniak (52,010 p.)
edycja 1 października 2021 przez Velta

Ja bym wybrał Google Docs. Przeglądarka Chrome dodatkowo umożliwia wygenerowanie kodów QR z linkiem.

EDIT: Mea culpa. Właśnie sprawdziłem na mobilnym user-agencie popularne usługi przechowywania plików SaaS i niestety każda z nich w przypadku wersji mobilnej wymaga zewnętrznej aplikacji (pomimo realnych technicznie możliwości zrobienia tego via www, bo można zobaczyć treść dokumentu).

Znalazłem coś jakkolwiek wartego uwagi: WriteURL. Utworzywszy dokument tekstowy, można udostępnić komuś link, który nie wymaga logowania i zewnętrznej aplikacji nawet na mobilnym. Pewnie później jest przechowywany i dostępny pod linkiem (kto ma link ten ma dostęp), można też je wysłać na określone adresy e-mail. Chyba warto sprawdzić. :)

komentarz 1 października 2021 przez hoody1983 Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za odpowiedź.

Też sprawdzałem dysk google. Problem w tym, że trzeba mieć konto google i być na nim zalogowany. Dodatkowo, aby edytować plik z dysku google, trzeba mieć na telefonie zainstalowaną aplikację "google documents" (lub coś podobnego), a nie chcę kazać klientom instalować dodatkowych rzeczy. ma być kliknięcie w link (ewentualne proste logowanie) i edycja pliku.
komentarz 1 października 2021 przez PH03NIX Mądrala (6,130 p.)

Jak udostępnisz link z opcją edytowania, to każdy posiadający link może przeglądać i edytować (nie potrzebuje konta). 

komentarz 1 października 2021 przez hoody1983 Nowicjusz (120 p.)
A czy potrzebuje jakiegoś edytora po stronie telefonu? Czy otwarty plik już "sam w sobie" ma możliwości edycyjne?
komentarz 1 października 2021 przez Velta Maniak (52,010 p.)

Mea culpa. Właśnie sprawdziłem na mobilnym user-agencie popularne usługi przechowywania plików SaaS i niestety każda z nich w przypadku wersji mobilnej wymaga zewnętrznej aplikacji (pomimo realnych technicznie możliwości zrobienia tego via www, bo można zobaczyć treść dokumentu).

Znalazłem coś jakkolwiek wartego uwagi: WriteURL. Utworzywszy dokument tekstowy, można udostępnić komuś link, który nie wymaga logowania i zewnętrznej aplikacji nawet na mobilnym. Pewnie później jest przechowywany i dostępny pod linkiem (kto ma link ten ma dostęp), można też je wysłać na określone adresy e-mail. Chyba warto sprawdzić. :)

komentarz 4 października 2021 przez hoody1983 Nowicjusz (120 p.)

@Velta, o widzisz, WriteURL to już coś bliżej tego co potrzebuję!

Z podobnych rzeczy przez weekend znalazłem jeszcze https://textdoc.co/ oraz https://notepad.ltd/

0 głosów
odpowiedź 1 października 2021 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
ja używam filegator, wiem ze na qnapie jest program, który po tokienie udostępnia pliki na zewnątrz ale nie znam nazwy programu.
komentarz 1 października 2021 przez hoody1983 Nowicjusz (120 p.)
Dziękuję za podpowiedź, postaram się poszukać programu i zobaczę jakie m możliwości.

 

Na chwilę obecną najbliżej celu jest: utworzenie katalogu na serwerze oraz udostępnienie go jako mały FTP na który wrzucam plik. Wysyłam link do logowania na serwer, a dzięki wbudowanemu w serwer edytorowi tekstowemu klient może edytować plik bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Minusy: logowanie 3-skladnikowe (host, login, hasło), konieczność stworzenia kilkuset osobnych folderów i udostepnienie każdego jako osobny FTP tak żeby każdy klient miał swój dostęp indywidualnie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 177 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2019 w HTML i CSS przez Kuba Romańczuk Początkujący (320 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 190 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2020 w C i C++ przez Programator6909 Użytkownik (780 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 138 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2016 w Java przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,541 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...