• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jaki laptop do linuxa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,873 wizyt
pytanie zadane 23 września 2021 w Sprzęt komputerowy przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
myślałem nad takim czymś żeby sobie kupić jakiś laptop bez systemu wgranego zainstalować na nim linuxa i bym miał taki osobny laptop do ogólnie nauki, programowania i innych tego typu rzeczy. I tu pytanie czy na laptopie tego typu https://www.x-kom.pl/p/678284-notebook-laptop-140-asus-x409fa-bv635-i3-10110u-4gb-256gb.html będzie chodził płynnie linux chodzi mi o to żeby długo działał bez żadnych zawieszek czy w coś droższego zainwestować?

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 września 2021 przez niezalogowany

Wszystko zależy od tego jaką dystrybucję i co konkretnie na nim zainstalujesz. Linux jest bardziej elastyczny pod tym względem. Można wybrać dystrybucję, którą okroisz do minimum i zadziała na każdym komputerze. Również na tym.

Żeby działał bez zawieszek to pojęcie względne. Nawet na 20 czy 30 letnim komputerze możesz tak skonfigurować środowisko, że będzie ono działać bez zawieszenia przez bardzo długi okres. Chyba, że jest jakaś wada sprzętowa (słabe chłodzenie, moc zasilacza itd.). Wszystko zależy do czego chcesz wykorzystywać sprzęt. Moc obliczeniowa tego komputera może wystarczyć do tradycyjnej pracy biurowej, ale w przypadku bardziej zaawansowanych czynności może jej brakować. Nawet na Linuxie.

Jak chcesz programować to na pewno dołożyłbym minimum drugie 4 GB RAM żeby mieć 8 GB. Ja programuje na co dzień to 16 GB to jest takie akurat. Nie wiem na jakim etapie jesteś.

komentarz 24 września 2021 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
z DUŻYM I MOCNYM TABULATOREM.
0 głosów
odpowiedź 23 września 2021 przez Stever Nałogowiec (25,720 p.)
Warto dołożyć do 8 GB ram. Z drugiej strony laptop ma tylko matrycę HD to dość słabo.

Ranking laptopów https://techlords.pl/polecane-laptopy/
0 głosów
odpowiedź 23 września 2021 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Ogólnie mam dobrą opinię co do ThinkPad'ów oraz Lenovo co do kompatybilności z bieżącymi wersjami dystrybucji. W innych markach zdarzają się nieobsługiwane urządzenia co do których trzeba kompilować moduły, robić obejścia, bawić się nietypową konfiguracją....
0 głosów
odpowiedź 23 września 2021 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Dzisiaj standardem już jest 16GB RAM a Ty chcesz wyrzucać pieniądze w błoto na szmelc sprzed 15 lat? Zastanów się proszę bo wydaje Ci się że oszczędzasz ale tak naprawdę tracisz 1500 zł bo to co chcesz kupić to jest złom nie warty nic. Linuks owszem jest mniej zasobożerny od Windowsa i to sporo, ale bez przesady... A jak masz do dyspozycji tylko 1500 zł to może coś używanego kupić...
0 głosów
odpowiedź 24 września 2021 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)

w 2016 roku kupiłem laptopa komuś pod choinkę, właśnie do przeglądania tylko internetu. I też i3, 4GB ram itp. Ale że prezent był nie trafiony (albo chęć do użytkowania go była za mała )to laptop został ze mną do dzisiaj. 

Mam na nim właśnie kali linux zainstalowanego, i to katorga, tak żeby sobie coś poczytać, poznać opcje kali albo innego linux, ewentualnie tutorial puścić z drugiego monitora to OK, ale do pracy ? NIE

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 2,053 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w Sprzęt komputerowy przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,563 wizyt
pytanie zadane 8 marca 2018 w Sprzęt komputerowy przez jagodowy Początkujący (260 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 3,254 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2018 w Sprzęt komputerowy przez xmigox Obywatel (1,090 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...