• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potrzebuję zbudować serwer NAS z domowego komputera tylko, że wszystko musi działać pod windowsem

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
235 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Sieci komputerowe, internet przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Pierwsza sprawa:

Udostępnianie wybranych plików z mojego komputera w sieci lokalnej w taki sposób, aby inni użytkownicy sieci LAN mieli ten dysk (tylko udostępniony folder) podpięty na swoim komputerze jako dysk stacjonarny, by mogli na nim pracować.

Będę miał wielu takich użytkowników.

Najlepiej, aby oni u siebie na komputerze otworzyli aplikację, do której zalogowaliby się na swoje konta, a ta aplikacja przypięłaby ten dysk jako stacjonarny.

Ja, mimo że miałbym być adminem tego dysku, również muszę na nim pracować, ale już bez potrzeby łączenia się z nim za pomocą sieci LAN.

Druga sprawa:

Potrzebuję na dwóch dyskach sieciowych mieć dokładnie tak samo synchronizowaną zawartość.

 

Poszukuję darmowego oprogramowania, które łatwo pozwoliłoby mi to wdrożyć, co proponujecie?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 września 2021 przez niezalogowany

Standardowa wbudowana SAMBA w Windows. Klikasz prawym na folder, przechodzisz do udostępniane i ustawiasz. Następnie użytkownicy mapują ten folder u siebie i przypisują literkę. Widzą go jako dysk sieciowy, ale zachowuje się podobnie jak dysk lokalny.

Do synchronizacji dwóch dysków możesz skorzystać z FreeFileSync. Ustawiasz lokalizację i zapisujesz jako skrypt, który może być wyzwalany w różny sposób.

komentarz 6 października 2021 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)

Jakoś te programy jak np. FreeFileSync owszem synchronizuje dyski, ale wpierw musi je przeskanować pod kątem zawartości. W przypadku moich 12 TB dysków trwa to cały dzień. Po synchronizowaniu, gdy kopiuje na jeden dysk plik, nie posiadam automatycznej synchronizacji z drugim, i tak muszę to robić ręcznie. Nie mam możliwości zrobić RAIDA, bo byłaby to bardzo dziwa konfiguracja, jeden z dysków jest sieciowy, Drugi 12 TB stacjonarny. Ogólnie każde oprogramowanie to robi godzinami, a mnie przydałoby się coś takiego co zrobi to raz, a potem na podstawie tablic plików, (nawet nie całych tablic) tylko tego najaktualniejszego pliku sprawdzało, czy jest na drugim dysku i by go kopiowało.

Na razie zdecydowałem się robić to ręcznie

komentarz 6 października 2021 przez niezalogowany
Nie ma znaczenia jakie oprogramowanie zastosujesz. Przy takiej ilości danych operacja zawsze będzie czasochłonna. Możesz jedynie próbować konfigurować tak, aby porównywał po dacie utworzenia/modyfikacji zamiast zawartości czy obliczania sumy kontrolnej. Taka synchronizacja jest mniej dokładna, ale za to szybsza.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 169 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2023 w Sprzęt komputerowy przez BarSki13 Obywatel (1,250 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 273 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 180 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2023 w Sieci komputerowe, internet przez Crean Nowicjusz (130 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...