• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Monitor z matrycą TN - kilka wątpliwości

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
336 wizyt
pytanie zadane 21 września 2021 w Sprzęt komputerowy przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Ostatnio zakupiłem do swojego laptopa monitor Lenovo g24-10. Ma on 23.6", 144Hz oraz matrycę TN. Podpinam go poprzez HDMI. Zauważyłem, że kiedy podzielę ekran, to na ekranie laptopa mam idealny obraz, natomiast na monitorze zewnętrznym czcionki i światło nie wyglądają najlepiej. Chodzi tutaj np o widok pulpitu, czy też jakiejś strony w przeglądarce. Jeżeli włączę jakaś grę czy film na tym monitorze to tam jest ok. I tutaj moje pytanie, czy to wynika ze złego skalibrowania monitora, z typu matrycy, czy po prostu z niskiej jakości mojego konkretnego modelu? Dziękuję za odpowiedzi
komentarz 21 września 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
W jakiej rozdzielczości działa obraz na matrycy i na monitorze?

Czcionki i tekst mogą być skalibrowane do do ilości pikseli na matrycy laptopa.
komentarz 21 września 2021 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Monitora działa w rozdzielczości 1920x1080
komentarz 21 września 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)

Zrób screena na matrycy i odpal na monitorze. Jak będzie wszystko ok to skalibruj pod monitor.

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/wielko%C5%9B%C4%87-czcionki-systemowej-na/cd4b2717-b91e-44cf-bd5e-6b9f4df84c83

komentarz 22 września 2021 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Dodam, że w biurze w pracy mam obok laptopa monitor Lenovo ThinkVision C24-20. Jest podobnych rozmiarów i w podobnej cenie, z tym że działający na matrycy LED,VA, i tam mam mniej Hz ale jakość obrazu na pulpicie jest znacznie lepsza. Czy nie jest czasem tak, że po prostu tani monitor gamingowy na matrycy TN, może mieć dobry czas reakcji i Hz, ale obraz będzie taki trochę wyszarzony i niewyraźny na pulpicie i nie da się tego nigdzie skalibrować?
komentarz 22 września 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Miałem kiedyś problem z niewyraźnymi czcionkami na monitorze TN i odpowiednie zeskalowanie załatwiło sprawę. Wysłałem Ci link gdzie można znaleźć ustawienia. Tam też powinieneś mieć coś takiego jak ClearType. A w ogóle sterownik system znalazł czy na monitorze PnP jedzie?
komentarz 23 września 2021 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Włączyłem clear type i skalibrowałem monitor, troszkę to pomogło, ale nadal nie jest najlepiej. Kolega zasugerował mi, że problem może wynikać z niskiej jakości kabla HDMI i doradził skorzystanie z DisplayPort lub lepszego kabla. Czy to może pomóc?
komentarz 24 września 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Może być kabel, może być uszkodzony i może być po prostu kiepski monitor(ale po opiniach nie widać, żeby ktoś się na to skarżył). Jak nie masz drugiego kompa w domu to weź kabel z monitorem i pojedź do kogoś i protestuj jak się zachowuje na innym kablu i innym sprzęcie.

Jaką masz tam kartę grafiki w tym laptopie? Jaka wersja HDMI ? Zobacz czy obsługuje ona 144Hz  w 1080p.
komentarz 24 września 2021 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Procesor Intel Core i5-9300HF 2.40GHz , 16GB ram, karta geforce gtx 1650. Podłączyłem się na jakiś innym HDMI od kolegi, nie widzę zbyt różnicy w czcionkach, jest jako tako w porządku gdy mam forum czy VS Code w dark mode, natomiast gdy wejdę na stronę typu YouTrack,  gdzie domyślnie jest białe tło i niebieskie czcionki, to naprawdę robi się tragedia. 144Hz obsługuje i myszka chodzi bardzo płynnie. Wydaje mi się że mój błąd, mogłem wydać 2x tyle i miałbym fajne kolorki, również na białych stronach smiley

komentarz 24 września 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
A masz może wejście na DisplayPort?
komentarz 24 września 2021 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Niestety mam tylko wejście HDMI. Szkoda bo ten monitor oferuje G-Sync dostępny tylko przez DisplayPort

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 228 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Zer0AlmostNull Obywatel (1,060 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,229 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 333 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...